Home Pogoda Jaką pogodę przyniesie wrzesień?

Jaką pogodę przyniesie wrzesień?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Jaką pogodę przyniesie tegoroczny wrzesień? Czy koniec lata będzie pogody, przyjemny, czy też zimny i deszczowy? Zobaczcie sami co dla nas szykuje pierwszy jesienny miesiąc…

Słońce przesuwa się przed pasem nieba zwanym znakiem Panny do 22 września, wtedy o godz. 15:30 wkroczy do znaku Wagi i rozpocznie się astronomiczna jesień. Pełnia 2 września, nów 17 września.

Wrzesień zmienny i mokry

Wrzesień może być zmienny i obfity w liczne opady deszczu. Pierwsza dekada powinna być już dosyć chłodna, z przewagą dni zmiennych, pogodnych, ale także pochmurnych, wilgotnych, z opadami deszczu. Przy rozpogodzeniach w dzień spadki temperatur w nocy mogą być znaczne. Przy takiej aurze w nocy niewykluczone chłody, dlatego stosunkowo wcześnie można spodziewać się pierwszych przymrozków. Ranki często mogą być mgliste, zwłaszcza, gdy w dzień będą przejaśnienia i słońce.

Typowo jesienny wrzesień

Deszczowo, mokro i dosyć zimno będzie pod koniec pierwszej, w drugiej i na początku ostatniej dekady. Opady mogą być częste, długotrwałe i może im towarzyszyć nieprzyjemny wiatr, potęgujący odczucie chłodu. Temperatury z przewagą jesiennych, chociaż lokalnie możliwa poprawa pogody i ciepła, przyjemna aura – najwięcej dni z ładną aurą na początku i pod koniec miesiąca.

Koniec lata i początek jesieni może obfitować w dni pogodne, słoneczne, ciepłe – typowe dla babiego lata. Podczas rozpogodzeń i ciepła w dzień, w nocy możliwe chłody i przymrozki, lokalnie dosyć silne. Częste poranne mgły i rosy. Opadom w ostatniej dekadzie mogą towarzyszyć liczne, nieprzyjemne wiatry. Wtedy w górach niewykluczone pierwsze opady śniegu lub śniegu z deszczem, wyraźnie chłodne dni i noce z przymrozkami.

Prognoza dodatkowa: Pogodnej jesieni można oczekiwać, gdy na ugorach, miedzach, pastwiskach i polach uprawianych naturalnie, czyli niezbyt intensywnie, pojawia się dużo ostów.

LUDOWA METEOROLOGIA

Gdy Wacław (28 września) ranne mgły tuli, w południe pochodzisz w koszuli.

Jak mglisto i dżdżysto w Michała (29 września) – zima zmienna i nietrwała.

PRZYSŁOWIA NA WRZESIEŃ

Rolnik z radości przyklaskuje, gdy w dzień Teodora (5 września) ciepło czuje.

Michał (29 września) lubi puste pole i pełno w stodole.

ZAMÓW PRENUMERATĘ NA 2021 JUŻ DZISIAJ

Powiązane artykuły

Leave a Comment