Home Nowość Lipiec w ogrodzie i na polu

Lipiec w ogrodzie i na polu – podpowiadamy co robić. Lipiec to czas intensywnej pracy i pozyskiwania pierwszych większych plonów, a także czas rozpoczynających się żniw. Zieleń zaprasza ogrodników do spędzania lata w ogrodzie. Oto najlepsze terminy lipcowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Lipiec w ogrodzie

Lipiec to pełnia lata i czas, gdy rolnicy rozpoczynają żniwa, a w ogrodach dojrzewa coraz więcej ziół, owoców i warzyw. Przystępujemy do ich pierwszych, większych zbiorów. Przy czym na domowe przetwory, soki, wina, susze, octy najlepiej pozyskiwać maliny, porzeczki, agrest, czereśnie, wiśnie, a także inne owoce w kwadrze owocu w drugiej połowie miesiąca. Wcześniej dobra też kwadra liścia i korzenia. Najkorzystniejsza do zbiorów kwadra owocu na początku miesiąca przypada w czasie zaćmień, czyli momencie niekorzystnym do takich prac. Wtedy warto ograniczyć do minimum zbiory i wykonywanie zapraw. Nie sporządzać przetworów również w dniach wykreślonych. Ponieważ będą się znacznie szybciej psuć i będą mniej smaczne. W podanych terminach warto też przygotowywać kwas chlebowy, domowe piwo – będą najwartościowsze.

Kiedy zbierać warzywa?

Powyższe zalecenia odnoszą się również do zbioru warzyw liściowych i owocujących nad ziemią: fasolki szparagowej, groszku, cukinii, ogórków, pomidorów, ziół, liści na suszenie, np. pietruszki. Warto też wtedy suszyć kwiaty oraz zbierać nasiona różnych roślin, w tym traw, kwiatów.

Zbiory warzyw korzeniowych: cebuli, czosnku, wczesnych ziemniaków, także cebuli na dymkę, przeprowadzać najlepiej od 7. do 19. Zwłaszcza w kwadrze uprawy w połowie miesiąca w dniach oznaczonych małymi korzeniami. Dobry termin również w kwadrze liścia. Okres ubywania Księżyca pełnia-nów, czyli kwadrę korzenia i kwadry uprawy, poleca się do wyjmowania cebul tulipanów. Kwadra korzenia od 7. do 11. korzystna jest do rozsadzania i dzielenia roślin wieloletnich.

Kiedy wykonywać siewy?

Siewy, sadzenie roślin liściowych, sałat, kapust, kalarep oraz siewy roślin na zielone nawożenie – np. facelii, łubinu i gorczycy – dokonujemy najlepiej w czasie przybywania Księżyca (zaznaczone linią ciągłą). Szczególnie korzystnym terminem jest kwadra liścia. Można też te prace zaplanować w nieco mniej korzystnych kwadrach owocu i korzenia. Unikać czasu między zaćmieniami. Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią, w tym kwiaty, sadzimy, siejemy, rozsadzamy, np. truskawki, w czasie przybywania Księżyca. Najlepiej w kwadrach owocu przed pełnią (5 lipca i 3 sierpnia). W tym roku lepiej jednak wybrać czas poza zaćmieniami, czyli pod koniec miesiąca.

Siewy roślin korzeniowych, np. rzodkwi, rzepy, sadzenie bulw ziemowitów dokonujemy najlepiej w kwadrze korzenia lub w kwadrze liścia.

Kiedy najlepiej nawozić?

Nawozić grządki i pola pod kolejne uprawy, zasilać gnojówkami, płynnymi nawozami owocujące drzewa, rozrzucać komposty na zagony truskawek (po owocowaniu) najlepiej w trakcie ubywania Księżyca (pełnia-nów) od 7. do 20., szczególnie w kwadrze uprawy. Okres zaznaczony linią przerywaną w tradycyjnym eko poradniku i kolorem niebieskim w wersji na ścianę – jest najkorzystniejszy do wszelkich zabiegów uprawowych: spulchniania, orek, podorywek, bronowania, okopywania, gracowania, przygotowywania kompostów, niszczenia chwastów, tępienia owadów, szkodników, m.in. zakładania opasek chwytnych. Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzać najlepiej w dniach z symbolem łopatki i z kolorem niebieskim. Rośliny podlewać intensywnie po nowiu (20 lipca) w kwadrze liścia. Ograniczyć podlewanie w kwadrach owocu, szczególnie przed pełnią (5 lipca i 3 sierpnia), by nie zwiększać zagrożenia wystąpienia chorób grzybowych.

 

W lipcu rozpoczynamy żniwa na polach

Żniwa rzepaku najlepiej przeprowadzać po zaćmieniu od 7 lipca, unikać dni pustych i wykreślonych. Mniej korzystna z racji zaćmień jest wcześniejsza kwadra owocu do 3. Żniwa zbóż, zwłaszcza na nasiona do siewu, korzystnie byłoby pozyskiwać w kwadrze owocu pod koniec miesiąca. Odpowiedni okres do żniwowania będzie również w kwadrze korzenia i liścia.

Dobry czas do ścinania traw, koniczyn, lucern to kwadra liścia oraz kwadra owocu pod koniec miesiąca, mniej korzystna będzie kwadra korzenia, a z racji zaćmień najmniej korzystna będzie kwadra owocu do 3. 

Lipiec w sadzie

Letnie cięcie żywopłotów, drzew, np. wiśni, obrywanie pędów, obcinanie przekwitłych główek kwiatów, pędów truskawek i poziomek, przycinanie krzaczków po zebranej fasoli, grochu, ogławianie ogórków, usuwanie bocznych pędów pomidorów najlepiej przeprowadzać w czasie ubywającego Księżyca, między pełnią i nowiem od 7. do 20., najlepiej w kwadrze uprawy i w dniach oznaczonych łopatką.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu w kwadrze liścia, jeżeli chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

Ukorzenianie sadzonek – np. róż i ziół, m.in. lawendy, melisy, szałwii – najlepiej przeprowadzać w kwadrze korzenia, później dobra też kwadra liścia. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać w kwadrach owocu, najlepiej poza zaćmieniami lub w kwadrze liścia.

Kiedy pozyskiwać miód w lipcu

Lipiec to czas miodobrania. Najlepiej pozyskiwać miód od 7. do 19., szczególnie od 13. do 19.

Unikać zaś tej pracy do 6. i od 20.

Podkarmianie zwierząt

Ryby w stawach i oczkach dokarmiać intensywniej do 3. i po 20.

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ NA 2021 JUŻ DZISIAJ

 

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Powiązane artykuły

Leave a Comment