W tradycyjnym ogrodzie ekologicznym warto stosować mączkę bazaltową jako cenny nawóz, preparat ochronny, a także dodatek do kompostu. Dlaczego? Przeczytaj dwa fragmenty z serii książek Tradycyjny Ogród Ekologiczny…
Tom II: Mączka bazaltowa – cenny nawóz i preparat ochronny
Dosyć intensywna uprawa – zwłaszcza gdy brakuje dostatecznej ilości nawozów organicznych – sprawia, że stopniowo grządki w ogrodach, również sady, pola ubożeją w różnorakie minerały. Konsekwencją tego jest słabszy wzrost roślin, większa podatność na choroby i ataki szkodników. W ekoogrodnictwie, by uzupełnić osłabiające rośliny braki składników mineralnych do nawożenia, używa się mączki bazaltowej. Bazalt to twarda, zastygła skała wulkaniczna o bogatym składzie mineralnym, porównywalnym z żyznym mułem Nilu. Po wydobyciu tej skały w kamieniołomach, podczas kruszenia i segregacji na mniejsze części powstają jako materiał odpadowy frakcje w postaci pyłu skalnego lub bardzo drobnego „piasku”. Po wzięciu do ręki mączka przypomina swym rozdrobnieniem dobrze przesiany popiół drzewny, ale jest stosunkowo ciężka i popielata.
Fragment książki: Tradycyjny ogród ekologiczny Tom II. Ekologiczne preparaty na szkodniki i choroby.
Tom IV: Mączka bazaltowa – cenny dodatek do kompostu
Mączka bazaltowa zawiera wiele cennych substancji mineralnych i jest bardzo cenionym nawozem w ogrodnictwie ekologicznym. Można ją rozsypywać bezpośrednio na glebę, ale można też dodawać do kompostu, z reguły proponuje się 5–7 kg na 100 kg, albo 50–70 kg na tonę masy. Najlepiej lekko posypywać każdą układaną warstwę pryzmy.
Fragment książki: Tradycyjny ogród ekologiczny Tom IV. 250 EKO porad na dobry kompost, roślinne gnojówki, przywabianie owadów.
Autor książek: Zbigniew Przybylak
Fot skał bazaltowych: www.sxc.hu
Fot skał bazaltowych: www.sxc.hu