Home Nowość Listopad w ogrodzie i na polu

Listopad w ogrodzie i na polu

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Listopad to okres, w którym unikamy prac na polu i w ogrodzie, bo tradycja nakazywała, by w końcu miesiąca, zwłaszcza na początku Adwentu (w tym roku rozpocznie się 29 listopada), dać już ziemi czas na spoczynek. Jednak są aktywności, które możemy wykonać. Oto najlepsze terminy listopadowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Listopad w ogrodzie i na polu

Listopad to okres, w którym unikamy prac na polu i w ogrodzie, bo tradycja nakazywała, by w końcu miesiąca, zwłaszcza na początku Adwentu (w tym roku rozpocznie się 29 listopada), dać już ziemi czas na spoczynek.

Jeszcze w kwadrze korzenia na początku miesiąca, jeżeli ziemia nie zamarzła, można siać na zimę rośliny korzeniowe, marchew, pietruszkę, sadzić topinambur (słonecznik bulwiasty), czosnek, cebulki kwiatowe. Później dosyć korzystny termin to kwadra liścia i owocu w drugiej połowie miesiąca, ale może być już zbyt późno.

Dni oznaczone w kwadrze uprawy małymi korzeniami to dobry czas do zbiorów roślin korzeniowych, szczególnie tych mogących zimować w gruncie, np. pasternaku, skorzonery, chrzanu oraz ziół korzeniowych. Wcześniej korzystny czas też po pełni (31 października) od 1. do 7. w kwadrze korzenia. Mniej korzystne są późniejsze kwadry liścia i kwadra owocu.
Dziko rosnące owoce leśne zbierać i przetwarzać najlepiej przed pełnią w kwadrze owocu od 23. do 28. Wcześniej korzystna także będzie kwadra liścia lub kwadra korzenia.

Jest to również dobry czas do pozyskiwania kory z roślin leczniczych, igliwia na witaminowe napoje, a także zbioru brukselki. W kwadrze owocu, o ile ziemia nie zamarzła, można jeszcze siać kasztany, żołędzie, głogi, nasiona drzew szpilkowych, kwiatów, ziół. Wcześniej dosyć dobre też kwadry: liścia i korzenia.

W kwadrze liścia, owocu lub korzenia można sadzić wiklinę. Wystarczy poutykać w ziemię ucięte gałązki.

Warto też wtedy kopać pietruszkę, szczypiorek przeznaczone do pędzenia.

W listopadzie unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Listopad w sadzie

Cięcie winorośli przed okryciem wykonać najlepiej w kwadrze uprawy albo wcześniej po pełni w kwadrze korzenia od 1. do 7.

Jest to też dobry czas do oczyszczenia, bielenia lub smarowania pni pastami, owijania drzewek słomą, obsypywania liśćmi, ściółkowania, budowy grządek podwyższonych, zabezpieczania przed przemarznięciem, np. jeżyn, okrywania krzewów, kwiatów, ziół i innych roślin zimujących w gruncie.

Po pełni (31 października) okopywać większe drzewa, które chcemy zimą przesadzać z bryłą korzeniową.

Zrazy z drzew owocowych, jeżeli już została zakończona wegetacja, ścinać po pełni 1., 2., 3. oraz przed pełnią 26., 27., 28., z racji zaćmień gorszy czas po pełni 30 listopada. Zrazy przechowywać w wiadrze z piaskiem w chłodnej piwnicy.

Również w tych terminach ścinać gałęzie krzewów ozdobnych, np. forsycji, na sadzonki. Dołować w ocienionym miejscu, by 2-3 oczka wystawały nad ziemią, a 3 oczka były w ziemi.

Podobnie można postępować w przypadku porzeczek i agrestu.

Kiedy najlepiej nawozić ziemię i tępić szkodniki?

Jeszcze w kwadrze uprawy, ale najlepiej tylko wtedy, gdy jest to konieczne i gdy nie było silniejszych przymrozków czy mrozów, można wapnować, nawozić obornikiem, kompostem pola, łąki, ogrody, przyorywać zielone nawozy.

Listopad w gospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe zwierząt dokonywać, gdy Księżyca przybywa od 16. do 28.

Ubój zwierząt gospodarskich wykonywać także w tych samych terminach, czyli od 16. do 28.

Ostatnie prace w pasiekach wykonywać do 13., zwłaszcza od 8. do 13 listopada.

Zaczynamy dokarmiać ptaki, jeżeli nadeszły silniejsze chłody.

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ NA 2021 JUŻ DZISIAJ

 

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Powiązane artykuły

Leave a Comment