Home Ogród Ekoogród – terminy prac w ekoogrodzie na wrzesień 2022

Ekoogród – terminy prac w ekoogrodzie na wrzesień 2022

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Ekoogród – terminy prac w ekoogrodzie na wrzesień 2022. Rozpoczynamy intensywny zbiór roślin korzeniowych, a także ostatnich pomidorów, ogórków, owoców i warzyw liściowych. We wrześniu siejemy zboża, poplony, a także ostatnie „szybkie” warzywa. Oto najlepsze terminy prac w ekoogrodzie na wrzesień 2022.

Kiedy najlepiej siać we wrześniu?

W tym roku święto Matki Bożej Siewnej (8 września) przypadnie w okresie przybywania Księżyca w kwadrze owocu, czyli bardzo korzystnym terminie do siewów i sadzenia.

Wcześniej dobry termin do wykonywania prac polowych i ogrodniczych będzie w kwadrze liścia, potem w kwadrze korzenia w połowie miesiąca. Późniejsze siewy warto przełożyć na drugą połowę września (kwadra liścia) lub na pierwszą połowę października (kwadra liścia, owocu i korzenia). Unikać dni wykreślonych.

Kiedy zbierać ziemniaki?

Zbiory ziemniaków, warzyw korzeniowych przeprowadzać od 11 do 24 września. Najlepiej jednak w kwadrze uprawy (linia przerywana, kolor niebieski), w dniach oznaczonych rysunkami małych korzeni, zwłaszcza jeżeli chcemy je dłużej przechowywać. Pozyskiwane plony będą wtedy najbardziej wartościowe. Dobry też termin po nowiu (27 sierpnia i 25 września) w kwadrach liścia.

Kwadra korzenia, w drugiej kolejności kwadry liścia, są najlepsze do wyjmowania cebul kwiatów na przechowanie, do wykopywania karp dalii (dopiero jednak po zwarzeniu liści). Przy wyznaczaniu terminu prac unikać dni wykreślonych.

We wrześniu pozyskujemy nasiona

Zbierać nasiona warzyw, kwiatów, ziół, drzew, owoców z drzew, roślin owocowych, pomidorów, kukurydzy, fasoli, orzechów, winogron najlepiej w kwadrze owocu w pierwszej połowie miesiąca. Dobry czas również w kwadrach liścia na początku i pod koniec miesiąca, w drugiej kolejności wybierać kwadrę korzenia.

Do 9 i od 27 września, zwłaszcza w kwadrze owocu, najlepiej wykonywać przetwory, będą najbardziej wartościowe, unikać dni wykreślonych i pustych. Dosyć dobry czas też od 11 do 16 września.

Do zbioru roślin włóknistych, np. lnu, korzystne będą kwadry liścia, w drugiej kolejności wybierać kwadrę owocu i w trzeciej – kwadrę korzenia. Podobne terminy najlepsze są też do siewów poplonów na zielony nawóz, pokrycia grządek. Zbiory roślin liściowych i przetwory z nich wykonywać w kwadrach liścia i w kwadrze owocu.

Pielęgnacja roślin wieloletnich

Rozdzielać, przesadzać zioła i kwiaty wieloletnie, sadzić cebule kwiatów, czosnek najlepiej w kwadrze korzenia. Dobry czas na te prace także w kwadrach liścia. W tych terminach warto się też zdecydować na wczesne jesienne siewy roślin korzeniowych i ukorzeniać sadzonki fuksji, pelargonii.

Siewy roślin owocujących nad ziemią, a także kwiatów, ziół najlepiej przeprowadzić przed pełnią (10 września), czyli od 4 do 9 września. Wtedy też będzie najlepszy czas do przesadzania roślin zimozielonych, m.in. iglaków, wrzosów. Dobry czas wystąpi też w kwadrach liścia oraz w kwadrze korzenia.

Obficie podlewać rośliny zimozielone, np. bukszpan oraz krzewy i drzewa iglaste, po nowiu (27 sierpnia i 25 września) w kwadrach liścia. Ułatwi im to przetrwanie zimy.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać w kwadrach liścia, jeżeli pragniemy trawę wzmocnić; ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

Kwadra uprawy najlepsza do nawożenia

Nawozić pola, ogrody (ale nie rośliny) najlepiej w okresie oznaczonym linią przerywaną.

Kwadra uprawy to również najkorzystniejszy okres dla prac uprawowych, orek, kopania, wzruszania gleby, także niszczenia chwastów, tępienia szkodników na polach, w ogrodach, obejściach, wykonywania zabiegów higienicznych w piwnicach, zagrodach. Na tego rodzaju prace najlepiej wybierać dni oznaczone łopatką. Wtedy też zakładać opaski lepne szerokości 10–15 cm i opaski z mchu, m.in. przeciw kwieciakom (opaskę lepną przytwierdzoną do drzewa wystarczy okleić szczelnie mchem).

Wrzesień w ekogospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać do 9 i po 25 września, unikać dni wykreślonych i pustych.

Żołędzie, kasztany zbierać na paszę dla bydła do 9 i od 27 września.

Strzyżenie owiec najlepsze jest w okolicach nowiu (27 sierpnia i 25 września).

Ubijać zwierzęta gospodarskie, ptactwo do 9 i od 27 września.

Dokarmiać intensywniej ryby do 9 i od 27 września.

Prace pielęgnacyjne przy ulach wykonywać najlepiej od 11 do 24 września, zwłaszcza od 17 do 24 września.

Powiązane artykuły

Leave a Comment