Home Ogród Luty w ogrodzie i na polu

Luty w ogrodzie i na polu

by redakcja

Luty w ogrodzie i na polu – podpowiadamy co robić. Zimowy lub przedwiosenny luty warto wykorzystać na zaplanowanie prac w ogrodzie, przygotowanie pierwszych rozsad i wysiewów oraz założenie dziennika upraw. 

Luty w ogrodzie

Luty powoli pozwala na rozpoczęcie prac związanych z cięciem drzew i krzewów, a nawet uprawami pod osłonami i w tunelach foliowych. W pierwszej połowie miesiąca wykonuje się podobne prace jak w styczniu. W końcu lutego, zwłaszcza gdy jego początek był mroźny, można przystąpić do zakładania ciepłego inspektu.

Na początku miesiąca można już siać, pikować i przesadzać rośliny w szklarniach lub na parapetach okiennych. Jednak najlepszy czas do tych czynności będzie w kwadrze korzenia od 11. do 14 stycznia. Bardzo dobre będą też kwadry liścia 1. i po 23. oraz kwadra owocu od 3. do 8. Wtedy też można rozpoczynać pędzenie roślin cebulowych i warzyw. Przesadzać kwiaty i rozsadę najlepiej w podobnych terminach w dniach zaznaczonych jako korzystne.

Warto już wysiewać nasiona roślin, z których pragniemy otrzymać wczesną rozsadę. Rośliny liściowe, np. kapustne, najlepiej wysiewać po nowiu w kwadrach liścia 1. i po 23. Rośliny kwiatowe i owocowe, np. pomidory, najlepiej wysiewać przed pełnią w kwadrze owocu od 3. do 8. (dwie linie ciągłe), w drugiej kolejności wybierać kwadry liścia. Rośliny korzeniowe, np. seler, które plonować będą jeszcze w tym roku, wysiewać najlepiej w kwadrze korzenia od 11. do 14., w drugiej kolejności wybierać kwadry liścia, w trzeciej owocu.

Rośliny pokojowe, balkonowe, m.in. pelargonie, sadzonkować, ukorzeniać w kwadrze korzenia od 11. do 14., dobrym terminem są też kwadry liścia 1. i od 24.

Luty w sadzie

W przydomowym ogródku, na działce cięcia prześwietlające drzew i krzewów, usuwanie suchych pędów malin, obcinanie pnączy, cięcie żywopłotów i winorośli, przygotowanie podłoża w cieplarniach prowadzić najlepiej w dni bez mrozu, w czasie ubywania Księżyca od 10. do 23., brak linii i linia przerywana. Karczowanie drzew przeprowadzać najlepiej w okresie przybywania Księżyca do 8. i po 23.

Zrazy z drzew owocowych ścinać najlepiej przed pełnią (9 lutego) 6., 7., 8. oraz po pełni, czyli 10., 11., 12 lutego.

W kwadrze uprawy (podobnie jak w styczniu) po oskrobaniu pni drzewek z łuszczącej się kory można je bielić wapnem zmieszanym z gliną i krowieńcem, a także zakładać opaski na drzewa przeciw szkodnikom. Wtedy też można osłaniać drzewka przed nadmiernym ogrzaniem, od strony południowej, papierem falistym lub deską.

Luty w lesie

Cięcie drzew w lasach z przeznaczeniem na opał, sprzęty najlepiej przeprowadzać od 9. do 23 lutego. Z kolei drewno budulcowe pozyskiwać w okresie przybywania Księżyca, szczególnie po nowiu przed pełnią do 8. i od 24 lutego.

Luty na polu

Nawozić pola, łąki obornikiem, kompostem, zakładać inspekty najkorzystniej w kwadrze uprawy (linia przerywana).

Luty w gospodarstwie

Ubijać zwierzęta najlepiej do 8. i od 24 lutego.

Kury, indyki, gęsi, kaczki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać od 3. do 8 lutego.

Zabiegi rozpłodowe zwierząt przeprowadzać najlepiej do 8. i od 24 lutego. Unikać dni wykreślonych.

Prace w pasiekach wykonywać najlepiej od 11. do 22., szczególnie w kwadrze uprawy od 15. do 22 lutego.

Powiązane artykuły

Leave a Comment