Home Bez kategorii Lipiec na polu, w sadzie i gospodarstwie

Lipiec na polu, w sadzie i gospodarstwie

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Lipiec to czas, gdy rolnicy rozpoczynają żniwa, a w ogrodach dojrzewa coraz więcej ziół, owoców i warzyw. Przystępujemy do ich pierwszych, większych zbiorów. Robimy też pierwsze przetwory na zimę.

Na domowe przetwory, soki, wina, susze, octy najlepiej pozyskiwać maliny, porzeczki, agrest, czereśnie, wiśnie, a także inne owoce w kwadrze korzenia w drugiej połowie miesiąca. Najkorzystniejsza do zbiorów kwadra owocu i liścia przypada w tym roku w czasie zaćmień, czyli czasie niekorzystnym do takich prac. Wtedy warto ograniczyć do minimum zbiory i wykonywanie zapraw. Nie sporządzać przetworów również w dniach wykreślonych, ponieważ będą się znacznie szybciej psuć i będą mniej smaczne. W podanych terminach warto też przygotowywać kwas chlebowy i domowe piwo, będą najwartościowsze.

Długoterminowa pogoda na lipiec. Jaka aura czeka nas w wakacje?

Powyższe zalecenia odnoszą się również do zbioru warzyw liściowych i owocujących nad ziemią: fasolki szparagowej, groszku, cukinii, ogórków, pomidorów, ziół, liści na suszenie, np. pietruszki. Warto też wtedy suszyć kwiaty oraz zbierać nasiona różnych roślin, w tym traw i kwiatów.

Lipiec na polu

Dobry czas do ścinania traw, koniczyn, lucern to kwadra liścia oraz kwadra owocu, ale z racji zaćmień najkorzystniejsza będzie kwadra korzenia (od 18 do 24 lipca). Żniwa rzepaku najlepiej przeprowadzać od 18 lipca, unikać dni wykreślonych. Mniej korzystne z racji zaćmień są wcześniejsze kwadry liścia i owocu. Żniwa zbóż, zwłaszcza na nasiona do siewu, korzystnie byłoby pozyskiwać w kwadrze owocu, ale z racji zaćmień lepsza będzie kwadra korzenia lub kwadra owocu w sierpniu. W tym miesiącu odpowiedni okres do żniwowania będzie tylko w kwadrze korzenia w drugiej połowie miesiąca.

Zbiory warzyw korzeniowych: cebuli, czosnku, wczesnych ziemniaków, także cebuli na dymkę, przeprowadzać najlepiej od 18 do 31 lipca, zwłaszcza w kwadrze uprawy pod koniec miesiąca w dniach oznaczonych małym korzeniem. Z racji zaćmień gorszy termin będzie w kwadrze liścia na początku miesiąca. Okres ubywania Księżyca pełnia-nów, czyli kwadrę korzenia i kwadry uprawy, poleca się do wyjmowania cebul tulipanów. Kwadra korzenia (od 18 do 24 lipca) korzystna jest do rozsadzania i dzielenia roślin wieloletnich.

Prace w ogrodzie

Siewy, sadzenie roślin liściowych, sałat, kapust, kalarep oraz siewy roślin na zielone nawożenie – np. facelii, łubinu i gorczycy – dokonujemy najlepiej w czasie przybywania Księżyca (zaznaczone linią ciągłą). Szczególnie korzystnym terminem jest kwadra liścia, z racji zaćmień lepsza będzie kwadra korzenia w drugiej połowie miesiąca i czas po zaćmieniach. Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią, w tym kwiaty, sadzimy, siejemy, rozsadzamy, np. truskawki, w czasie przybywania Księżyca, najlepiej w kwadrze owocu przed pełnią (16 lipca i 15 sierpnia), w tym roku lepiej jednak wybrać czas poza zaćmieniami.

Siewy roślin korzeniowych, np. rzodkwi, rzepy, sadzenie bulw ziemowitów dokonujemy najlepiej w kwadrze korzenia, wcześniej mniej korzystna z racji zaćmień kwadra liścia.

Nawozić grządki i pola pod kolejne uprawy, zasilać gnojówkami, płynnymi nawozami owocujące drzewa, rozrzucać komposty na zagony truskawek (po owocowaniu) najlepiej w trakcie ubywania Księżyca (pełnia-nów) do 2 lipca i po 16 lipca, szczególnie w kwadrach uprawy. Okresy zaznaczone linią przerywaną są najkorzystniejsze do wszelkich zabiegów uprawowych: spulchniania, orek, podorywek, bronowania, okopywania, gracowania, przygotowywania kompostów, niszczenia chwastów, tępienia owadów, szkodników, m.in. zakładania opasek chwytnych.

Podstawowe zasady profilaktyki i zwalczania popularnych chorób drzew owocowych

Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzać najlepiej w dniach z symbolem łopatki (tępić szkodniki zwłaszcza w bliskości zaćmień). Rośliny podlewać intensywnie po nowiu (2 lipca i 1 sierpnia) w kwadrze liścia. Ograniczyć podlewanie w kwadrze owocu, szczególnie przed pełnią (16 lipca i 15 sierpnia), by nie zwiększać zagrożenia wystąpienia chorób grzybowych.

Jak dbać o trawnik w lipcu?

Letnie cięcie żywopłotów, drzew, np. wiśni, obrywanie pędów, obcinanie przekwitłych główek kwiatów, pędów truskawek i poziomek, przycinanie krzaczków po zebranej fasoli, grochu, ogławianie ogórków, usuwanie bocznych pędów pomidorów najlepiej przeprowadzać w czasie ubywającego Księżyca, między pełnią i nowiem do 2 lipca i od 18 lipca, najlepiej w kwadrach uprawy i w dniach oznaczonych łopatką.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu w kwadrze liścia, jeżeli chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrach uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

Ukorzenianie sadzonek – np. róż i ziół, m.in. lawendy, melisy, szałwii – najlepiej przeprowadzać w kwadrze korzenia, wcześniej mniej korzystna z racji zaćmień jest kwadra liścia. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać w kwadrze owocu lub w kwadrze liścia, ale z racji zaćmień najlepsza będzie tym razem kwadra korzenia po zaćmieniach.

Lato w pasiece

Lipiec to czas miodobrania. Najlepiej pozyskiwać miód od 18 do 31 lipca, szczególnie od 25 do 31 lipca. Unikać zaś tej pracy od 1 do 17 lipca.

Ryby w stawach i oczkach dokarmiać intensywniej od 4 do 14 lipca.

Powiązane artykuły

Leave a Comment