Home Ogród Długoterminowa pogoda na marzec

Długoterminowa pogoda na marzec

Wiosna tuż, tuż… Aura z dnia na dzień staje się coraz piękniejsza. Czego można się spodziewać w kolejnych dniach?  Oto sprawdzona długoterminowa prognoza pogody na marzec.

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba zwanym znakiem Ryb do 20 marca i o godz. 22:58 wkracza do znaku Barana, rozpoczynając astronomiczną wiosnę. Nów 6 marca, pełnia 21 marca.

Marzec w ogrodzie, sadzie i na polu

Marzec mroźny i słoneczny

Pierwsze dni marca mogą być dosyć pogodne, słoneczne, przyjemne w dzień, ale w nocy raczej chłodne, a nawet mroźne. Przy gwiaździstym niebie spadki temperatur mogą być znaczne. Wyraźnie odczuwalne różnice między przyjemną, wiosenną temperaturą w dzień a chłodną w nocy. Mróz w wielu miejscach może utrzymywać się również w dzień. Opady, jeżeli się pojawią, to raczej lokalnie i nie będą zbyt intensywne. Zimniej może się zrobić w drugiej dekadzie marca. Wtedy też chłodnej aurze może towarzyszyć silny wiatr, dodatkowo potęgujący odczucie chłodu. Częściej wiejący wiatr pojawi się tylko w pierwszej połowie miesiąca. Ostatnia dekada bardzo zróżnicowana. Początkowo aura powinna być pogodna i mroźna, z przewagą dni słonecznych, ciepłych w dzień, ale chłodnych z przymrozkami i mrozem w nocy. Później zdecydowanie zimniejsza i bardziej wilgotna z opadami. Wtedy też niewykluczone opady deszczu, deszczu ze śniegiem, lokalnie może jeszcze popadać śnieg. Temperatury raczej zróżnicowane: od odwilżowych dodatnich, typowo wiosennych, aż po niskie, z przymrozkami i mrozem, zawłaszcza w nocy przy rozpogodzonym niebie.

Początek kalendarzowej wiosny to wyraźny podmuch ciepła, któremu zwłaszcza pod koniec miesiąca mogą towarzyszyć różnorodne, ale niezbyt obfite opady.

Prognoza dodatkowa na marzec

Deszczu silnego, ale krótkotrwałego można się spodziewać, gdy Słońce wschodzi czerwone, z jaskrawymi promieniami, a nad nim jest gęsta ławica chmur.

Ludowa meteorologia

  • Suchy marzec, maj zaś chłodny, kwiecień mokry, rok niegłodny.
  • Śnieg marcowy owocom niezdrowy.

Przysłowia

  • W św. Halszki (2 marca) dzionek nuci już skowronek.
  • Od św. Pelagii (23 marca) słońce mocniej przypieka i do pracy w polu nagli.

Powiązane artykuły

Leave a Comment