Home Ogród Maj na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w maju? Oto 18 podpowiedzi:

Maj na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w maju? Oto 18 podpowiedzi:

Maj na polu, w sadzie i w ogrodzie…  Nadszedł najpiękniejszy, ale też najbardziej pracowity miesiąc w naszych ogrodach. Jakie prace najlepiej wykonać w maju? Oto 18 naszych podpowiedzi.

Zacznij siewy roślin ciepłolubnych, m.in pomidorów

1. Zacznij siewy i sadzenia ciepłolubnych roślin owocujących nad ziemią, najlepiej po św. Stanisławie, czyli po 8 maja. W tym roku przypadają w niekorzystnej do siewu kwadrze uprawy więc lepiej rozpocząć je po 15 maja. Wysiewaj wtedy fasolę, ogórki, dynię w dniach oznaczonych jako korzystne.

2. Przystąp do siewu lnu, kukurydzy, prosa, gryki, kończ powoli siewy ziół, zbóż, łubinu i wielu kwiatów – wybieraj dni oznaczone kolorem zielonym, czerwonym i żółtym.

3. Zacznij wysadzać pomidory do gruntu na cieplejszych stanowiskach i w foliach, najlepiej w kwadrze owocu od 23. do 28. Wcześniej dobra też kwadra liścia od 16. do 21., mniej korzystna kwadra korzenia do 6. Unikaj dni wykreślonych.

Posadź rośliny korzeniowe

4. Maj to najlepszy czas do sadzenia roślin korzeniowych, m.in. ziemniaków, rozsady brukwi i cebuli, najkorzystniejszy czas przypada w kwadrach korzenia na początku i pod koniec miesiąca. Dobra też kwadra liścia.

5. W kwadrze korzenia wysiej rośliny korzeniowe na jesienny zbiór, m.in. marchew, a także rzodkiewki, rzodkiew letnią.

Zatnij kwiaty i zrób rozsadę

6. Możesz ścinać kwiaty jednoroczne, siać lub rozsadzać najlepiej w kwadrze owocu.

7. Sadź rozsadę roślin liściowych – m.in. kapustnych, sałat – najlepiej w kwadrze liścia – kolor zielony. Wybieraj przede wszystkim dzień dżdżysty, bo wtedy rośliny zdecydowanie lepiej się przyjmują. Siewy, sadzenia wykonuj przed południem, najlepiej rankiem.

8. W korzystnych kwadrach rozmnażaj rośliny, także te balkonowe przez sadzonki zielne i odkłady.

W kwadrze uprawy zwalczaj szkodniki, chwasty, opryskaj drzewa

9. W kwadrze uprawy – kolor niebieski – zwalczaj szkodniki, zbieraj gąsienice, wykonuj opryski drzew. 

10. Przed nowiem (15.05) przeprowadzaj wszelkie prace pielęgnacyjne wokół roślin, niszcz chwasty w ogrodach i na polach, m.in. w ziemniakach. Wtedy też pamiętaj by okopywać, redlić, motykować. To również dobry czas do przerzedzania kwiatów, usuwania zasychających kwiatów i kwiatostanów oraz zawiązków drzew, wykonywania przerywek, usuwania glonów z oczek wodnych.

Zobacz kiedy ścinać trawę

11. Cięcie trawników najlepiej przeprowadzaj po nowiu, w kwadrze liścia – wtedy trawę wzmocnisz. Ścinana po pełni, w kwadrach korzenia będzie wolniej odrastała.

Koniecznie zrób zapas ziół

12. W maju zbieraj zioła, ponieważ są najwartościowsze. Zbiory przeprowadzaj najlepiej w czasie przybywania Księżyca, najlepiej w okolicach pełni (29.05). Najwartościowsze są zioła zbierane rankiem w dzień słoneczny po obeschnięciu rosy. Unikać pozyskiwania ziół w dniach niekorzystnych.

 13. Zbieraj warzywa liściowe – m.in. rabarbar, szpinak, pędy szparagów – będą najwartościowsze, gdy pozyskasz je w terminach podobnych jak zioła.

Podlej rośliny

14. Podlewaj intensywnie ogrody, szczególnie młode kwitnące drzewka, najlepiej po nowiu, po 15 maja.

Zadbaj o zwierzęta

15. W dniach korzystnych przed nowiem wykonaj większość prac pielęgnacyjnych w pasiekach – dni oznaczone rysunkiem pszczółki. Unikaj prac przy pszczołach w pozostałych terminach, wtedy jednak możesz owady podkarmiać.

16. Nasadzaj kury, kaczki na ekologiczny wylęg piskląt, najlepiej przed pełnią od 23. do 28.

17. Pamiętaj o bieleniu pomieszczeń inwentarskich przed nowiem. Zabiegi higieniczne wykonuj przed nowiem w dniach korzystnych od 8. do 15.

18. Dokarmiaj ryby w stawach i oczkach wodnych najlepiej od nowiu do pełni.

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment