Jaką pogodę przyniesie luty? Podpowiadamy. Czy nadejdą mrozy i długo wyczekiwana zimowa aura, którą niestety nie obdarzył nas styczeń? Czy raczej przeważać będzie sucha, słoneczna i może mroźna aura? Zobaczcie sami…
Słońce wędruje przed fragmentem nieba o nazwie Wodnik do 19 lutego i o godz. 05:57 trafia do wilgotnego i chłodnego pasa zwanego znakiem Ryb. Pełnia 9 lutego, nów 23 lutego.
Luty mniej suchy niż styczeń
Luty może przywitać nas podobną pogodą jak pod koniec stycznia. Niewykluczone liczne i zróżnicowane opady: śniegu, śniegu z deszczem, gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu oraz deszczu ze śniegiem i deszczu, zwłaszcza przy wietrze z południowego zachodu. W pierwszej dekadzie powinna dominować wietrzna i nieprzyjemna aura. Temperatury z przewagą tych łagodnych, dosyć przyjemnych, z niewielkim mrozem utrzymującym się w dzień. Silnie wiejący wiatr będzie potęgował odczucie chłodu. Większe spadki temperatur możliwe przy rozpogodzonym niebie, najsilniejsze w nocy i nad ranem.
Środek miesiąca to aura pogodna, początkowo mroźna, dosyć chłodna, potem coraz łagodniejsza, cieplejsza zwłaszcza w odczuciu temperatury. Największe chłody mogą pojawić się nocą i nad ranem, przy bezchmurnym niebie, na wschodzie i na południu kraju. Lokalnie mróz może utrzymywać się również w dzień. Możliwy powrót zimowej aury.
Ciepło w lutym powróci pod koniec miesiąca
Ostatnia dekada to poprawa pogody i powiew ciepłej, słonecznej aury. Temperatury przyjemne, odwilżowe, typowe dla przedwiośnia, czyli bez dużych mrozów w dzień, a najwyżej z niewielkimi przymrozkami. Noce mogą być jeszcze dosyć chłodne i mroźne. Opady niewielkie, lokalne, ale zróżnicowane w zależności od regionu. Może im towarzyszyć silny i nieprzyjemny wiatr, potęgujący odczucie chłodu.
Prognoza dodatkowa: Gdy zimą podczas mroźnych dni drzewka owocowe przybierają ciemniejszy odcień można oczekiwać, że nastąpi odwilż i cieplejsze dni.
LUDOWA METEOROLOGIA
Gdy na św. Walentego (14 lutego) chmury i drobne deszcze – wichry i mrozy mogą nastać jeszcze.
Gdy Popielec (26 lutego) zimno trzyma, może zmarznąć ozimina, a gdy przywiódł zimne deszcze, zła pogoda potrwa jeszcze.
PRZYSŁOWIA NA LUTY
Bywa, że Scholastyka (10 lutego) mrozem do kości przenika.
Jeśli Maciej (24 lutego) lód zdławi, to go nie postawi.