Home Dom Jak prawidłowo kisić kapustę…

Jak prawidłowo kisić kapustę…

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Jak prawidłowo kisić kapustę… czyli kilka słów o procesach wpływających na smak, zapach i konsystencję kiszonej kapusty… Podpowiadamy co jest ważne podczas procesu kiszenia kapusty, ale również innych produktów…

Istotny jest proces ukiszania

Podczas kiszenia kapusty warto obserwować jak szybko zachodzi proces jej ukiszenia. Gdy jest zbyt ciepło, dużo szybciej zachodzą procesy kiszenia, fermentacji. To ma znaczący wpływ na smak i konsystencję kiszonej kapusty. Gdy w pomieszczeniu jest zbyt ciepło warto przez kilka dni namnożyć florę bakteryjną, a następnie spowolnić ten proces wynosząc kapustę do chłodnego pomieszczenia. Gdy jest ciepło należy także podczas procesu fermentacji, po około 2-3 dniach, przebić kapustę drewnianym kijkiem – średnica 1cm, by wypuścić z niej gazy.
Gdy jest chłodno przebicie wykonać nawet do 7 dni po kiszeniu.
Kapusta kiszona z marchewką i zielem angielskim

Jak rozpoznać, że kapusta zaczęła pracować?

Kapusta powinna puścić kwas, powinien on zebrać się u góry, a niekiedy nawet wypłynąć z pojemnika. Jeżeli w tym momencie zrezygnuje się z przebicia kapusty, powstały gaz nie będzie miał ujścia, procesy fermentacji będą nadal przebiegać, nastąpi proces gnilny, który niekorzystnie wpłynie na smak i konsystencję kapusty. Zbyt duża ilość gazów źle wpłynie na proces konserwacji i spowoduje, że kapusta zrobi się miękka.
Tradycyjne „deptanie” kapusty

Gotową kapustę układaj warstwami i ubijaj

Ważne jest także, aby poszatkowaną kapustę układać warstwami. Poszczególne warstwy należy dobrze ubijać, aby kwas, sok wypłyną na wierzch. Napełniony ubitą kapustą garnek, dodatkowo należy przycisnąć, np. kamieniem, tak aby na wierzchu pozostało około 0,5 cm kwasu, soku. Nawet gdy dany rok jest suchy, kapusta puszcza sok, może być go najwyżej trochę mniej, niż w latach deszczowych.

Do kiszenia używaj dobrej soli

Podczas procesu kiszenia kapusty, ale także innych produktów na miękkość i smak ma także wpływ solenie. Soli nie może być zbyt mało, bo wtedy kapusta jest miękka. Najlepiej zatem solić kapustę solą kamienną, bez dodatku jodu i na bieżąco sprawdzać jej smak.

O tym kiedy najlepiej kisić kapustę, które kwadry i jakie odmiany kapusty wybierać by osiągnąć jak najlepsze rezultaty przeczytacie w poście: Kiedy najlepiej kisić kapustę by była smaczna i chrupiąca?

Przeczytaj także: Kiszone czy kwaszone. Czy są różnice?

Powiązane artykuły

2 komentarze

Anonimowy 5 stycznia 2017 - 16:44

JAK PAMIĘTAM Z DZIECIŃSTWA CZYLI 40 LAT TEMU I POZNIEJ, JAK KISILIŚMY KAPUSTĘ W BECZCE DEBOWEJ PONAD 100 KG, TO NIGDY SIE NIE WBIJAŁO CZEGO KOLWIEK ŻEBY WYPUSCIC GAZ,KAPUSTA KISIŁA SIE BEZ PROBLEMU ,BYŁA SMACZNA I SIE NIE PSUŁA ,A DZIŚ PSUJE SIE, I Z PEWNOŚCIĄ TO NIE WINA NIE WBITEGO PATYCZKA.

Reply
mpz 23 stycznia 2017 - 13:25

Obecnie kapusta psuje się dużo częściej m.in. z racji przenawożenia, braku dobrej odmiany, złej kwadry księżyca, innej techniki kiszenia. Sposób z wypuszczaniem gazów patyczkiem wypraktykował i stosuje rolnik ekologiczny Rober Wagner ze wsi Lubnów 10. U nich ten sposób się sprawdził i faktycznie kapusta jest wyśmienita – smakowałam:) My kisząc kapustę również nie przebijamy jej patyczkiem i od razu kisimy w słoikach. Udaje się zawsze bo używamy ekologicznej kapusty Kamienna Głowa i kisimy tylko w kwadrze owocu. pozdrawiam!

Reply

Leave a Comment