Home Ogród Kiedy sadzić czosnek? Skąd rozbieżności w zaleceniach dotyczących terminów siewu w różnych „kalendarzach księżycowych”?

Kiedy sadzić czosnek? Skąd rozbieżności w zaleceniach dotyczących terminów siewu w różnych „kalendarzach księżycowych”?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Mam pytanie odnośnie sadzenia np. czosnku we wrześniu. Wg Waszego kalendarza najlepiej byłoby to zrobić od 26.09. (chyba dobrze odczytałam wskazówki?), a wg innych (np. w sobotnim programie p. Czuksanowa „Rok w ogrodzie” i inne  poradniki) najlepszym terminem był okres do 26.09. Dlatego nie rozumiem jak tak bardzo mogą się różnić wskazówki ekologicznych, księżycowych kalendarzy – z czego to wynika i czym się w takim razie kierować??? – odpowaidamy na pytanie Czytelniczki Elżbiety.

Szanowna Pani, pięknie dziękuję za list i pytanie. Mogę napisać Pani w jaki sposób ja opracowuję swój poradnik i czym wg Eko Poradnika Księżycowego należy się kierować sadząc czosnek

Jak robią to inni niestety nie umiem napisać – proponuję napisać do autorów, może wyjaśnią…
Przyznam się szczerze, że sama często nie rozumiem skąd się biorą w różnych kalendarzach różne zalecenia – może to wynika z tego, że są to kalendarze biodynamiczne? Przydomek ekologiczny lub księżycowy jest chwytem reklamowym zwiększającym sprzedaż? Nie uwzględnia się w nich oddziaływania zaćmień? Bazują na odmiennych danych? A może „popularne kalendarze księżycowe” powstają z kompilacji różnych publikacji i prezentowane w nich informacje to indywidualna wizja danego twórcy?
Sama nie wiem dlaczego w innych kalendarzach zaleca się pracowanie w dniach z zaćmieniem, w dniach fazy księżyca etc… Nie wiem i chyba wolę się nad tym nie zastanawiać…
Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2015

Jak „powstaje” Ekologiczny Poradnik Księżycowy

Mogę Pani napisać jak powstaje obecnie mój poradnik, bazujący m.in. na wielowiekowej tradycji pisania kalendarzy, a także na doświadczeniach i ponad 20-letnich obserwacjach poczynionych przez mojego śp. Tatę, który przez wiele lat tę wiedzę spisywał, usystematyzował i zostawił dla nas właśnie w formie Poradnika… 
Ekologiczny Poradnik Księżycowy opracowywany jest na podstawie faz Księżyca w oparciu o coroczne dane z Zakładu Geodezji i Geodynamiki Instytutu Geodezji i Kartografii – podczas opracowywania Eko Poradnika nie biorę nigdy pod uwagę oddziaływania znaków zodiaku. Do poszczególnych faz Księżyca „przypisane są” najróżniejsze czynności ogrodnicze i gospodarskie, dlatego też każdego roku wypadają w innych terminach. 

I tak dla wrześniowego siewu/sadzenia/przesadzania czosnku, czyli o tym kiedy najlepiej siać, sadzić i przesadzać czosnek:

W pierwszej kolejności najlepsza była/jest zawsze kwadra korzenia, gdy Księżyca ubywa, czyli czas między pełnią a III kwadrą – wtedy siejemy, przesadzamy – w poradniku kwadra korzenia zaznaczona jest odcinkiem bez linii. We wrześniu 2014 przypadała na dni od 10 do 15.
W drugiej kolejności do sadzenia czosnku najlepiej wybierać kwadrę liścia. Stąd daty od 26 do 30.09.
W październiku 2014 jednak do siewu będzie najlepszy czas od 2 do 7 i od 25 do 31 – dlatego, że w kwadrze korzenia przypadają zaćmienia. Siewów nie zaleca się wykonywać nigdy w okresie między zaćmieniami, nawet w korzystnych kwadrach. Jeżeli istnieje taka możliwość siewy lepiej zawsze przełożyć na kwadry nawet mniej korzystne, ale poza zaćmieniami. Zasiewy m.in. czosnku najlepiej wykonywać przed południem.
Nasiona czosnku najlepiej zbierać w kwadrze korzenia, następnie uprawy i liścia

Kiedy zbierać nasiona czosnku, roślin korzeniowych i cebulowych?

Nasiona roślin korzeniowych i cebulowych zbierać należy w kwadrze korzenia, ale można je także przesunąć na kwadrę uprawy i w trzeciej kolejności kwadrę liścia. Tu we wrześniu korzystne były terminy od 10 do 30 bez dni: 16, 24, 25.

Kiedy zbierać czosnek i inne rośliny korzeniowe?

Zbiory roślin korzeniowych, w tym czosnku, z powodzeniem można przeprowadzać w całym okresie ubywania Księżyca, aż do nowiu, czyli od 10 do 23. Czosnek na dłuższe przechowywanie najlepiej pozyskiwać zawsze w IV kwadrze im bliżej nowiu, tym lepiej. Zbiory najlepiej przeprowadzać popołudniu, im bliżej wieczoru tym lepiej.
Mam nadzieję, że te wyjaśnienia pomogą Pani – chociaż trochę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego! Oby udało się znaleźć złoty środek i metodę uprawy, która będzie dla Pani najlepsza i będzie przynosiła najlepsze efekty!
 
Tekst i fot: Magdalena Przybylak-Zdanowicz

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment