Home Pogoda Jaką pogodę przyniesie marzec 2021?

Jaką pogodę przyniesie marzec 2021?

Pierwszy wiosenny miesiąc przed nami. Jaką pogodę przyniesie marzec 2021? Nadejdzie wiosna, czy chłody będą się ciągnąć, aż do maja? Jaki będzie marzec 2021 według dawnych reguł meteorologicznych.

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba zwanym znakiem Ryb do 20 marca i o godz. 10:37 wkracza do znaku Barana, rozpoczynając astronomiczną wiosnę. Nów – 13 marca, pełnia – 28 marca.

 Pogodny, ale chłodny marzec

Początek marca może być dosyć pogodny, słoneczny i przyjemny w dzień, ale noce mogą być jeszcze mroźne i z przymrozkami. Spadki temperatur mogą być znaczne zwłaszcza przy rozpogodzonym i gwiaździstym niebie nocami i nad ranem. Lokalnie mróz może również utrzymywać się w dzień. Jednak w wielu regionach temperatury w dzień z przewagą chłodnych i zimnych mimo słońca i licznych rozpogodzeń. Dodatkowo odczucie chłodu będzie potęgował silnie wiejący wiatr.

Taka niezbyt przyjemna, chłodna aura z większą ilością opadów i silnie wiejącym wiatrem utrzyma się przez całą drugą dekadę marca. Wtedy też różnorodnych opadów powinno być najwięcej. Lokalnie niewykluczony oprócz deszczu, śnieg z deszczem, a nawet śnieg. Taki też mokry i wilgotny powinien być początek kalendarzowej wiosny.

Ciepła i przyjemna aura w marcu

Powrót rozpogodzeń i ładniejszych dni z przyjemnymi temperaturami dopiero w ostatniej dekadzie, pod koniec miesiąca. Wtedy wyraźny podmuch ciepła możliwy przy wietrze północno zachodnim lub wschodnim. Opady wystąpią lokalnie, gdy powieje wiatr z południowego zachodu, ale nie powinny być intensywne. Temperatury z przewagą tych przyjemnych i łagodnych, chociaż w nocy i nad ranem niewykluczone przymrozki i chłody. W marcu lokalnie może pojawić się susza, bo jednak dni z opadami będą nieliczne w ciągu całego miesiąca i uwidoczni się brak wody w glebie.

 

Prognoza dodatkowa:

Wiosna szybko nadejdzie, jeżeli już w marcu zające biegają i jednocześnie nad polami słychać śpiew skowronków.

LUDOWA METEOROLOGIA

Nie wierz pogodzie w dniu św. Cypriana (10 marca) – oszukuje od rana.

Po suchym dniu Krystyny (13 marca) wrócą dni słoneczne i noce bezwietrzne.

PRZYSŁOWIA NA MARZEC

Gdy Grzegorz (12 marca) słoneczny – czas dla ludzi serdeczny, a gdy pochmurno i wieje – na szybką wiosnę strać nadzieję.

Hilary (16 marca) lubi nieść złą pogodę, więc od Hilarego rolnik nie oczekuje niczego dobrego.

Powiązane artykuły

Leave a Comment