Home Ogród Ekoogród – terminy siewu na czerwiec 2022

Ekoogród – terminy siewu na czerwiec 2022

Ekoogród – terminy siewu na czerwiec 2022. Nadszedł czerwiec czas ostatnich siewów i pierwszych większych zbiorów. Czerwiec w ekoogrodzie to ostatnie wysiewy do gruntu wielu roślin ciepłolubnych – po zimnym maju mogą to być pierwsze siewy, a także przygotowanych wcześniej rozsad. Oto najlepsze terminy siewów i terminy prac w ogrodzie i gospodarstwie ekologicznym na czerwiec 2022 zgodne z kalendarzem księżycowym. 

Czerwiec 2022 – sianokosy i pierwsze zbiory owoców

Czerwiec to czas na sianokosy i pierwsze zbiory owoców. Najwartościowsze będą te zrywane w kwadrze owocu w pierwszej połowie miesiąca. Można też z powodzeniem pozyskiwać owoce w dniach korzystnych w kwadrach liścia i w kwadrze korzenia. Jeżeli będziemy pozyskiwać owoce, pamiętajmy, by unikać kwadry uprawy, dni wykreślonych i pustych. W podanych wyżej okresach najlepiej wykonywać przetwory, które przeznaczymy na przechowanie (dni z rysunkiem słoika). Owoce będą wówczas bogatsze w cenne składniki. Zbiory najlepiej wykonywać w dzień słoneczny po południu.

W czerwcu zbieramy zioła

W czerwcu w dalszym ciągu trwają zielarskie żniwa. Zgodnie ze wskazaniami ludowej tradycji, zioła najlepiej zbierać do 24 czerwca (św. Jana – tradycyjna pełnia słoneczna), szczególnie w okresie przybywania Księżyca do 13 czerwca, szczególnie korzystna jest kwadra owocu od 8 do 13 czerwca. Później dobra też będzie kwadra korzenia w drugiej połowie miesiąca i kwadra liścia od 30 czerwca. Podczas zbiorów unikać dni pustych i wykreślonych. Rośliny zielne pozyskiwać najlepiej w początkowej fazie kwitnienia, rankiem, po obeschnięciu rosy. Rośliny aromatyczne ścina się nieco później, w okolicach południa, bo mają wtedy więcej olejków leczniczych.

Kiedy kosić siano?

Czerwiec to również czas tradycyjnych sianokosów. Wyznacza go zasadniczo wstępne stadium kwitnienia traw. Dobrze byłoby zaplanować te prace do 13 czerwca, unikać dni wykreślonych. Dobra też kwadra korzenia i liścia w drugiej połowie miesiąca.

Terminy siewu na czerwiec 2022 – kiedy siać fasolę i ogórki?

Korzystny czas do siewów, sadzenia roślin owocujących nad ziemią – np. prosa, fasoli, ogórków na późniejszy zbiór – przypada w kwadrze owocu przed pełnią (14 czerwca), wcześniej dobra też kwadra liścia, później kwadra korzenia i liścia pod koniec miesiąca.

Rośliny kwiatowe i dwuletnie

Rośliny kwiatowe, m.in. dwuletnie – a więc stokrotki, bratki, malwy, byliny, orliki, łubiny – warto siać, także inne kwiaty przesadzać oraz zbierać z nich nasiona (jeśli już są) również w powyższych okresach. Dla rozsadzania, zbioru roślin liściowych najlepszy okres to kwadry liścia do 6 i po 29 czerwca, później kwadra owocu, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę korzenia.

Rośliny korzeniowe

Rośliny korzeniowe, m.in. brukiew, rozsadzać najlepiej w kwadrze korzenia od 16 do 20 czerwca, korzystne terminy także są w kwadrach liścia oraz w kwadrze owocu. Dobrym czasem do siewów roślin korzeniowych w formie poplonu na jesienny zbiór jest kwadra korzenia od 16 do 20 czerwca, dobre są również kwadry liścia, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę owocu. Unikać kwadry uprawy i dni wykreślonych.

W kwadrze korzenia lub wcześniej w kwadrze liścia do 6 czerwca sporządzać sadzonki z bylin i krzewów. Szczepić na zielono do 13 i po 29 czerwca, najlepszy termin będzie od 8 do 13 czerwca.

Kiedy ścinać trawę i podlewać rośliny?

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu (30 maja i 29 czerwca) w kwadrach liścia, jeżeli chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy będzie wolniej odrastać.

Podlewać rośliny intensywniej do 6 i po 29 czerwca. Ograniczyć podlewanie w kwadrze owocu, szczególnie przed pełnią (14 czerwca), by nie zwiększać zagrożenia wystąpienia chorób grzybowych.

Kiedy tępić szkodniki?

W sadzie zwalczać szkodniki, mszyce, gąsienice, stosując opryski, najlepiej po pełni, szczególnie w kwadrze uprawy od 21 do 29 czerwca (linia przerywana). Najbezpieczniej i najtaniej stosować preparaty wykonane domowym sposobem z roślin lub szarego mydła (20–30 g mydła rozpuścić w litrze letniej wody, można dodać nieco oleju rzepakowego lub denaturatu; zwalcza skutecznie mszyce i gąsienice). W kwadrze uprawy wycinać też odrosty korzeniowe, przerywać zawiązki. Jest to również najlepszy okres do nawożenia niektórych roślin kompostami, gnojówkami roślinnymi, np. z pokrzywy, żywokostu. W wyżej podanych terminach również warto nawozić kompostami łąki.

Czerwcowe prace uprawowe i pielęgnujące w gospodarstwie

Prace uprawowe: redlenie, podorywki, niszczenie chwastów np. wycinanie ostu, przerywki roślin – najkorzystniej wykonywać w kwadrze uprawy (linia przerywana lub kolor niebieski). Wtedy też przygotowywać nowe pryzmy kompostowe.

Dokarmiać intensywniej ryby do 13 i po 29 czerwca.

Strzyc owce w okolicach nowiu (30 maja i 29 czerwca). Dbać o czystość w oborach, stajniach, chlewach. Zabiegi higieniczne najlepiej przeprowadzać przed nowiem od 21 do 29 czerwca.

W pasiekach większość prac pielęgnacyjnych wykonać najlepiej od 16 do 28 czerwca, szczególnie jednak od 21 do 28 czerwca. Wstrzymać się od niepokojenia owadów do 14 i od 29 czerwca.

Powiązane artykuły

Leave a Comment