Home Nowość Czerwiec w ogrodzie i na polu

Czerwiec w ogrodzie i na polu

Czerwiec w ogrodzie i na polu – podpowiadamy co robić. Czerwiec to czas intensywnej pracy. Zieleń zaprasza ogrodników do spędzania czasu w ogrodzie. Oto najlepsze terminy czerwcowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Czerwiec w ogrodzie

W czerwcu rozpoczynamy sianokosy i pierwsze zbiory owoców. Najwartościowsze będą te zrywane w kwadrze owocu na początku miesiąca. W tym miesiącu z racji zaćmień gorsze będą wszystkie pozostałe kwadry. Jeżeli będziemy pozyskiwać owoce pamiętajmy by unikać kwadry uprawy, dni wykreślonych i pustych. W podanych wyżej okresach najlepiej wykonywać przetwory, które przeznaczymy na przechowanie (dni z rysunkiem słoika). Owoce będą wówczas bogatsze w cenne składniki. Zbiory najlepiej wykonywać w dzień słoneczny po południu.

Korzystny czas do siewów, sadzenia roślin owocujących nad ziemią – np. prosa, fasoli, ogórków na późniejszy zbiór – przypada w kwadrach owocu przed pełnią (5 czerwca i 5 lipa), później gorsze z racji zaćmień pozostałe kwadry: korzenia, liścia i owocu pod koniec miesiąca.

Rośliny kwiatowe, m.in. dwuletnie – a więc stokrotki, bratki, malwy, byliny, orliki, łubiny – warto siać, także inne kwiaty przesadzać oraz zbierać z nich nasiona (jeśli już są) również w powyższych okresach. Dla rozsadzania, zbioru roślin liściowych najlepszy okres to kwadra liścia, później kwadry owocu, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę korzenia.

Rośliny korzeniowe, m.in. brukiew, rozsadzać najlepiej w kwadrze korzenia, korzystne terminy także są w kwadrze liścia, z racji zaćmień dobre będą też kwadry owocu, zwłaszcza na początku miesiąca. Dobrym czasem do siewów roślin korzeniowych w formie poplonu na jesienny zbiór jest kwadra korzenia, później kwadra liścia, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę owocu (chociaż tym razem ta poza zaćmieniami do 3. będzie najlepsza). Unikać kwadry uprawy i dni wykreślonych.

Czerwcowe zielarskie żniwa

W czerwcu w dalszym ciągu trwają zielarskie żniwa. Zgodnie ze wskazaniami ludowej tradycji, zioła najlepiej zbierać do 24 czerwca (św. Jana – tradycyjna pełnia słoneczna), szczególnie w okresie przybywania Księżyca do 3. i po 21., szczególnie korzystne są kwadry owocu – najlepsza ta poza zaćmieniem do 3. Gorsze z racji zaćmień są kwadra liścia, korzenia i owocu pod koniec miesiąca. Rośliny zielne pozyskiwać najlepiej w początkowej fazie kwitnienia, rankiem, po obeschnięciu rosy. Rośliny aromatyczne ścina się nieco później, w okolicach południa, bo mają wtedy więcej olejków leczniczych.

Czerwiec w sadzie

W kwadrze korzenia lub liścia sporządzać sadzonki z bylin i krzewów. Szczepić na zielono do 3. i po 21., najlepszy termin będzie do 3., gorszy z racji zaćmień czas od 29 czerwca do 3 lipca.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu (21 czerwca) w kwadrze liścia, jeżeli chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy będzie wolniej odrastać.

Podlewać rośliny intensywniej po 21 czerwca. Ograniczyć podlewanie w kwadrach owocu, szczególnie przed pełnią (5 czerwca i 5 lipca), by nie zwiększać zagrożenia wystąpienia chorób grzybowych.

W sadzie zwalczać szkodniki, mszyce, gąsienice, stosując opryski najlepiej po pełni, szczególnie w kwadrze uprawy od 13. do 21. (linia przerywana) oraz w czasie zaćmień. Najbezpieczniej i najtaniej stosować preparaty wykonane domowym sposobem z roślin lub szarego mydła (20-30 g mydła rozpuścić w litrze letniej wody, można dodać nieco oleju rzepakowego lub denaturatu; zwalcza skutecznie mszyce i gąsienice).

W kwadrze uprawy wycinać też odrosty korzeniowe, przerywać zawiązki. Jest to również najlepszy okres do nawożenia niektórych roślin kompostami, gnojówkami roślinnymi, np. z pokrzywy, żywokostu. W wyżej podanych terminach również warto nawozić kompostami łąki.

Czerwiec w gospodarstwie

Czerwiec to również czas tradycyjnych sianokosów. Wyznacza go zasadniczo wstępne stadium kwitnienia traw. Dobrze byłoby zaplanować te prace do 12. i po 21., unikać dni wykreślonych.

Prace uprawowe: redlenie, podorywki, niszczenie chwastów – np. wycinanie ostu, przerywki roślin – najkorzystniej wykonywać w kwadrze uprawy (linia przerywana). Wtedy też przygotowywać nowe pryzmy kompostowe. Dokarmiać intensywniej ryby do 3. i po 21.

Strzyc owce w okolicach nowiu (21 czerwca). Dbać o czystość w oborach, stajniach, chlewach. Zabiegi higieniczne najlepiej przeprowadzać przed nowiem od 13. do 21.

W pasiekach większość prac pielęgnacyjnych wykonać najlepiej od 7. do 19., szczególnie jednak od 13. do 19. Wstrzymać się od niepokojenia owadów do 6. i od 20.

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ NA 2021 JUŻ DZISIAJ

 

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Powiązane artykuły

Leave a Comment