Home Ogród Dlaczego liście moich pomidorów od spodu są fioletowe, a najniższe na wierzchu żółkną? Czy to niedobór fosforu?

Dlaczego liście moich pomidorów od spodu są fioletowe, a najniższe na wierzchu żółkną? Czy to niedobór fosforu?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

 

Pytanie Czytelniczki: Liście moich sadzonek pomidorów od spodu stają się fioletowe, a najniższe listki żółkną na wierzchu. Doczytałam się, że to niedobór fosforu, wynikający ze zbyt niskiej temperatury. Jak można uratować sytuację ekologicznym sposobem, tzn. nie sypiąc np. azofoski? Będę wdzięczna za pomoc. Dziękuję i pozdrawiam – Maria z Marek k. Warszawy

O odpowiedź poprosiliśmy pioniera rolnictwa ekologicznego, Pana Józefa Brodzkiego z Turzna pod Toruniem, który ma wieloletnie doświadczenie m.in. w ekologicznym przygotowywaniu sadzonek oraz uprawie pomidorów.

Fioletowe liście pomidorów to naturalny objaw…

 

Pomidory, gdy dostaną zimna faktycznie mogą stać się fioletowe i mogą pożółknąć im liście, to dosyć naturalny objaw i nie trzeba się nim zbytnio martwić. Gdy zrobi się cieplej powinny odzyskać zdrowy wygląd. Zmiana koloru liści zdarza się częściej także u roślin, które nie zostały nawiezione wcześniej obornikiem (gdy każda sadzonka, przy wsadzeniu dostanie go około 5-10%, jest zdecydowanie silniejsza, później lepiej owocuje i jest bardziej odporna na choroby).

 

Ekologiczny pomidor

Podlewaj gnojówką z pokrzywy lub herbatą z pokrzywy

Jeżeli nie ma możliwości zdobycia nawozu zwierzęcego, warto podlewać pomidory gnojówką z pokrzywy, lub samą herbatą z pokrzywy. Herbatę z pokrzywy przygotowujemy domowym sposobem, gotujemy ją w wodzie na wolnym ogniu około pół godziny. Do podlewania rozcieńczamy w stosunku 1:10. Podlewamy pomidory jak najczęściej, bo pokrzywa dostarcza m.in. krzemu, żelaza i magnezu, które wpływają na dobry wzrost i późniejsze plonowanie.
W sezonie pokrzywowym można przyrządzać gnojówki z pokrzywy w beczkach i nimi zasilać pomidory (ściąć liście, włożyć do beczki, zalać wodą i pozostawić by sfermentowało, potem zasilać krzaczki rozcieńczonym roztworem najlepiej wodą deszczową).
Regularne nawożenie sprawi, że pomidory powinny być mocniejsze, a ich liście odzyskają zdrowy wygląd.
Tekst i fot: Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2014Więcej naturalnych środków ochroony roślin znajdziesz w serii książek Tradycyjny Ogród Ekologiczny

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment