Home Pogoda Jaką pogodę przyniesie kwiecień?

Jaką pogodę przyniesie kwiecień?

by redakcja

Jaką pogodę przyniesie kwiecień? Podpowiadamy. Czy wiosna będzie ciepła i sucha? Czy raczej przeważać będzie aura chłodna i zimna? Zobaczcie sami…

Słońce wędruje przed fragmentem nieba zwanym znakiem Barana do 19 kwietnia, a o godz. 16:45 pojawia się w pasie Byka. Pełnia 8 kwietnia, nów 23 kwietnia.

Kwiecień różnorodny, mokry i wietrzny

Kwiecień może być różnorodny jednak z przewagą deszczowej, mokrej i wietrznej aury. Pierwsza dekada początkowo zmienna, różnorodna i dynamiczna. Dni ładne, ciepłe, typowo wiosenne będą się przeplatać z aurą zimną, wilgotną i wietrzną. Niewykluczone opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Lokalnie mogą być intensywne, silne i może im towarzyszyć nieprzyjemny wiatr. Temperatury różnorodne przy deszczowej aurze ciepło i w dzień i w nocy, a przy słonecznej, wyżowej przyjemnie ciepło w dzień, ale noce z przymrozkami. Wielki Tydzień ciepły ale deszczowy i wietrzny.

Ciepło i pogodnie pod koniec kwietnia

Po Wielkanocy, czyli w drugiej dekadzie można spodziewać się większej ilości opadów, a także chłodniejszej aury. Odczucie chłodu może potęgować silnie wiejący wiatr. Wtedy też niewykluczone liczne przymrozki, pierwsze burze, osuszające wiatry, opady deszczu, deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatury różnorodne z przewagą wyższych, typowo wiosennych, ale te niższe, lokalnie z przymrozkami też mogą się pojawić. Chłodniejsze noce mogą niekorzystnie wpłynąć na wschody i rozwój roślin.
Więcej dni pogodnych, z przyjemną, ciepłą, wiosenną aurą pojawi się w ostatniej dekadzie. Opady jeżeli wystąpią to lokalnie i sporadycznie. Temperatury typowo wiosenne, przyjemne zwłaszcza w dzień, chociaż w nocy przy rozpogodzeniach mogą jeszcze wystąpić przymrozki i chłody.

Prognoza dodatkowa: Gdy zające zaczynają żer po zachodzie słońca, nazajutrz można się spodziewać deszczu. Jeżeli jednak pojawiają się na łące po południu, około godziny szesnastej, a potem wracają spać jest to zapowiedź nadchodzącej ładnej pogody.

LUDOWA METEOROLOGIA

Gdy z początkiem kwietnia padają deszcze, to mrozy bywają jeszcze.

Jeżeli na Wielkanoc (12 kwietnia) ciecze, to do Świątków (31 maja) więcej wody niż pogody.

PRZYSŁOWIA NA KWIECIEŃ

Gdy śmigus-dyngus (13 kwietnia) słoneczny, urodzaj w polu bezpieczny.

Jak św. Marek (25 kwietnia) suchy i chłodny, roczek będzie urodzajny i płodny.

Powiązane artykuły

Leave a Comment