Home Ogród Ekoogród – terminy siewu na kwiecień 2022

Ekoogród – terminy siewu na kwiecień 2022

Ekoogród – terminy siewu na kwiecień 2022. Rozpoczynamy najbardziej intensywny czas pracy na polu i w ogrodzie. Kwiecień w ekoogrodzie to pierwsze wysiewy do gruntu, a także praca z rozsadami roślin. W gospodarstwach to intensywny czas siewów zbóż. Oto najlepsze terminy siewów i terminy prac w ogrodzie i gospodarstwie ekologicznym na kwiecień 2022 zgodne z kalendarzem księżycowym. 

Termin siewu roślin korzeniowych, cebulowych i bylin

Wiosenny kwiecień jest pierwszym miesiącem intensywnych prac w ogrodach i na polach. Rośliny jednoroczne owocujące nad ziemią, drzewka i krzewy, kwiaty jednoroczne, zboża, zioła najlepiej siać i przesadzać w kwadrze korzenia od 17 do 22 kwietnia – kolor żółty. Jednak zgodnie z tradycją zawsze za najkorzystniejszy do wykonywania wszelkich prac w ogrodzie uważany był Wielki Tydzień. W tym roku przypada on od 10 do 15 kwietnia, czyli w kwadrze owocu przed pełnią, uważanej za najlepszą do wielu prac. Wcześniej dobra będzie również kwadra liścia na początku miesiąca.

Najbardziej korzystny czas siewu i sadzenia roślin korzeniowych, cebulowych, bylin m.in. marchwi, buraków, cebuli – będzie w kwadrze korzenia od 17 do 22, a także Wielki Tydzień, dobra też kwadra liścia. Unikać dni pustych i wykreślonych.

Termin siewy roślin liściowych

Rośliny liściowe siać, rozsadzać najkorzystniej od 2 do 8 kwietnia. Później bardzo dobra też kwadra owocu w Wielkim Tygodniu i kwadra korzenia w drugiej połowie miesiąca.

Terminy sadzenia drzewek i krzewów

Drzewa owocowe, krzewy sadzić najlepiej w podobnych terminach. Zanim korzenie drzewek i sadzonek trafią w glebę, wcześniej zamaczać je w gęstej gnojówce z czystego końskiego nawozu i krowieńca. Dodatkiem może być deszczówka i glina. Podane terminy też są odpowiednie do sadzenia roślin jagodowych, m.in. truskawek, poziomek, jeżyn itp.

Cięcie i formowanie drzew, krzewów, przyginanie gałęzi wykonywać najlepiej od 17 do 30 kwietnia, szczególnie w kwadrze uprawy od 23 do 30 kwietnia (linia przerywana i kolor niebieski).

Kiedy szczepić rośliny i ukorzeniać sadzonki?

Szczepić rośliny od 2 do 22 kwietnia, unikać dni wykreślonych. Najlepszy czas do ukorzeniania sadzonek, m.in. forsycji, bukszpanu, i wielu krzewów owocowych, m.in. porzeczek, agrestu, będzie w kwadrze korzenia oraz w Wielkim Tygodniu, wcześniej dobra będzie też kwadra liścia na początku miesiąca.

Terminy prac uprawowych w kwietniu 2022

Wszelkie prace uprawowe w ogrodach i na polu: orki, bronowanie, spulchnianie, przekopywanie, rozgarnianie kopczyków itp., także niszczenie chwastów, przeprowadzać najlepiej przy ubywającym Księżycu od 17 do 30 kwietnia, szczególnie w kwadrze uprawy.

Zabiegi nawożenia kompostami, gnojówkami przeprowadzać w tym samym czasie. Szkodniki niszczyć najlepiej w kwadrze uprawy od 23 do 30 kwietnia oraz w bliskości zaćmień w maju.

Kiedy nasadzać drób – wiosenne prace w gospodarstwie

Gęsi, kaczki, kury na ekologiczny wylęg piskląt najlepiej nasadzać od 10 do 15 kwietnia.

Ubijać zwierzęta od 2 do 15 kwietnia.

Prace pielęgnacyjne w pasiekach przeprowadzać od 17 do 28 kwietnia, zwłaszcza od 23 do 28 kwietnia.

Dokarmiać intensywniej od 2 do 15 kwietnia.

Powiązane artykuły

Leave a Comment