Home Dom Ogród w mieście, czyli jak wykorzystać zielony potencjał miasta (3) Ogród uniwersytecki

Ogród w mieście, czyli jak wykorzystać zielony potencjał miasta (3) Ogród uniwersytecki

Portugalscy studenci biologii i miłośnicy ogrodnictwa wyszli z inicjatywą, by tereny uniwersyteckie  w Lizbonie porośnięte dotychczas trawą zamienić w bioróżnorodne ogródki. Czy im się udało? Zobaczcie sami jak …

Permakulturowa uprawa sałaty

Ogród permakulturowy

Wymyślili projekt by w kilku miejscach stworzyć permakulturowy ogród z dużą ilością roślin i drzew oraz ze stawem. Władze uczelni uznały to za ciekawy pomysł i udostępniły studentom kilka zielonych terenów wokół uczelnianych budynków.
Ogród usytuowany jest delikatnej górce w samym centrum uniwersyteckiego miasteczka

Wspólna praca

Ogródkami opiekuje się na stałe około 10 osób. Jest to grupa otwarta i jak ktoś ma ochotę przyjść i popracować może to zrobić. Prace w ogrodzie prowadzone są zazwyczaj 1 raz w tygodniu.
Latem, gdy nie ma studentów, ogródki pielęgnowane są przez uniwersyteckich ogrodników – wokół miasteczka uniwersyteckiego jest bowiem dużo terenów zielonych.
Oczko wodne

Ogród na zboczu

Podczas konstruowania ogrodu wykorzystano topografię tego terenu, dlatego na samym dole powstał staw do którego woda może swobodnie spływać po stromym zboczu. Rośliny dobierane są w zależności od swojego przeznaczenia.

Nasiona z własnego zbioru

Każdego roku z roślin pozyskiwane są nasiona do nowych zasiewów.
Widok z dołu na drzewka owocowe, kwiaty i zioła

Ogród stołówką uniwersytecką

Ideą studentów jest stworzenie ogrodu, który by dostarczał pożywienie do stołówki, tak jak było to dawniej. Przy każdym uniwersytecie znajdował się ogród z którego warzywa, owoce, zioła były wykorzystywane w kuchni do przygotowywania posiłków dla studentów.
Czy tak się stanie czas pokaże… Pierwszy krok został poczyniony. 

Tekst i zdjęcia: Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Wizyta w Lizbonie odbyła się w ramach projektu „Seeds for the Future – Nasiona dla Przyszłości”, realizowanego przez Stowarzyszenie Dla Dawnych Odmian i Ras www.ddoir.org.pl oraz partnerów z Portugalii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Grundtvig „Uczenie się przez całe życie”.
Mały warzywnik z pomidorkami w innej części ogrodu

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment