Home Ogród Czy ekologiczne opryski na pomidory i ogórki uchronią je od zarazy i są skuteczne?

Czy ekologiczne opryski na pomidory i ogórki uchronią je od zarazy i są skuteczne?

Ekologiczne opryski na pomidory – redakcja otrzymała ciekawy list od działkowca, który opisał swoje doświadczenia podczas mokrego lata. Oto  wnioski Pana Kazimierza ze Złotoryi…

Co roku kupuję wydawany przez Pana Ekologiczny Poradnik Księżycowy, który jest bardzo przydatny w pracach w moim przydomowym ogródku.
Jak wspomniałem, koło domu (a mieszkam w budynku 5-rodzinnym) posiadam ogródek przydomowy o wielkości 2,4 ara. W ostatnich latach – można powiedzieć, że od ponad 10 lat – aby mieć swoje plony ogórków, a przede wszystkim pomidorów, niezbędne jest wykonywanie oprysków.

Ekologiczne opryski w uprawie pomidorów

Używam następujących preparatów:
  • ze skrzypu,
  • czosnku,
  • łusek cebuli,
  • mleka,
  • serwatki,
  • podlewam rośliny pokrzywą, skrzypem i kurzeńcem.
Jestem z tego zadowolony, a także podaję te przepisy znajomym, którzy tak samo jak ja, mają dość chemii w żywności i otoczeniu.

Opryski pomidorów i ogórków

Jak wiadomo rok 2011, a przede wszystkim lato, był bardzo mokry: lipiec, sierpień (ja mieszkam w mieście Złotoryja, woj. dolnośląskie, 20 km od Legnicy). Po każdym deszczu robiłem oprysk pomidorów i ogórków. Około 10 sierpnia przyszła zaraza ziemniaczana na pomidory. U ludzi całe rzędy pomidorów poczerniały. Obserwując ogród u siebie zobaczyłem, czarne miejsca na paru krzakach, na łodygach i liściach. Myślę sobie co mam robić, szkoda pracy, szkoda plonów, silna zaraza, że nawet opryski nie pomagają.

Skrzyp i gnojówka z łusek cebuli

Postanowiłem, że zrobię oprysk ze skrzypu 1:1 i tak zrobiłem. Byłem przygotowany nawet na oprysk samym skrzypem. Za dwa dni zrobiłem następny oprysk gnojówką z łusek cebuli w proporcji 1:1. 
Opryski robiłem na przemian – za 2 dni znów skrzypem i znów łuskami cebuli. Choroba na tych kilku krzakach zatrzymała się i mam ładne zdrowe pomidory do dnia dzisiejszego, a jest już 2 października 2011 roku. Będę miał zdrowe pomidory do samych przymrozków, tak jak dawniej.

Gdzie szukać przepisów na ekopreparaty?

Od redakcji: Przepisy na ekologiczne preparaty chroniące m.in. pomidory przed zarazą można znaleźć w książce 250 ekopreparatów na szkodniki i choroby 

 

Powiązane artykuły

6 komentarzy

Anonimowy 3 kwietnia 2014 - 11:35

Pytanie o skrzyp. Czy to był wywar, czy napar

Reply
mpz 4 kwietnia 2014 - 09:46

Autor niestety nie sprecyzował dokładnie czy wykorzystywał gnojówkę, wywar, czy napar. Sugerując się rozcieńczeniem i proporcją 1:1 roztwór z pewnością nie mógł być zbyt silny, bo zniszczyłby rośliny, a nie pomógł. W ogrodnictwie naturalnym najłatwiej jest przygotować odwar ze skrzypu. Około 0,5 kg świeżego skrzypu (suszonego ok 70-80g) ziela bierze się 5l wody deszczowej i odstawia na 24-48h. Następnie wszystko gotuje się pod przykryciem na małym ogniu ok 30 min. Ostudzony odwar rozcieńcza się deszczówką w proporcji 1 część odwaru na 5 części wody i stosuje do oprysków. Przy stosowaniu gnojówki rozcieńczenie powinno być większe. Szczegóły wraz z przepisami na skrzypowe "leki" przeciw grzybowym chorobom dostępne są na str 32-35 w Tradycyjnym Ogrodzie Ekologicznym t. II, "Ekologiczne preparaty na szkodniki i choroby". Pozdrawiam!

Reply
Anonimowy 8 października 2015 - 08:57

Uwazna….Witam Panstwa….otoz w roku biezacym udalo mi sie wyhodowac pomidory bez uzycia chemii,Pan ,ktory opisal pielegnacje pomidorow faktycznie nie podal szczegolow,ale mozna je znalezc w necie na eko stronach.Natomiast ja uzywalam do oprysku pomidorow gnojowki z pokrzyw 1 czesc ziela do 10 czesci wody,ta sama sytuacja z gnojowka z wrotyczy.Mozna rowniez traktowac pomidory naparem z czosnku z uwagi na antybiotyk w nim zawarty.Zanim jednak posadzilam pomidory w kazdy dolek wrzucilam zwinieta wiazki pokrzywy i pod sam korzen kromke chleba nasaczona mlekiem.W czasie wzrostu podlewalam rowniez gnojowka krzaczki 1;10 proporcja.Gnojowka ma wiele szersze zastosowanie bo mozna podlewac nia w zasadzie wszystkie warzywa oprocz straczkowych i cebuli,ja podlewalam ogorki ,marchew,pietruszke ,buraki i naprawde pieknie sie wybarwily i byly odporne.Wspomne moze jeszcze dla wiedzy tych ktorzy maja drzewa owocowe lub jagodowe,ze wrotycz swietnie usuwa szkodniki z nich i warto juz o tym myslec wiosna jak tylko wszystko zaczyna paczkowac…pozdrawiam i zycze zdrowych plonow

Reply
alchymista 21 czerwca 2019 - 05:30

@ANONIMOWY ja bym polemizował w jednym punkcie: warzyw strączkowych. Gnojówka pokrzywowa bardzo dobrze robi fasolce szparagowej wysokiej odmiana Gold Marie. Dobrze rosną po niej buraczki i ziemniaki (chociaż w tym roku zrezygnowałem z ziemniaków na rzecz pomidorów pod gołym niebem – zobaczymy co będzie). Natomiast odradzałbym stosowanie jakichkolwiek gnojówek na warzywa dyniowate. Ponieważ i tak dajemy im dobre podłoże, często wręcz materiał kompostowy, więc wmuszanie w nie dodatkowej porcji azotu nie ma sensu i prowadzi do gorzknienia owoców.

Reply
Janek 18 sierpnia 2019 - 04:42

NIestety gnojówka z wrotyczy na grzyba jest słaba, lepiej daje radę gnojówka ze skrzypu oraz wywar z łusek cebuli.

Reply
redakcja 29 października 2019 - 10:43

To opinia naszego Czytelnika. Pozdrawiamy!

Reply

Leave a Comment