Jak skutecznie pozbyć się zaskrońca z działki? Zaskrońców na mojej działce jest naprawdę
bardzo dużo – taki list otrzymaliśmy od Czytelniczki.
bardzo dużo – taki list otrzymaliśmy od Czytelniczki.
Zaskrońce są najbardziej pospolitymi niejadowitymi wężami w Polsce. Pozostają pod ochroną. W żadnym z poradników nie znalazłem metod pozbywania się, „wypraszania” ich z ogrodów. Jeżeli poznamy biologię tego gada wtedy jego występowanie można ograniczyć najskuteczniej nie stwarzając mu dogodnych warunków do życia i żerowania.
Eliminuj „mokre” miejsca w ogrodzie
Po pierwsze warto wiedzieć, że zaskrońce żyją wszędzie tam gdzie jest wilgotno i gdzie są w pobliżu jakieś zbiorniki wodne, rowy, stawy, moczary. Można go spotkać też w zagajnikach o bogatym podszyciu gdzie jest dużo żab. Żywią się te gady głównie płazami żerującymi w ciągu dnia m.in. żabami wodnymi, żabami moczarowymi, trawnymi, ropuchami itp. Badacze twierdzą, że rzadko w naturalnych warunkach zjadają jaszczurki i myszy, choć dosyć powszechnie się sadzi, że właśnie te gryzonie są też ich dosyć ulubionym pokarmem. Młode zaskrońce żywią się głównie dżdżownicami, gąsienicami, owadami albo małymi świeżo przeobrażonymi płazami.
Jaja składają zaskrońce w miejscach gdzie jest duża wilgotność i odpowiednia temperatura, rzędu 25-30 stopni Celsjusza. Taka temperatura powstaje wskutek procesów fermentacyjnych m.in. w stertach kompostu i nawozu, w usypiskach z trocin, wśród butwiejących, opadłych liści. Jaja składane są też do wilgotnego mchu, torfu, kory lub pulchnej wilgotnej ziemi. Stwierdzono, że jaja złożone w terrarium w którym jest brak wilgoci szybko wysychają i zamierają. Przyjaznym środowiskiem dla zaskrońców są ogrody gdzie się wykłada dużo ściółki, kory na grządkach i wokół drzewek, krzewów. Zaskrońce pojawiają się też częściej w ogrodach wilgotnych ze stawami.
Zbigniew Przybylak
Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2007