Oto pytanie, które otrzymaliśmy od Czytelniczki:
W moim ogrodzie żeruje turkuć podjadek, który wyrządził wiele szkód. Próbowałam go zwalczyć poprzez wkopanie 80 słoików i podlewanie wywarem z olchy. Ale to nie pomogło zbyt wiele.
Czy jest jakiś sposób by zwalczyć turkucia podjadka?
Walka z turkuciami nie jest łatwa. Poniżej podaję sposób zwalczania turkucia wypraktykowany przez rolniczkę ekologiczną, specjalizującą się w uprawie warzyw – Wandę Przybylak z Szamocina w Wielkopolsce. Porady poniższe są małym fragmentem porad z artykułu zamieszczonego w kwartalniku EKO ARKA nr 6/2004.
Eko Arka |
Odpowiednio sadź i niszcz gniazda
– Próbowaliśmy wielu metod zwalczania turkucia podjadka, stawialiśmy pułapki. Większość okazywała się mało skuteczna. Jednak w końcu dzięki bacznej obserwacji jego zachowań udało mi się zminimalizować szkody. Zauważyłam, że ten wielki szkodnik szczególnie lubi łodygi – ale potrafi też niszczyć owoce np. truskawek – natomiast korzenie go mniej interesują, dlatego z reguły tylko przez nie przechodzi. Teraz więc chronimy rośliny, sadząc je w specjalnie wykopane dołki albo bruzdy m.in. tak płytko sadzony jest por. W ten sposób łodygi wystają ponad ziemię i turkuć takie rośliny obchodzi. Rośliny obsypujemy dopiero wtedy, gdy łodygi zdrewnieją np. kapusty, pomidora lub zgrubieją np. pora. Staramy się również systematycznie niszczyć gniazda szkodnika. – stwierdza Wanda Przybylak.
Gdzie gnieździ się turkuć podjadek?
Miejsca, gdzie zakładane są gniazda, łatwo poznać. Są to okrągłe place gdzie zostały dokładnie wygryzione wszystkie rośliny. Ich usunięcie służy podgrzaniu ziemi i lepszemu rozwojowi młodych szkodników. Po zlokalizowaniu miejsca widłami trzeba ziemię delikatnie wykopać i wysypać na folię umieszczoną w skrzynce. W ten sposób zapobiega się ucieczce młodych szkodników. Ziemię najlepiej zanieść kurom, które szybko wyłapią szkodniki. Czasami można znaleźć gniazdo z jajeczkami. Gniazdo stanowi garść ubitej ziemi, w środku znajduje się miseczka z jajeczkami. Są one wielkości ziarenka rzodkiewki, mają trochę nerkowaty kształt.
Zbigniew Przybylak
Odpowiedź opublikowano w Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2007.
Zamów najnowszy Ekologiczny Poradnik Księżycowy z ciekawymi poradami i wskazówkami.