Home Bez kategorii Ekoogród – terminy siewów na sierpień 2022 rok

Ekoogród – terminy siewów na sierpień 2022 rok

Ekoogród – terminy siewów na sierpień 2022 rok. Letni sierpień to czas, gdy rolnicy żniwują i myślą o siewie ozimin. W ogrodach powoli zwalnia się miejsce także na siew poplonów, zbieramy zioła, owoce i warzywa – robimy przetwory, suszymy, mrozimy letnie plony. Oto najlepsze terminy siewów, zbiorów na sierpień 2022 rok.

Ekoogród – terminy zbiorów owoców w sierpniu

W sierpniu pozyskujemy owoce – m.in. gruszki, jabłka, śliwy, brzoskwinie, jeżyny – i warzywa owocowe, m.in. pomidory, cukinię, ogórki, fasolę i inne strączkowe, w dni słoneczne po południu w kwadrze owocu od 6 do 11 sierpnia, dobre też są kwadry liścia do 4 i od 28 sierpnia oraz kwadra korzenia od 13 do 17 sierpnia. Powyższe uwagi dotyczą też zbioru zbóż, żniwowania, szczególnie jednak pozyskiwania nasion do siewu wielu roślin, np. warzyw, ziół i kwiatów. Podane terminy to również najlepszy czas do wykonywania rozmaitych przetworów – kompotów, nastawiania win, kwaszenia ogórków, suszenia. Unikać zbiorów owoców, ziół, nasion kwiatów i innych roślin, np. motylkowych, a także wykonywania przetworów w kwadrze uprawy (linia przerywana) i w dniach wykreślonych.

Kiedy zbierać rośliny liściowe w sierpniu 2022

Podane wyżej uwagi odnoszą się też do warzyw liściowych. Korzystnym okresem zbiorów dla tych roślin będzie kwadra owocu, a także wcześniejsza kwadra liścia i późniejsza korzenia i liścia. Dotyczy to również traw, koszenia potrawów. Rośliny o mięsistych liściach, trawy, zioła liściowe niearomatyczne, w przeciwieństwie do owoców, lepiej pozyskiwać rano lub w godzinach przedpołudniowych, ponieważ wtedy dłużej zachowują jędrność i świeżość oraz są bogatsze w składniki odżywcze.

Terminy zbioru roślin korzeniowych w sierpniu 2022

Zbiory roślin korzeniowych, ziemniaków, marchwi, pietruszki, czosnku, cebuli, buraczków najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca, od pełni do nowiu, czyli w kwadrze korzenia od 13 do 17 i w kwadrze uprawy od 20 do 26 sierpnia. Szczególnie wartościowe będą te pozyskane bliżej nowiu, w kwadrze uprawy od 20 do 26 sierpnia w dniach oznaczonych małymi korzeniami.

Kwadra korzenia po pełni od 13 do 17 sierpnia jest najkorzystniejsza do rozsadzania, dzielenia wieloletnich roślin korzeniowych, kwiatów bylinowych, np. piwonii, roślin skalnych, przesadzania, sadzenia cebul kwiatów, siewów roślin korzeniowych, np. rzodkiewki. Dobra też kwadra liścia na początku i pod koniec miesiąca.

Kiedy wykonać siewy na jesienny zbiór

Siewy, nasadzenia roślin liściowych, np. sałaty, szpinaku, jarmużu, kalarepy, roszponki, roślin na zielone nawożenie najlepiej przeprowadzać w czasie przybywania Księżyca, szczególnie korzystnym terminem są kwadry liścia na początku i pod koniec miesiąca. Dobra też będzie kwadra owocu i kwadra korzenia. Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią oraz kwiaty siejemy, sadzimy, przesadzamy, rozsadzamy – np. truskawki, poziomki oraz kwiaty dwuletnie, m.in. dzwonki, bratki, stokrotki, niezapominajki – w czasie przybywania Księżyca, najlepiej jednak w bliskości pełni (12 sierpnia i 10 września), w kwadrze owocu. Wczesne siewy na polach, m.in. poplonów, przeprowadzać najlepiej po nowiu (28 lipca i 27 sierpnia) w kwadrach liścia oraz w kwadrze owocu lub w kwadrze korzenia.

Zabiegi nawożenia w ogrodzie i na polu

Nawozić pola, ogrody pod kolejne uprawy kompostem, pozbawione owoców krzewy jagodowe, zasilać nawozem płynnym drzewa, najlepiej w trakcie ubywania Księżyca, a szczególnie w okresie zaznaczonym linią przerywaną.

Linia przerywana wyznacza też najkorzystniejsze terminy przeprowadzania wszelkich zabiegów uprawowych w polu: orek, podorywek, bronowania, oraz w ogrodzie: spulchniania, okopywania itp. Również wtedy najlepiej zwalczać szkodniki, chwasty. Tego rodzaju prace najlepiej wykonywać w dniach oznaczonych łopatką.

Kiedy ciąć trawę?

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu (28 lipca i 27 sierpnia) w kwadrach liścia, gdy chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

Kiedy wykonać letnie cięcie drzewek owocowych?

Cięcie letnie drzew owocowych, przycinanie krzewów, usuwanie pędów malin, wilków, odrostów korzeniowych, usuwanie przekwitłych główek kwiatów, uszczykiwanie wierzchołków pomidorów, brukselki, kukurydzy najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca między pełnią i nowiem, szczególnie w kwadrze uprawy.

Ukorzenianie sadzonek zielnych i zdrewniałych różnych roślin najlepiej wykonywać w kwadrze korzenia, dobre też kwadry liścia na początku i pod koniec miesiąca. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać najlepiej w kwadrze owocu, w drugiej kolejności wybierać kwadry liścia, w trzeciej kwadrę korzenia.

Sierpień w ekogospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać do 11 i po 27 sierpnia, unikać dni wykreślonych.

Ryby w stawach i oczkach wodnych dokarmiać intensywniej do 11 i po 27 sierpnia.

Zabiegi pielęgnacyjne przy pszczołach najlepiej przeprowadzać od 13 do 26 sierpnia, szczególnie dobry czas będzie od 19 do 26 sierpnia. Dokarmiać do 11 i po 27 sierpnia.

Powiązane artykuły

Leave a Comment