Home Ogród Kwiecień w ogrodzie i na polu

Kwiecień w ogrodzie i na polu

by redakcja

Kwiecień w ogrodzie i na polu – podpowiadamy co robić. Wiosenny kwiecień zaprasza ogrodników do intensywnej pracy w ogrodzie i inspekcie. Oto najlepsze terminy kwietniowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Kwiecień w ogrodzie

Wiosenny kwiecień jest pierwszym miesiącem intensywnych prac w ogrodach i na polach. Rośliny jednoroczne owocujące nad ziemią, drzewka i krzewy, kwiaty jednoroczne, zboża, zioła najlepiej siać i przesadzać w kwadrze korzenia, której część przypada w Wielkim Tygodniu (od 5. do 11.). Zgodnie z tradycją ten czas uważany był zawsze za najkorzystniejszy do wykonywania wszelkich prac.

Wcześniej dobry termin to również kwadra owocu, później kwadra liścia pod koniec miesiąca.

Najbardziej korzystny czas siewu i sadzenia roślin korzeniowych, cebulowych, bylin – m.in. marchwi, buraków, cebuli – będzie w kwadrze korzenia od 9. do 14. i w Wielkim Tygodniu. Wcześniej dobra też kwadra owocu lub później liścia. Unikać dni wykreślonych.
Rośliny liściowe siać, rozsadzać najkorzystniej od 24. do 29. Wcześniej dobra też kwadra owocu i korzenia oraz Wielki Tydzień.

Kwiecień w sadzie

Drzewa owocowe, krzewy sadzić najlepiej w podobnych terminach. Zanim korzenie drzewek i sadzonek trafią w glebę, wcześniej zamaczać je w gęstej gnojówce z czystego końskiego nawozu i krowieńca. Dodatkiem może być deszczówka i glina.

Podane terminy też są odpowiednie do sadzenia roślin jagodowych, m.in. truskawek, poziomek, jeżyn itp.
Cięcie i formowanie drzew, krzewów, przyginanie gałęzi wykonywać najlepiej od 9. do 23. Szczególnie w kwadrze uprawy od 15. do 23. (linia przerywana).

Szczepić rośliny do 14. i po 23., unikać dni wykreślonych. Dobry czas do ukorzeniania sadzonek – m.in. forsycji, bukszpanu – i wielu krzewów owocowych – m.in. porzeczek, agrestu – będzie w kwadrze korzenia. Wcześniej dobra też kwadra owocu, zwłaszcza Wielki Tydzień, później kwadra liścia pod koniec miesiąca.

Kwiecień na polu

Wszelkie prace uprawowe w ogrodach i na polu: orki, bronowanie, spulchnianie, przekopywanie, rozgarnianie kopczyków itp., także niszczenie chwastów, przeprowadzać najlepiej przy ubywającym Księżycu od 9. do 23., szczególnie w kwadrze uprawy.

Zabiegi nawożenia kompostami, gnojówkami przeprowadzać w tym samym czasie. Szkodniki niszczyć najlepiej w kwadrze uprawy.

Kwiecień w gospodarstwie

Gęsi, kaczki, kury najlepiej nasadzać na ekologiczny wylęg piskląt od 2. do 6.

Ubijać zwierzęta do 6. i po 23.

Prace pielęgnacyjne w pasiekach przeprowadzać od 9. do 22., zwłaszcza od 15. do 22.

Dokarmiać intensywniej do 6. i po 23 kwietnia.

 

Grafiki pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Powiązane artykuły

Leave a Comment