Home Pogoda Jaką pogodę przyniesie maj?

Jaką pogodę przyniesie maj?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Jaką pogodę przyniesie maj? Czy wiosną spadnie tak upragniony deszcz, czy nadal będzie ciepła i sucha aura? Kiedy będą majowe przymrozki, chłody i zimna? Zobaczcie sami…

Słońce wędruje przed fragmentem nieba zwanym znakiem Byka do 20 maja i o godz. 15:49 pojawia się na tle Bliźniąt. Pełnia 7 maja, nów 22 maja.

Maj nareszcie wilgotny, ale chłodny

Maj może obdarzyć nas przyjemną, pogodną, ale dosyć wilgotną aurą. Przez większą część miesiąca powinno być przyjemnie i dosyć ciepło, zwłaszcza w dzień. Nocami jednak mogą pojawić się znaczne zimna i ostatnie przymrozki, zwłaszcza przy rozpogodzonym niebie. Nocne chłody najsilniejsze mogą być w okolicach pełni i nowiu, na początku i w drugiej połowie miesiąca, ale również w okolicach zimnych ogrodników. Silne chłody mogą niekorzystnie wpłynąć na wegetację i rozwój roślin, ale mimo wszystko nie powinny wyrządzić zbyt dużych szkód.

Opadów powinno być dużo

Początkowo może być zmiennie, ale w dzień pogodnie i ciepło powinno być przez większą część miesiąca, zwłaszcza gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Temperatury z przewagą tych typowo wiosennych i dosyć wysokich. Często będzie padał deszcz.

Więcej dni wilgotnych z opadami pojawi się w drugiej połowie miesiąca, zwłaszcza, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Wtedy też niewykluczone majowe burze i silne ulewy, nawet z gradem. Lokalnie opady mogą powodować podtopienia i zalania. Pod koniec miesiąca opadom może towarzyszyć silny i porywisty wiatr. Temperatury powietrza w ciągu całego miesiąca raczej dosyć wysokie, jednak noce nadal jeszcze mogą być chłodne. Ciepła aura powinna nadejść dopiero pod koniec miesiąca.

Prognoza dodatkowa: Gdy na wiosnę podczas gorących dni na zachodzie ukazuje się tęcza można się spodziewać grzmotów i błyskawic.

LUDOWA METEOROLOGIA

Na pierwszego maja szron – obiecuje dobry plon.

Gdy maj jest przy pogodzie, nie bywają siana w szkodzie.

PRZYSŁOWIA NA MAJ

Choć dziś Anastazy (2 maja), pal w piecu dwa razy.

Pankracy (12 maja), Serwacy (13 maja), Bonifacy (14 maja) – źli na ogród chłopacy.

Powiązane artykuły

Leave a Comment