Home Dom Eko Arka 1-2/2014 dostępna! Zapraszamy do lektury!

Eko Arka 1-2/2014 dostępna! Zapraszamy do lektury!

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Ukazał się wiosenno-letni numer czasopisma specjalistycznego dla rolników ekologicznych – Eko Arka 1-2/2014. Znamy tematy najnowszego numeru. Dlaczego warto go mieć? Zobacz sam…


RELACJE Z GOSPODARSTW W POLSCE I W RUMUNII
Stabilnie i z optymizmem… dzięki eko nabiałowi
Chów owiec, uprawa zbóż, agroturystyka – to etapy, przez które przeszli Beata i Leszek Futyma, by ostatecznie skupić się na przetwórstwie mleka. Dzięki szerokiej ofercie i stałemu gronu odbiorców z optymizmem patrzą w przyszłość i cieszą się, że mogą rozwijać „Farmę Pod Świerkami”.
Sery z Zabratówki zdobywają rynek
Kozie sery z gospodarstwa „Zuza” Lucyny Cwynar z Zabratówki znane są nie tylko na Podkarpaciu. Na targach Biofach w Norymberdze, Ekogala w Rzeszowie i innych, smak tych wyrobów poznali koneserzy z różnych stron kraju i świata. Gospodarstwo nie jest duże i prowadzone tak naprawdę przez jedną osobę. Pani Lucyna dzieli się przepisami na Kozią fetę, Ser kozi dojrzewający, Bryndzę kozią i zdradza przepis na sernik z koziego twarogu…
Do uprawy roślin jagodowych zachęciła ich pewność zbytu
Danuta i Janusz Orzechowie zaczynali gospodarowanie od chowu krów i świń. Kiedy zmieniła się opłacalność hodowli zwierząt, musieli szukać nowej specjalizacji. Przestawili się na uprawę roślin jagodowych, od 8 lat posiadają certyfikat gospodarstwa ekologicznego. Dlaczego zmiana się opłaciła? Przeczytajcie sami…
Róże, suszone zioła, nabiał i sprzedaż bezpośrednia – wizyta w Rumunii
Róża damasceńska i zioła – to główne specjalizacje niewielkiego rumuńskiego gospodarstwa, które prowadzi Dan Cismas. Rolnicy trzymają także niewielkie ilości zwierząt. Nastawiają się na sprzedaż bezpośrednią.
 
 
PROBLEM: ZMIANA POKOLENIOWA
Zmiana pokoleniowa, Co zrobić gdy nie ma chętnych na przejęcie gospodarstwa?
Państwo Maria i Roman Świątek poruszyli i zwrócili uwagę na bardzo istotny problem, który dotyka coraz większą liczbę rolników, nie tylko ekologicznych, a mianowicie fakt dziedziczenia i pozostawiania dorobku swojego życia. Pytanie co stanie się z gospodarstwem, majątkiem, gdy nie będzie już siły i zdrowia do wykonywania codziennych obowiązków?
Gospodarstwo „Agricola” spółka z o.o. Państwa Świątków we wsi Krępsko, koło Piły zajmuje się w głównej mierze hodowlą ekologicznych pstrągów, karpi i jesiotrów, ale nie tylko…
 
EKO RYNEK
Czy jest szansa na polskie ekologiczne piwo?
Kilka lat temu na rynku pojawiło się polskie ekologiczne piwo, ale inicjatywa szybko upadła. Czy w dobie mody na lokalne, regionalne trunki jest szansa by spróbować jeszcze raz? Pytamy Sebastiana Podstawkę, zajmującego się ekologiczną uprawą chmielu.
 
EKO UPRAWA
Agrotechnika w rolnictwie ekologicznym
Druga część zapisu prelekcji prof. Józefa Tyburskiego – doświadczonego naukowca i praktyka rolnictwa ekologicznego, jednego z współautorów Kryteriów Rolnictwa Ekologicznego w IFOAM, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wzbogacony o fragmenty jego publikacji „Uzupełniające nawożenie potasem i magnezem w rolnictwie ekologicznym”.
Ochrona przed przymrozkami
Wzrost, rozwój i plonowanie roślin uprawnych zależą od przebiegu warunków meteorologicznych, a głównie od temperatury powietrza, opadów atmosferycznych i usłonecznienia. Każdemu z nich przypisuje się określone znaczenie.
 
EKO CHÓW
Ekologiczny chów kur – problemy i dylematy
Jakość czy minimalizacja kosztów? Żywienie w oparciu o zasoby własne czy też zakup paszy? Kurnik ogrzewany czy nie? To tylko niektóre z dylematów rolników, prowadzących chów drobiu. Rozmawiamy z Tomaszem Sobczykiem, zajmującym się dystrybucją i doradztwem w komponowaniu pasz dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym.
Coraz więcej chętnych na ekologiczny drób, ale ceny wysokie
Dostępność ekologicznego drobiu w Polsce trudno uznać za zadawalającą, ale jest coraz lepiej. O zaletach takiego mięsa i wyzwaniach dla producentów rozmawialiśmy z Piotrem Woźnickim, rolnikiem ekologicznym z Sątyrza (woj. Zachodniopomorskie).
 
OGRÓD EKOLOGICZNY
 
Chatka dla robaczka
Owady stanowią najliczniejszą grupę zwierząt na naszej Planecie. Z tego też względu odgrywają wielką rolę w otaczającym nas środowisku. Swoim postępowaniem niestety nie ułatwiamy życia tym stworzeniom. Ciągłe i coraz intensywniejsze stosowanie środków ochrony roślin powoduje znaczne straty w owadziej populacji…

Przeczytaj i zamów najnowszy numer Eko Arki1-2/2014

Powiązane artykuły

Leave a Comment