Home Ogród Kwiecień 2021 w ogrodzie i na polu

Kwiecień 2021 w ogrodzie i na polu

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Kwiecień to czas pierwszych siewów bezpośrednio do gruntu – czekamy tylko, aż zakwitnie forsycja i możemy zacząć działać. Jak siać, dbać o uprawy i glebę zgodnie z kalendarzem księżycowym? Oto nasze porady na kwiecień 2021 w ogrodzie i na polu.

Kwiecień 2021 w ogrodzie i na polu

Wiosenny kwiecień jest pierwszym miesiącem intensywnych prac w ogrodach i na polach. Rośliny jednoroczne owocujące nad ziemią, drzewka i krzewy, kwiaty jednoroczne, zboża, zioła najlepiej siać i przesadzać w kwadrze korzenia, której część przypada w Wielkim Tygodniu (do 3 kwietnia). Zgodnie z tradycją ten czas uważany był zawsze za najkorzystniejszy do wykonywania wszelkich prac. Później najlepszy termin to również kwadra korzenia pod koniec miesiąca oraz kwadra liścia i owocu w drugiej połowie kwietnia. Najbardziej korzystny czas siewu i sadzenia roślin korzeniowych, cebulowych, bylin – m.in. marchwi, buraków, cebuli – będzie w kwadrach korzenia do 3 i po 27 kwietnia. Zwłaszcza Wielki Tydzień, ale dobra też kwadra liścia i owocu. Unikać dni pustych i wykreślonych.

Siejemy rośliny liściowe i owocowe

Rośliny liściowe siać, rozsadzać najkorzystniej od 13 do 19 kwietnia. Wcześniej dobra też kwadra korzenia w Wielkim Tygodniu. Później kwadra owocu i korzenia w drugiej połowie miesiąca. Drzewa owocowe, krzewy sadzić najlepiej w podobnych terminach. Zanim korzenie drzewek i sadzonek trafią w glebę, wcześniej zamaczać je w gęstej gnojówce z czystego końskiego nawozu i krowieńca. Dodatkiem może być deszczówka i glina. Podane terminy też są odpowiednie do sadzenia roślin jagodowych, m.in. truskawek, poziomek, jeżyn itp.

Kwietniowe cięcia i szczepienia

Cięcie i formowanie drzew, krzewów, przyginanie gałęzi wykonywać najlepiej do 12 i po 27, szczególnie w kwadrze uprawy od 4 do 12 kwietnia.

Szczepić rośliny do 3 i po 12 kwietnia, unikać dni wykreślonych. Najlepszy czas do ukorzeniania sadzonek – m.in. forsycji, bukszpanu – i wielu krzewów owocowych – m.in. porzeczek, agrestu – będzie w kwadrze korzenia, zwłaszcza tej w Wielkim Tygodniu, dobre będą też kwadry liścia, owocu i korzenia pod koniec miesiąca.

Uprawki na polu i w ogrodzie

Wszelkie prace uprawowe w ogrodach i na polu: orki, bronowanie, spulchnianie, przekopywanie, rozgarnianie kopczyków itp., także niszczenie chwastów, przeprowadzać najlepiej przy ubywającym Księżycu do 12 i po 27 kwietnia, szczególnie w kwadrze uprawy. Zabiegi nawożenia kompostami, gnojówkami przeprowadzać w tym samym czasie. Szkodniki niszczyć najlepiej w kwadrze uprawy od 4 do 12 kwietnia.

Kwietniowe prace ze zwierzętami

Gęsi, kaczki, kury na ekologiczny wylęg piskląt najlepiej nasadzać od 21 do 26 kwietnia.

Ubijać zwierzęta od 13 do 26 kwietnia.

Prace pielęgnacyjne w pasiekach przeprowadzać do 11 i po 27, zwłaszcza od 4 do 11 kwietnia.

Dokarmiać intensywniej od 13 do 26 kwietnia.

 

GRAFIKI POCHODZĄ Z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO 2021 WERSJA NA ŚCIANĘ – objęte są prawami autorskimi.

 

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment