Zgodnie z wielowiekową tradycją rolniczą nie powinniśmy w końcu roku, w Adwencie, uprawiać ziemi. Warto się temu podporządkować, jeżeli chcemy mieć znacznie zdrowszą glebę i wyższe plony. Takie zalecenia dają też współcześni rolnicy i ogrodnicy ekologiczni.
Wzruszanie gleby w okresie Adwentu naraża wiele mikroorganizmów na śmierć z powodu mrozów.
Grudzień w sadzie
W sadzie ścinać zrazy do szczepień wiosennych, najlepiej w kwadrze owocu przed pełnią 9, 10, 11 grudnia oraz po pełni 13, 14, 15 grudnia w kwadrze korzenia. Wybierać stronę południową drzew i dni bez mrozu.
Jeżeli planujemy już cięcie drzew, krzewów, żywopłotów, usuwanie suchych gałęzi, to czynności te najlepiej wykonywać od 13 do 26 grudnia w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy, zwłaszcza w dniach oznaczonych linią przerywaną. W dniach oznaczonych linią ciągłą najlepiej zaś karczować drzewa.
Gdy nadejdą silne mrozy, można okładać korzenie drzew nawozem, usuwać go w dni ciepłe. Jest to ochrona przed wymarzaniem. Prostą, dawną metodą ochrony drzew przed myszami było udeptywanie śniegu wokół drzewek i krzewów oraz polewanie wodą, by powstała powłoka lodowa.
Drzewa starsze, bogate w żywicę – z przeznaczeniem na budulec albo żywiczny opał – ścinać przed pełnią do 11 grudnia w kwadrze owocu i liścia lub pod koniec miesiąca w kwadrze liścia od 27 grudnia. Jeżeli chcemy, by drewno szybko wysychało i mogło być wykorzystane do wyrobu sprzętów, lepiej ścinać je w trakcie ubywania Księżyca. Im bliżej nowiu (26 grudnia) od 19 do 26 grudnia w kwadrze uprawy, tym korzystniej.
Zmrożone owoce leśne zbierać najlepiej od 6 do 11 grudnia w kwadrze owocu. Nieco mniej korzystna jest kwadra liścia na początku miesiąca i kwadra korzenia. Z racji zaćmień dużo gorsza kwadra liścia pod koniec grudnia.
W grudniu unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.
Grudzień w gospodarstwie
Zabiegi rozpłodowe najlepiej przeprowadzać w trakcie przybywania Księżyca do 11 grudnia, czas po nowiu od 28 grudnia będzie mniej korzystny z racji zaćmień. Unikać dni wykreślonych.
Ścinane choinki, gdy Księżyc przybiera do 11 grudnia, będą lepiej pachniały.
Świąteczne ubijanie zwierząt najlepiej wykonać przed pełnią do 11 grudnia w dniach korzystnych. Gorszy czas z racji zaćmień będzie po Bożym Narodzeniu i pełnią styczniową, przypadającą 10 stycznia 2020 roku. Pamiętamy o dokarmianiu ptaków, gdy nadejdą silne chłody.