Kiedy siać? Wraz z początkiem sezonu ogrodniczego i rolniczego pojawia się pytanie, kiedy siać warzywa, zboża i rośliny owocowe. Czy siew zgodnie z regułami kalendarza księżycowego pomaga? Czy siew w odpowiedniej kwadrze Księżyca jest w stanie wzmocnić rośliny i zabezpieczyć je przed nadmiernym atakiem szkodników? Przekonajcie się sami.
Z własnych obserwacji, a także w opinii Czytelników „Ekologicznego Poradnika Księżycowego” wynika, że sianie w kwadrach korzystnych Księżyca wyraźnie wzmacnia rośliny, zabezpiecza je przed nadmierną inwazją szkodników, a także zwiększa plony i zbiory. Niejednokrotnie podkreślacie, że siewy w odpowiednich kwadrach sprawiają, że wschody są dobre, równe i szybkie, a zbiory, np. w kwadrze owocu przed pełnią, są najlepsze.
Dobrze widać to przy plonach buraków lub cukinii, bo tej ostatniej jest „więcej” niż tej zebranej w kwadrze uprawy, czyli niekorzystnej do zbiorów. W gospodarstwach ekologicznych nastawionych na handel i konwencjonalnych zazwyczaj nie można „zostawić” tego warzywa na polu, gdyż szybko robi się zbyt duże i nie może być oferowane do sprzedaży w sklepach, czyli zwyczajnie generuje straty. Większy zbiór i dobre plonowanie to tym samy większy zysk dla wytwórcy, więc chyba warto zaryzykować i współgrać z przyrodą?
Przyznam się, że z poradnika korzystam już wiele lat. Kiedyś byłem rolnikiem i uprawiałem buraki na Żuławach. Siałem je zawsze w kwadrze korzenia. Przypada ona najczęściej pod koniec marca lub na początku kwietnia, wtedy zazwyczaj jest kilka dni z piękną, słoneczną pogodą. Jednego roku, niestety, udało mi się posiać tylko pół pola w korzystnej kwadrze korzenia, bo zepsuła się pogoda, a kolejną część obsiałem już kilka dni później, w kwadrze mniej korzystnej, czyli w kwadrze uprawy. Efekt opóźnienia było widać najbardziej podczas zbiorów. Buraki zasiane we właściwym czasie były duże, dorodne i szybko zapełniały kombajn i przyczepę. Natomiast te posiane później były mniejsze i dużo gorzej wypadł ich zbiór
– relacjonuje Czytelnik z Borów Tucholskich.
Tutaj kupisz: ekologiczne nasiona do wysiewu
Kiedy najlepiej siać warzywa, zboża i rośliny owocowe?
Wyodrębnijmy 3 kategorie:
1. Warzywa i rośliny liściaste
Siew, sadzenie roślin, z których jadalne (także w formie paszy) są części nadziemne – liście, łodygi, pędy, kwiaty (np. kapusty, kalafiory, sałaty) – najlepiej przeprowadzać w czasie od nowiu do pełni (okres zaznaczony linią ciągłą w ekologicznym poradniku tradycyjnym, a w kalendarzu na ścianę – kolorem zielonym i czerwonym). Szczególnie jednak korzystny bywa czas po nowiu i kwadra liścia. Najlepiej wybierać wtedy dni zaznaczone znaczkiem siewu i sadzonki. Dni najlepsze do zbioru, np. sałat, kapust, szparagów, ziół liściowych zostały oznaczone małymi znaczkami liści lub kolorem zielonym. Do prac poza kwadrami liścia i owocu w trzeciej kolejności można wybierać kwadrę korzenia.
Prace najlepiej wykonywać przed południem, jak najwcześniej.
2. Zboża, warzywa i rośliny owocowe
Wszelkie zboża, rośliny strączkowe (groch, fasolę), także ogórki, dynie, pomidory, rośliny jagodowe, drzewa i krzewy owocowe, siejemy, sadzimy i przesadzamy w czasie przybywającego Księżyca (okres zaznaczony linią ciągłą lub kolorem zielonym i czerwonym), szczególnie jednak między I kwadrą a pełnią, w kwadrze owocu (podwójna linia ciągła lub kolor czerwony). Warto wybierać „dni najkorzystniejsze”, zaznaczone znaczkiem siewu i sadzonki.
Prace należy wykonywać od rana do godzin popołudniowych. Im bliżej pełni, tym lepiej termin prac przesuwać bardziej ku godzinom popołudniowym.
Jeżeli nie uda się siewów wykonać w kwadrze owocu, ewentualnie w kwadrze liścia, można je również przeprowadzać w kwadrze korzenia (najlepiej 2-4 dni po pełni).
Kiedy siać rośliny korzeniowe?
Wszelkie rośliny „rodzące owoce pod ziemią”, korzeniowe, cebulowe, kłączowe, bulwiaste, m.in. szparagi, topinambur, ziemniaki, buraki, selery, marchew, cebula, kwiaty cebulowe, bylinowe, także zioła, z których zbieramy korzenie, siejemy i przesadzamy w czasie ubywającego Księżyca, najlepiej między pełnią a III kwadrą w kwadrze korzenia (w poradniku książkowym odcinek bez linii lub kolor żółty w poradniku na ścianę). Warto wybierać szczególnie dni zaznaczone znaczkiem siewu i sadzenia.
Zasiewy roślin korzeniowych wykonuje się najlepiej przed południem.
Jeżeli rośliny korzeniowe jednoroczne pozyskujemy z nasion, gdy dodatkowo zależy nam na szybkich plonach i nie mamy zamiaru przechowywać korzeni, cebul, to wiosenne siewy można też przeprowadzać między nowiem i I kwadrą w kwadrze liścia (kolor zielony w kalendarzu na ścianę), ewentualnie także w 2-3 dni przed pełnią w kwadrze owocu (kolor czerwony w poradniku na ścianę).