Home Ogród Luty na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w lutym? Oto 15 podpowiedzi

Luty na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w lutym? Oto 15 podpowiedzi

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Luty na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w lutym? Oto 15 podpowiedzi…

Delikatnie wiosenny luty pozwala na rozpoczęcie prac związanych z cięciem drzew i krzewów, a nawet z uprawami pod osłonami i w foliach.

Zrób plan i załóż inspekt

1. W pierwszej połowie miesiąca wykonaj podobne prace jak w styczniu, np. zaplanuj tegoroczne prace w ogrodzie i na polu – zrób plan lub załóż dziennik.

2. Pod koniec lutego możesz założyć już ciepły inspekt.

Przygotuj drzewa do nowego sezonu

3. W sadzie i ogrodzie możesz prześwietlać korony drzew owocowych, ciąć żywopłoty, krzewy, np. winorośl, prześwietlać krzewy ozdobne, pnącza, usuwać suche pędy malin. Pamiętaj, by prace wykonywać w dni bez silnych mrozów. Rany na drzewach i krzewach zasmarowuj farbą emulsyjną lub maścią ogrodniczą.
4. Po oskrobaniu pni z łuszczącej się kory możesz bielić drzewka wapnem zmieszanym z gliną i krowieńcem, a także zakładać opaski przeciw szkodnikom.
5. Możesz zacząć osłaniać drzewka przed nadmiernym ogrzaniem od strony południowej papierem falistym lub deską.
6. Pamiętaj by zgarniać śnieg (jeżeli jeszcze nie stopniał) w obręby koron drzew – to ochroni je przed silnymi mrozami i zabezpieczy przed wiosennymi przymrozkami.

Czas na nowe siewy

7. W dniach korzystnych, najlepiej po zaćmieniach, w drugiej połowie miesiąca od 17., możesz zacząć wysiewać rośliny na wczesną rozsadę i sprawdzać siłę kiełkowania nasion roślin owocujących nad ziemią. (Warto w tym czasie równieżsiać kiełki na witaminowe wczesnowiosenne sałatki i dodatki do dań).
8. W najlepszych dniach ukorzeniaj i sadzonkuj rośliny pokojowe, balkonowe, m.in. pelargonie (Dni korzystne będą w drugiej połowie miesiąca – najlepsza jest kwadra liścia – kolor zielony, unikaj dni wykreślonych i pustych – kwadra korzenia z racji zaćmień mniej korzystna).

 Teraz warto ciąć drzewa

9. Pamiętaj, że luty to bardzo dobry miesiąc do cięcia drzew w lasach, m.in. na opał (do 15.) i na budulec (od 16 tutego do 1 marca).

Wykonaj zabiegi nawożenia

10. W lutym możesz zacząć nawozić kompostem bardziej suche miejsca w ogrodzie oraz nawozić obornikiem swoje łąki – najlepiej w kwadrze uprawy.

Pomyśl o nowej rozsadzie i roślinach cebulowych

11. Siej, pikuj i przesadzaj rośliny i kwiaty na parapetach okiennych, a także rozsady w szklarniach – najlepiej poza zaćmieniami w dniach korzystnych.
12. Rozpocznij pędzenie kwiatów cebulowych, roślin cebulowych i warzyw. 

Pamiętaj o zwierzętach

13. Nadal pamiętaj o dokarmianiu ptaków i zwierząt.

14. Możesz powoli rozpocząć nasadzać gęsi, kaczki, kury, indyki na ekologiczny wylęg piskląt – od 24 lutego do 1 marca, przeprowadzać zabiegi rozpłodowe – od 17 lutego do 1 marca, rozpocząć prace przy pszczołach do 13.
15. Wybierz się na ostatnie zimowe połowy ryb np. pod lodem – najlepsze dni do połowów zaznaczono symbolem rybki.
Więcej lutowych prac w ogrodzie i najkorzystniejsze szczegółowe terminy do przeprowadzania ww. zabiegów i czynności znajdziesz każdego roku w Ekologicznym Poradniku Księżycowym na 2018 rok tradycyjnym i na ścianę.
Zapraszamy do lektury!

 Tekst:  Magdalena Przybylak-Zdanowicz 

Powiązane artykuły

Leave a Comment