Dokarmianie ptaków zimą - Ekologiczny Poradnik Księżycowy
Home Dom Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Dokarmianie ptaków zimą, czyli jak to robić by nie szkodzić? Czym zachęcić ptaki do odwiedzenia naszej jadłodajni i jak zdrowo dokarmiać ptaki? Oto kilka wskazówek na nadchodzący „ptasi” sezon.

Zimą, warto dokarmiać ptaki, bo one bardzo liczą na naszą pomoc – zwłaszcza jak zima jest śnieżna i mroźna. Do karmnika zainstalowanego na balkonie lub w ogrodzie chętnie zaglądają takie ptaki jak: trznadle, zięby, szczygły, dzięcioły, jery, gile, grubodzioby, czeczotki, jemiołuszki, a także te bardziej popularne jak sroki, kosy, kawki, gołębie, wróble, mazurki, kopciuszki, kowaliki i całe bogactwo sikorek.

Od czego zatem zacząć przygodę z ptakami, by towarzyszyły nam przez długi czas? 

Zadbaj o dobry karmnik, ułatwi dokarmianie ptaków nie tylko zimą

Karmnik można kupić lub zrobić samodzielnie. Najlepiej wykonać go z drewna i pozostawić w stanie surowym lub zabezpieczyć przed niszczeniem naturalnym olejem lub nietoksyczną farbą, drewnochronem. Środek konserwujący drewno nie może zaszkodzić ptakom.

Nasz karmnik powinien wisieć w widocznym miejscu z dala od czyhających na odwiedzające nas ptaki zagrożeń (pies, skupiska ludzkie, drogi, hałas etc.). Zatem instalacja karmnika powinna być przemyślana. (O tym jak zrobić fajny karmnik i nie tylko przeczytasz w książkach „Pomysłowe domki dla ptaków” oraz „Jak budować domki i schronienia dla zwierząt”).

Przygotuj dobry pokarm dla ptaków

Ptaki powinniśmy dokarmiać, gdy na zewnątrz znajduje się znaczna pokrywa śnieżna, co nie znaczy, że nie można tego zrobić nawet przy mniej zimowej aurze. Chcąc dokarmiać ptaki warto pomyśleć o zdrowym, wartościowym i dobrym pokarmie.

Warto wsypać do karmnika suche ziarna zbóż:

  • pszenicę,
  • owies,
  • żyto,
  • jęczmień (także płatki zbożowe),
  • nasiona różnych chwastów i traw,
  • nasiona słonecznika,
  • pestki dyni,
  • rozgniecione ziarna kukurydzy,
  • proso,
  • siemię lniane.

Dobre mogą być też orzechy, rodzynki, owoce miechunki, morwy, czarnego bzu – owoce nie powinny być słodzone, ani kandyzowane. Najlepiej jakby pokarm dla ptaków był w jakości ekologicznej lub jak najbardziej naturalnej. Wtedy mamy gwarancję, że do np. suszonych owoców i ziaren podczas procesu suszenia nie był dodawany dwutlenek siarki. Stosowany w nadmiarze niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi i zwierząt.

Pieczywo również może się pojawić, ale powinno być dobrze wysuszone – czerstwe, niespleśniałe i najlepiej z dodatkiem ziaren i z minimalną ilością soli – najlepiej jakby soli nie było wcale.

Ptasi wielbiciele z pewnością ucieszą się, gdy od czasu do czasu pojawi się w menu także drobna kasza, makaron, twaróg, a nawet gotowane warzywa i surowe. Można dodać także suszone owoce: jabłka oraz te z dzikich krzewów: berberysu, derenia, kaliny koralowej, ognika, jarzębu pospolitego, dzikiej róży, irgi, głogu, rokitnika, aronii, jarzębiny, czarnego bzu, tarniny i innych. Gdy jednak mróz jest bardzo silny lepiej z „wilgotnych” dodatków zrezygnować.

Dla sikorek warto powiesić surowy kawałek słoniny (nie powinien wisieć zbyt długo, by się nie popsuł) lub powiesić kubeczek, a w nim zatopione w tłuszczu nasiona np. lnu, słonecznika, czarnuszki etc. Ptasie akrobacje gwarantowane.

Dokarmianie ptaków zimą powinno mieć ciągłość

Rozpoczynając dokarmianie ptaków pamiętaj, że musisz zachować ciągłość. Nie powinieneś zaprzestać rozpoczętego dokarmiania, gdyż ptaki przyzwyczajają się i z pewnością będą wracać do zdrowej jadłodajni.

Obserwowanie ptaków zimową porą to na pewno dobra terapia odstresowującą i dająca dużo radości zarówno dzieciom jak i dorosłym.

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment