Adwent – czas odpoczynku ziemi. Co zrobić by mieć zdrową ziemię w ogrodzie i na polu. „Kto ziemię w adwent pruje, ta mu trzy lata choruje”. Takie ludowe przysłowie odnotował w „Księdze przysłów polskich” Samuel Adalberg ponad 100 lat temu. Czy nadal jest aktualne?
By gleba była zdrowa
Niekiedy ludowe ostrzeżenie było jeszcze bardziej groźne: „Kto w adwencie ziemię pruje, temu siedem lat choruje”. Panowało też dawniej przekonanie, że „W adwenta spoczywa ziemia święta”. Dzisiaj rzadko się już pamięta o tych zaleceniach rolniczo-ogrodniczych, a przecież znane były one od wieków w Polsce, na całej słowiańszczyźnie, ale także w Zachodniej Europie.
Gdy ziemia odpoczywa mniej choruje |
Dlaczego gleba choruje
- Glebę zaczęto traktować głównie jako fizyko-chemiczną materię złożoną z różnych mniej lub bardziej związanych ze sobą pierwiastków chemicznych.
- Chemiizacja zaburza silnie naturalne rytmy wegetacji i rozwoju życia w glebie. Nie widać wtedy tak wyraźnie negatywnych skutków złej agrotechniki, zniszczenia lub osłabienia życia biologicznego gleby.
Kiedy widać skutki chemicznego nawożenia?
Zmian nie dostrzega się przede wszystkim na początku stosowania sztucznego nawożenia. Po latach zaś gdy wskutek chemizacji życie w glebie zostaje już tak mocno zniszczone lub zaburzone, że pojawiają się w nasileniu choroby, chwasty, szkodniki, nie łączymy tego już z własnym działaniem wbrew naturze, którym jest także uprawa niezgodna z rytmami przyrody.
„Zdrowy sen” ziemi ułatwia pozostawiona na zimę okrywa z opadłych liści |
Warto zadbać o sen ziemi – Adwent to czas takiego odpoczynku
W rolnictwie i ogrodnictwie ekologicznym, które traktują glebę jako żyjący organizm, zaczęto przestrzegać ponownie adwentowego czasu wypoczynku ziemi.
Dlaczego w okresie późnojesiennym, przedzimowym i zimowym (klimatyczna zima w naszej strefie zaczyna się w zasadzie na początku grudnia około 6), nie należy ziemi wzruszać, odwracać, orać, przekopywać, jeżeli na to nawet pozwalają warunki pogodowe? Odnosi się to również do mechanicznego zwalczania chwastów, bronowania, grabienia po bardzo świadomie opóźnionych siewach?
Nasi przodkowie uzasadniali wymóg adwentowego spoczynku ziemi bardzo prosto. Ziemia przez cały rok pracowała, teraz musi więc wypocząć, by nabrać sił do wiosennej i letniej aktywności. Twierdzono również, że proces rodzenia, a później plonowania wymaga dużego wysiłku więc wcześniejszy wypoczynek jest konieczny. Wyjaśnienie sprzed lat może wydać się naiwne, zbyt proste dla współczesnego człowieka. Niemniej tak naprawdę w obrazowy sposób oddaje ono prawdę docenianą współcześnie przez ekologów gleby.
W roku 2019 początek Adwentu przypadnie 1 grudnia.
2 komentarze
Rany, to jeszcze zdążę przekopać w sobotę, a od niedzieli niech odpoczywa 🙂
Dokładnie, zwłaszcza że teraz jest kwadra uprawy najlepsza do tego typu prac! Powodzenia!