Home Pogoda Jaką pogodę przyniesie marzec?

Jaką pogodę przyniesie marzec?

by redakcja

Jaką pogodę przyniesie marzec? Podpowiadamy. Czy wiosna nadejdzie szybciej niż zwyle? Czy raczej przeważać będzie aura chłodna i zimna? Zobaczcie sami…

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba zwanym znakiem Ryb do 20 marca i o godz. 04:49 wkracza do znaku Barana, rozpoczynając astronomiczną wiosnę. Pełnia 9 marca, nów 24 marca.

Marzec ciepły w dzień, ale z przymrozkami i mrozem

Pierwsze dni marca mogą być dosyć pogodne, słoneczne, przyjemne w dzień, ale w nocy raczej chłodne, a nawet mroźne, zwłaszcza gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu. Przy gwiaździstym niebie spadki temperatur mogą być znaczne. Wyraźnie odczuwalne różnice między przyjemną, wiosenną temperaturą w dzień, a chłodną w nocy. Mróz, w wielu miejscach, może utrzymywać się również w dzień. Opady, jeżeli się pojawią to raczej lokalnie i nie będą zbyt intensywne. Śniegu lub deszczu, w zależności od regionu można oczekiwać, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Taka aura utrzyma się w pierwszej połowie miesiąca.

Zimno i ponownie ciepło pod koniec marca

Wyraźnie zimniej może się zrobić w drugiej połowie marca. Wtedy też chłodnej aurze może towarzyszyć silny wiatr, dodatkowo potęgujący odczucie chłodu. Wiejące wiatry mogą być bardzo silne i wyrządzać wiele szkód. Temperatury z przewagą chłodnych i nieprzyjemnych.
Ostatnia dekada ponownie cieplejsza i deszczowa. Początek kalendarzowej wiosny to wyraźny podmuch ciepła, któremu zwłaszcza pod koniec miesiąca, mogą towarzyszyć różnorodne i dosyć obfite opady. Temperatury powinny być typowo wiosenne, z przewagą wyższych, zwłaszcza w dzień przy słonecznej aurze. Jednak nocami lokalnie może pojawić się jeszcze przygruntowy przymrozek. Koniec miesiąca to aura zmienna i różnorodna w zjawiska pogodowe.

 

Prognoza dodatkowa: Niż atmosferyczny zbliża się i można oczekiwać długotrwałej zmiany pogody w ciągu 24 lub 48 godzin, czyli pojawi się deszcz lub śnieg w zależności od pory roku, gdy z jakiegokolwiek punktu zachodniej części nieba z szybkością dostrzegalną gołym okiem przesuwają się pierzaste obłoki i gdy niebo powoli się zachmurza.

LUDOWA METEOROLOGIA

Po suchej zimie, wiosna bez deszczu nie minie.
Św. Aniela (28 marca) już kwietniową pogodę rozdziela.

PRZYSŁOWIA NA MARZEC

Od Beaty (8 marca) zaczynają swój śpiew ptaki i zakwitają wiosenne kwiaty.

Jak na św. Józefa (19 marca) słonko w okna zagląda, wiosna w szybach się przegląda.

Powiązane artykuły

Leave a Comment