Home Dom Lipiec na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w lipcu? Oto 16 podpowiedzi

Lipiec na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w lipcu? Oto 16 podpowiedzi

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Lipiec to pierwszy letni miesiąc, ale też pełnia lata, czas kiedy rolnicy rozpoczynają żniwa, a ogrodnicy cieszą się plonami owoców, warzyw i ziół… Jak najefektywniej dbać o ogród? Kiedy zbierać i przetwarzać zioła, owoce i warzywa by były najsmaczniejsze i najbardziej prozdrowotne? Oto 16 podpowiedzi dotyczących lipcowych prac w ogrodzie i na polu…

Oto rady z Ekologicznego Poradnika Księżycowego na lipiec

1. Kiedy pozyskiwać owoce?

Na domowe przetwory, soki, wina, susze, octy najlepiej pozyskiwać maliny, porzeczki, agrest, czereśnie, wiśnie, a także inne owoce w kwadrze owocu, najlepiej w kwadrze korzenia na początku miesiąca. Czas przed pełnią i tuż po niej (27.07) jest dużo gorszy z racji zaćmień.
Nie sporządzać przetworów w dniach niekorzystnych, w czasie między zaćmieniami, zwłaszcza w dniach wykreślonych ponieważ będą się znacznie szybciej psuć i będą mniej smaczne.

2. Kiedy najlepiej robić domowe piwo i kwas chlebowy?

W terminach takich samych jak zbiory owoców warto też przygotowywać kwas chlebowy, domowe piwo – będą najwartościowsze.

3. Kiedy najlepiej zbierać warzywa liściowe i owocujące nad ziemią oraz zbierać nasiona?

Powyższe zalecenia odnoszą się również do zbioru warzyw liściowych i owocujących nad ziemią: fasolki szparagowej, groszku, cukinii, ogórków, pomidorów, ziół, liści na suszenie np. pietruszki. Warto też wtedy suszyć kwiaty oraz zbierać nasiona różnych roślin, w tym traw, kwiatów.

4. Kiedy ścinać trawy, lucernę, koniczynę?

Dobry czas do ścinania traw, koniczyn, lucern to z racji zacmień kwadra korzenia na początku miesiąca. Mniej korzystne z racji zaćmień będą kwadry liścia i kwadry owocu.

5. Kiedy rozpocząć żniwa 2018 roku?

Żniwa rzepaku najlepiej przeprowadzać do 5. Z racji zaćmień mniej korzystny czas od 15 lipca. Żniwa zbóż, zwłaszcza na nasiona do siewu, korzystnie byłoby pozyskiwać w kwadrze owocu przed pełnią w lipcu i w sierpniu. Odpowiedni okres do żniwowania będzie również w kwadrach korzenia, zwłaszcza na początku miesiąca, i w kwadrze liścia.

6. Kiedy przeprowadzać zbiory roślin korzeniowych?

Zbiory warzyw korzeniowych: cebuli, czosnku, wczesnych ziemniaków, także cebuli na dymkę, przeprowadzać najlepiej od 11. i po 27. (tu gorszy czas z racji zaćmień) , zwłaszcza w kwadrze uprawy. Gorszy termin w kwadrze liścia.

7. Kiedy wyjmować cebule tulipanów i dzielić rośliny wieloletnie?

Okres ubywania Księżyca pełnia-nów, kwadry korzenia i uprawy, poleca się do wyjmowania cebul tulipanów. Kwadry korzenia do 5. i po 27 to korzystny czas również do rozsadzania i dzielenia roślin wieloletnich.

8. Kiedy siać i sadzić rośliny liściowe?

Siewy, sadzenie roślin liściowych, sałat, kapust, kalarep oraz siewy roślin na zielone nawożenie – np. facelii, łubinu i gorczycy – wykonać najlepiej w czasie przybywania Księżyca, szczególnie korzystnym terminem jest kwadra liścia, z racji zaćmień lepsza będzie kwadra korzenia na początku miesiąca i czas po zaćmieniach.

9. Kiedy siać rośliny owocujące nad ziemią?

Wszelkie rośliny owocujące nad ziemią, w tym kwiaty, sadzimy, siejemy, rozsadzamy, np. truskawki, w czasie przybywania Księżyca, najlepiej w kwadrze owocu przed pełnią (27 lipca i 26 sierpnia), w tym roku lepiej wybrać czas poza zaćmieniami.

10. Kiedy siać i sadzić rośliny korzeniowe?

Siewy roślin korzeniowych, np. rzodkwi, rzepy, sadzenie bulw ziemowitów dokonujemy najlepiej w kwadrze korzenia lub w kwadrze liścia.

11. Kiedy nawozić, pielęgnować ziemię oraz tępić chwasty?

Nawozić grządki i pola pod kolejne uprawy, zasilać gnojówkami, płynnymi nawozami owocujące drzewa, rozrzucać komposty na zagony truskawek (po owocowaniu) najlepiej w trakcie ubywania Księżyca (pełnia-nów) od 13. i po 27., szczególnie w kwadrze uprawy. Cały okres zaznaczony linią przerywaną (w poradniku tradycyjnym, kolor niebieski w poradniku na ścianę) jest najkorzystniejszy do wszelkich zabiegów uprawowych: spulchniania, orek, podorywek, bronowania, okopywania, gracowania, przygotowywania kompostów, niszczenia chwastów, tępienia owadów, szkodników, m.in. zakładania opasek chwytnych. Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzać najlepiej w dniach z symbolem łopatki lub oznaczonych na niebiesko.

12. Kiedy najkorzystniej podlewać rośliny?

Rośliny podlewać intensywnie po nowiu (13 lipca), w kwadrze liścia. Ograniczyć podlewanie przed pełnią w kwadrze owocu (27 lipca i 26 sierpnia).

13. Kiedy ścinać trawę i wykonywać letnie cięcia drzew, żywopłotów itp.?

Letnie cięcie żywopłotów, drzew, np. wiśni, obrywanie pędów, obcinanie przekwitłych główek kwiatów, pędów truskawek i poziomek, przycinanie krzaczków po zebranej fasoli, grochu, odgławianie ogórków, usuwanie bocznych pędów pomidorów najlepiej przeprowadzać w czasie ubywającego Księżyca, między pełnią i nowiem od 11. i od 29., najlepiej w kwadrze uprawy i w dniach oznaczonych łopatką.
Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu w kwadrze liścia, jeżeli chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

14. Kiedy ukorzeniać sadzonki i oczkować krzewy i drzewka?

Ukorzenianie sadzonek – np. róż i ziół, m.in. lawendy, melisy, szałwii – najlepiej przeprowadzać w kwadrze korzenia na początku miesiąca, mniej korzystna z racji zacmień kwadra liścia i korzenia w drugiej połowie miesiąca. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać w kwadrze owocu lub w kwadrze liścia, dobra też kwadra korzenia przed zaćmieniami.

15. Kiedy dokarmiać ryby?

Dokarmiać intensywniej ryby od 15. do 25.

16. Kiedy najlepiej pracować w pasiece?

Lipiec to czas miodobrania. Najlepiej pozyskiwać miód do 11. i od 29., szczególnie od 6. do 11. Unikać zaś tej pracy od 15. do 25.

Powiązane artykuły

Leave a Comment