Jakie nasiona do małego warzywnika? – Pytaliście mnie na Instagramie, jakie nasiona wybrałam do naszego małego, miejskiego warzywnika. Oto moje wybory na początek nowego sezonu w ekoogrodzie.
Jakie nasiona do małego warzywnika?
Dużą część nasion kupiłam w zeszłym roku na końcu sezonu i to pozwoliło zaoszczędzić „parę” złotych. Widząc ceny tegorocznych nasion jest duża różnica – ale może może to dlatego, że mamy początek sezonu i nie wszystkie są jeszcze w ofercie. Nowe nasiona – widoczne na zdjęciach poniżej – podzieliłam kolorystycznie. Skupiłam się na warzywach, które planujemy posiać do tunelu, który stanie na grządkach podwyższonych. Tutaj planuję posadzić ogórki i papryki jako plon główny, wcześniej może jakieś sałaty, rzodkiewki, fasolkę szparagową, wczesny bób – zobaczę jak mogę wykorzystać współrzędność i będę dosadzać co się da w każde wolne miejsce, tak by maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Najdroższe nasiona (z tych na zdjęciu) to ogórek sałatkowy MAX F1 – 15zł. Reszta to kilka złotych za paczkę, więc nie jest to stosunkowo duży wydatek.
Tutaj kupisz: Ekologiczne nasiona do wysiewu
Jakie pomidory do szklarni?
Nasiona pomidorów wybrałam do naszej nowej szklarni i będzie to mój pierwszy raz kiedy będę je uprawiać. Wcześniej w ogrodzie rodziców mieliśmy pomidory w tunelu. Doświadczenie w uprawie szklarniowej będziemy dopiero zdobywać. Zachwyciły mnie żółte pomidory i mam nadzieję, że uda mi się je z powodzeniem uprawiać.
Reszta mojego wyboru to warzywa, których nie kupiłam w zeszłym roku, a chciałabym posiać na rozsadę i zobaczyć co z tego wyjdzie. Ilości będą niewielkie, ale zależy mi na różnorodności.
Preferuję uprawy, które są „szybkie”, czyli nie zajmują długo grządek oraz dają duże i szybkie plony. W małym warzywniku miejsce to podstawa – nasz warzywnik w skrzyniach „na warzywa i tunel” to około 12m kwadratowych – 12 sztuk podwójnych nadstawek na palety. Dodatkowo jest zielnik, grządki na truskawki i będzie na nowo założona grządka ze szparagami i kukurydzą. Wszystko jest w skrzyniach, ponieważ tylko w ten sposób możemy zadbać by warzywa miały dobrą ziemię i były mniej narażone na inwazję ślimaków.
Obowiązkowo w każdym sezonie w naszym ogrodzie są na stałe lub wysiewamy:
- zielnik z lubczykiem, tymiankiem, miętą, melisą, oregano
- rabaty z truskawkami i między nimi czosnek
- mały kąt na szparagi – uwielbiamy i w tym roku będę dosiewała i dosadzała
- kukurydza z rozsady trafiana miejsce w czerwcu
- bób sadzony w różnych odstępach czasowych, tak by był ciągły zbiór, zazwyczaj z rozsady lub siewu bezpośrednio do gruntu
- fasolka szparagowa – siana kilka razy i groszek cukrowy oraz pachnący
- ogórki – najróżniejsze zarówno na grządkach jak i w pojemnikach – w zeszłym roku uprawiałam w korytku na kwiaty, w uprawie pionowej i owoców było bardzo dużo
- cukinia i dynia
- grządka „kapustna” – różne sałaty, kapusta, kalarepa, rzodkiewki i w tym roku pierwszy raz, kalafior, brokuł, kapusta pekińska, brukselka, jarmuż
- pomidory – teraz będą „duże” w szklarni, ale mam jeszcze Maskotki i Limy, które każdego roku uprawiamy w gruncie lub pojemnikach
- rośliny korzeniowe: por, cebula, pietruszka korzeniowa i liściowa, marchewka, buraczki
- dodatkowo: nasturcje, bazylia, szczypiorek, najróżniejsze kwiaty i byliny oraz drzewka owocowe
Niektóre z warzyw pojawiają się na grządkach w rożnym czasie i w różnych konfiguracjach z maksymalnym wykorzystaniem miejsca.
Kiedy przygotować rozsadę z nasion?
Zazwyczaj rozsadę przygotowuję sama w dniach korzystnych zgodnie ze swoim kalendarzem – to zdecydowanie ułatwia rozplanowanie danego miesiąca . Siewy na rozsadę rozpocznę w drugiej połowie lutego – wtedy dni będą dłuższe i będzie więcej światła. Wtedy też będę mogła przypilnować rozsad.
Jakie nasiona wybrać?
Odnośnie wyboru nasion w pierwszej kolejności wybieram te w jakości ekologicznej, jednak nie wszystkie nasiona warzyw są dostępne. Gdy ich nie ma wybieram takie nasiona i odmiany, które mi się podobają i mogą spełnić moje oczekiwania. Nie mam ulubionej firmy nasiennej, ani odmian, które zawsze wybieram – może poza pomidorami Lima i Maskotkami – te mam w każdym sezonie.
Myślę, że z biegiem lat zrobię ulubioną listę odmian i gatunków, które będą się sprawdzać w naszym miejskim ogrodzie.
Jeżeli masz ochotę zobaczyć jak będzie wyglądał nasz ogród w tym sezonie – zapraszam na profil ekoporadnika na Instagramie – tam dzielę się z Wami moimi ogrodniczymi fotografiami – to mój wirtualny pamiętnik.
Zdjęcia pochodzą z mojego warzywnika.
2 komentarze
Post w dniu moich urodzin😊
suuuper:) wszystkiego dobrego!