Home Ogród Luty 2021 – kalendarz prac w ogrodzie

Luty 2021 – kalendarz prac w ogrodzie

W tym roku luty jest prawdziwie zimowy. Jednak wiele osób odlicza dni do rozpoczęcia pierwszych siewów i prac. Jakie prace wykonać w lutym? Jaki będzie kalendarz prac w ogrodzie na luty? Oto podpowiedzi zgodne z naszym kalendarzem księżycowym.

Pierwsze prace w lutym

Cieplejszy luty powoli pozwala na rozpoczęcie prac związanych z cięciem drzew i krzewów, a nawet uprawami pod osłonami i w tunelach foliowych. W pierwszej połowie miesiąca wykonuje się podobne prace jak w styczniu. W końcu lutego, zwłaszcza gdy jego początek był mroźny, można przystąpić do zakładania ciepłego inspektu.

Najlepsze dni do siewu roślin

Na początku miesiąca można już siać, pikować i przesadzać rośliny w szklarniach lub na parapetach okiennych. Najlepszy czas do tych czynności będzie w kwadrach korzenia do 2 i od 28 lutego – kolor żółty. Bardzo dobra będzie też kwadra liścia od 12 do 17 – kolor zielony oraz kwadra owocu od 20 do 26 lutego – kolor czerwony. Wtedy też można rozpoczynać pędzenie roślin cebulowych i warzyw. Przesadzać kwiaty i rozsadę najlepiej w podobnych terminach. W dniach zaznaczonych jako korzystne.

Można już wysiewać nasiona roślin, z których pragniemy otrzymać wczesną rozsadę. Rośliny liściowe, np. kapustne, najlepiej wysiewać po nowiu w kwadrze liścia od 12 do 17 lutego. Rośliny kwiatowe i owocowe, np. pomidory,  wysiewać przed pełnią w kwadrze owocu od 20 do 26 lutego (dwie linie ciągłe). W drugiej kolejności wybierać wcześniejszą kwadrę liścia. Rośliny korzeniowe, np. seler, które plonować będą jeszcze w tym roku, wysiewać najlepiej w kwadrach korzenia do 2 i po 27 lutego. Można wybierać także kwadrę liścia, w trzeciej kolejności owocu.
Rośliny pokojowe, balkonowe, m.in. pelargonie, sadzonkować, ukorzeniać w kwadrach korzenia do 2 i od 28. Dobrym terminem będzie też kwadra liścia od 12 do 17 lutego.

 

Luty czas na cięcie drzew i krzewów

W przydomowym ogródku, na działce cięcia prześwietlające drzew i krzewów, usuwanie suchych pędów malin, obcinanie pnączy, cięcie żywopłotów i winorośli, przygotowanie podłoża w cieplarniach prowadzić najlepiej w dni bez mrozu, w czasie ubywania Księżyca do 11 i po 27 lutego – kolor niebieski . Karczowanie drzew przeprowadzać najlepiej w okresie przybywania Księżyca od 12 do 26 lutego.

Pobieramy zrazy i bielimy drzewka

Zrazy z drzew owocowych ścinać najlepiej przed pełnią (27 lutego) 24, 25, 26 oraz po pełni, czyli 28 lutego oraz 1 i 2 marca.
W kwadrze uprawy (podobnie jak w styczniu) po oskrobaniu pni drzewek z łuszczącej się kory można je bielić wapnem zmieszanym z gliną i krowieńcem. Warto także zakładać opaski na drzewa przeciw szkodnikom. Wtedy też można osłaniać drzewka przed nadmiernym ogrzaniem, od strony południowej, papierem falistym lub deską.

Cięcie drzew w lasach z przeznaczeniem na opał, sprzęty najlepiej przeprowadzać do 11 i od 27 lutego. Z kolei drewno budulcowe pozyskiwać w okresie przybywania Księżyca, szczególnie po nowiu przed pełnią od 12 do 26 lutego.

Lutowe prace na polu i w zagrodzie

Nawozić pola, łąki obornikiem, kompostem, zakładać inspekty najkorzystniej w kwadrze uprawy.
Ubijać zwierzęta najlepiej od 12 do 26 lutego.
Kury, indyki, gęsi, kaczki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać od 20 do 26 lutego.
Zabiegi rozpłodowe zwierząt przeprowadzać najlepiej od 12 do 26 lutego. Unikać dni wykreślonych.
Prace w pasiekach wykonywać najlepiej do 10 i po 27, szczególnie w kwadrze uprawy od 4 do 10 lutego.

 

Grafiki pochodzą z wersji na ścianę Ekologicznego Poradnika Księżycowego i objęte są prawami autorskimi.

Powiązane artykuły

Leave a Comment