Mam pytanie odnośnie sadzenia np. czosnku we wrześniu. Wg Waszego kalendarza najlepiej byłoby to zrobić od 26.09. (chyba dobrze odczytałam wskazówki?), a wg innych (np. w sobotnim programie p. Czuksanowa „Rok w ogrodzie” i inne poradniki) najlepszym terminem był okres do 26.09. Dlatego nie rozumiem jak tak bardzo mogą się różnić wskazówki ekologicznych, księżycowych kalendarzy – z czego to wynika i czym się w takim razie kierować??? – odpowaidamy na pytanie Czytelniczki Elżbiety.
Szanowna Pani, pięknie dziękuję za list i pytanie. Mogę napisać Pani w jaki sposób ja opracowuję swój poradnik i czym wg Eko Poradnika Księżycowego należy się kierować sadząc czosnek.
Jak robią to inni niestety nie umiem napisać – proponuję napisać do autorów, może wyjaśnią…
Przyznam się szczerze, że sama często nie rozumiem skąd się biorą w różnych kalendarzach różne zalecenia – może to wynika z tego, że są to kalendarze biodynamiczne? Przydomek ekologiczny lub księżycowy jest chwytem reklamowym zwiększającym sprzedaż? Nie uwzględnia się w nich oddziaływania zaćmień? Bazują na odmiennych danych? A może „popularne kalendarze księżycowe” powstają z kompilacji różnych publikacji i prezentowane w nich informacje to indywidualna wizja danego twórcy?
Sama nie wiem dlaczego w innych kalendarzach zaleca się pracowanie w dniach z zaćmieniem, w dniach fazy księżyca etc… Nie wiem i chyba wolę się nad tym nie zastanawiać…
![]() |
Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2015 |
Jak „powstaje” Ekologiczny Poradnik Księżycowy
Mogę Pani napisać jak powstaje obecnie mój poradnik, bazujący m.in. na wielowiekowej tradycji pisania kalendarzy, a także na doświadczeniach i ponad 20-letnich obserwacjach poczynionych przez mojego śp. Tatę, który przez wiele lat tę wiedzę spisywał, usystematyzował i zostawił dla nas właśnie w formie Poradnika…
Ekologiczny Poradnik Księżycowy opracowywany jest na podstawie faz Księżyca w oparciu o coroczne dane z Zakładu Geodezji i Geodynamiki Instytutu Geodezji i Kartografii – podczas opracowywania Eko Poradnika nie biorę nigdy pod uwagę oddziaływania znaków zodiaku. Do poszczególnych faz Księżyca „przypisane są” najróżniejsze czynności ogrodnicze i gospodarskie, dlatego też każdego roku wypadają w innych terminach.
I tak dla wrześniowego siewu/sadzenia/przesadzania czosnku, czyli o tym kiedy najlepiej siać, sadzić i przesadzać czosnek:
W pierwszej kolejności najlepsza była/jest zawsze kwadra korzenia, gdy Księżyca ubywa, czyli czas między pełnią a III kwadrą – wtedy siejemy, przesadzamy – w poradniku kwadra korzenia zaznaczona jest odcinkiem bez linii. We wrześniu 2014 przypadała na dni od 10 do 15.
W drugiej kolejności do sadzenia czosnku najlepiej wybierać kwadrę liścia. Stąd daty od 26 do 30.09.
W październiku 2014 jednak do siewu będzie najlepszy czas od 2 do 7 i od 25 do 31 – dlatego, że w kwadrze korzenia przypadają zaćmienia. Siewów nie zaleca się wykonywać nigdy w okresie między zaćmieniami, nawet w korzystnych kwadrach. Jeżeli istnieje taka możliwość siewy lepiej zawsze przełożyć na kwadry nawet mniej korzystne, ale poza zaćmieniami. Zasiewy m.in. czosnku najlepiej wykonywać przed południem.
![]() |
Nasiona czosnku najlepiej zbierać w kwadrze korzenia, następnie uprawy i liścia |
Kiedy zbierać nasiona czosnku, roślin korzeniowych i cebulowych?
Nasiona roślin korzeniowych i cebulowych zbierać należy w kwadrze korzenia, ale można je także przesunąć na kwadrę uprawy i w trzeciej kolejności kwadrę liścia. Tu we wrześniu korzystne były terminy od 10 do 30 bez dni: 16, 24, 25.
Kiedy zbierać czosnek i inne rośliny korzeniowe?
Zbiory roślin korzeniowych, w tym czosnku, z powodzeniem można przeprowadzać w całym okresie ubywania Księżyca, aż do nowiu, czyli od 10 do 23. Czosnek na dłuższe przechowywanie najlepiej pozyskiwać zawsze w IV kwadrze im bliżej nowiu, tym lepiej. Zbiory najlepiej przeprowadzać popołudniu, im bliżej wieczoru tym lepiej.
Mam nadzieję, że te wyjaśnienia pomogą Pani – chociaż trochę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego! Oby udało się znaleźć złoty środek i metodę uprawy, która będzie dla Pani najlepsza i będzie przynosiła najlepsze efekty!
Tekst i fot: Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Aktualne terminy siewów zarówno znajdziesz w naszych Ekologicznych Poradnikach Księżycowych
