Home Ogród Mączka bazaltowa – niezbędna w każdym ekologicznym ogrodzie

Mączka bazaltowa – niezbędna w każdym ekologicznym ogrodzie

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
W tradycyjnym ogrodzie ekologicznym warto stosować mączkę bazaltową jako cenny nawóz, preparat ochronny, a także dodatek do kompostu. Dlaczego? Przeczytaj dwa fragmenty z serii książek Tradycyjny Ogród Ekologiczny… 

Tom II: Mączka bazaltowa – cenny nawóz i preparat ochronny

Dosyć intensywna uprawa – zwłaszcza gdy brakuje dostatecznej ilości nawozów organicznych – sprawia, że stopniowo grządki w ogrodach, również sady, pola ubożeją w różnorakie minerały. Konsekwencją tego jest słabszy wzrost roślin, większa podatność na choroby i ataki szkodników. W ekoogrodnictwie, by uzupełnić osłabiające rośliny braki składników mineralnych do nawożenia, używa się mączki bazaltowej. Bazalt to twarda, zastygła skała wulkaniczna o bogatym składzie mineralnym, porównywalnym z żyznym mułem Nilu. Po wydobyciu tej skały w kamieniołomach, podczas kruszenia i segregacji na mniejsze części powstają jako materiał odpadowy frakcje w postaci pyłu skalnego lub bardzo drobnego „piasku”. Po wzięciu do ręki mączka przypomina swym rozdrobnieniem dobrze przesiany popiół drzewny, ale jest stosunkowo ciężka i popielata.

Tom IV: Mączka bazaltowa – cenny dodatek do kompostu

Mączka bazaltowa zawiera wiele cennych substancji mineralnych i jest bardzo cenionym nawozem w ogrodnictwie ekologicznym. Można ją rozsypywać bezpośrednio na glebę, ale można też dodawać do kompostu, z reguły proponuje się 5–7 kg na 100 kg, albo 50–70 kg na tonę masy. Najlepiej lekko posypywać każdą układaną warstwę pryzmy.
Autor książek: Zbigniew Przybylak
Fot skał bazaltowych: www.sxc.hu

Powiązane artykuły

Leave a Comment