Home Nowość Maj w ogrodzie i na polu

Maj w ogrodzie i na polu – podpowiadamy co robić. Maj to czas intensywnej pracy. Zieleń zaprasza ogrodników do spędzania czasu w ogrodzie. Oto najlepsze terminy majowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Maj w ogrodzie

W maju rozpoczynamy siew i sadzenie roślin ciepłolubnych owocujących nad ziemią. Zgodnie z bardzo dawną, polską tradycją należy to robić dopiero po św. Stanisławie, czyli po 8 maja. W tym roku przypadnie to w bardzo dobrym czasie, bowiem w kwadrze korzenia. Wtedy można zacząć siewy do gruntu i wysiewać fasolę, ogórki, dynię. Wcześniej dobry też termin w kwadrze owocu do 5 maja. Jeżeli jednak będzie jeszcze zbyt chłodno, zwłaszcza na północy Polski, nie zaszkodzi siewy wrażliwszych roślin ciepłolubnych przesunąć na kwadrę liścia i owocu w drugiej połowie miesiąca.
W maju przystępujemy do siewu lnu, kukurydzy, prosa, gryki, kończymy siewy ziół, zbóż, łubinu i wielu kwiatów. Najlepszym terminem do tych czynności będzie czas od 8 maja. Zboża, zioła i kwiaty można z powodzeniem wysiewać także w kwadrach owocu i w kwadrze liścia.

Kiedy sadzić pomidory?

Najlepszy termin do wysadzania pomidorów do gruntu na cieplejszych stanowiskach i w foliach będzie w kwadrach owocu do 5. i od 31. Dobra też kwadra korzenia od 8. do 13. Jeżeli będzie chłodno, lepiej przesunąć terminy na kwadrę liścia i owocu pod koniec miesiąca. Bezpośrednio do gruntu najlepiej wysadzać pod koniec miesiąca w kwadrze liścia od 23. do 29. lub w kwadrze owocu od 31 maja do 3 czerwca. Unikać dni wykreślonych.

Najlepszy czas do sadzenia roślin korzeniowych, m.in. ziemniaków, rozsady brukwi i cebuli, przypada w kwadrze korzenia w pierwszej połowie miesiąca, później bardzo dobra będzie też kwadra liścia pod koniec miesiąca, najmniej korzystne będą kwadry owocu. W kwadrze korzenia najlepiej wysiewać rośliny korzeniowe na jesienny zbiór, m.in. marchew, a także rzodkiewki, rzodkiew letnią.
Kwiaty jednoroczne siać, rozsadzać najlepiej w kwadrach owocu (podwójne linie ciągłe). Bardzo dobra także kwadra liścia i kwadra korzenia.

Sadzić rozsadę roślin liściowych – m.in. kapustnych, sałat – w kwadrze liścia lub w kwadrach owocu, dosyć dobra też kwadra korzenia. Wybierać przede wszystkim dzień dżdżysty, bo wtedy rośliny zdecydowanie lepiej się przyjmują. Siewy, sadzenia wykonywać przed południem, najlepiej rankiem.

Kwadra liścia oraz kwadra korzenia to najlepszy czas do rozmnażania roślin przez sadzonki zielne i odkłady. Rośliny balkonowe rozmnażać przez sadzonki, odkłady również w tych samych terminach.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu w kwadrze liścia, jeżeli pragniemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i uprawy będzie wolniej odrastała.

Majowe zielarskie żniwa

Maj to czas zbioru ziół, ponieważ są najwartościowsze. Pozyskuje się przede wszystkim liście, kwiaty i całe rośliny zielone. Zbiory przeprowadzać najlepiej w czasie przybywania Księżyca, który wyznaczają linie ciągłe, możliwie w bliskości pełni, w kwadrach owocu (podwójne linie), szczególnie kwiaty. Mniej korzystna będzie kwadra liścia. Zbiory można także przeprowadzić w kwadrze korzenia. Najwartościowsze są zioła zbierane rankiem w dzień słoneczny po obeschnięciu rosy. Unikać pozyskiwania ziół w dniach zakreskowanych linią przerywaną. Warzywa liściowe – m.in. rabarbar, szpinak, pędy szparagów – są najwartościowsze, gdy pozyskuje się je w terminach podobnych jak zioła, ale najkorzystniejsza jest kwadra liścia.

Maj w sadzie

Podlewać intensywnie ogrody, szczególnie młode kwitnące drzewka, w kwadrze liścia po nowiu (22 maja).

Dni od 4. do 6. i od 8. do 10. (z wyjątkiem 7 maja) będą dobrym okresem do wykonywania szczepień. Potem dobry czas w okolicach czerwcowej pełni (5.).

Okres zaznaczony linią przerywaną jest najkorzystniejszy do zwalczania szkodników, zbierania gąsienic, oprysków drzew.

W dniach zakreskowanych linią przerywaną najlepiej przeprowadzać wszelkie prace pielęgnacyjne wokół roślin, niszczyć chwasty w ogrodach i na polach, m.in. w ziemniakach. Wtedy też okopywać, redlić, motykować.

Są to dobre okresy do przerzedzania kwiatów, usuwania zasychających kwiatów i kwiatostanów oraz zawiązków drzew, wykonywania przerywek, usuwania glonów z oczek wodnych.

Maj w gospodarstwie

Kury, kaczki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać najlepiej do 5. i od 31.

Bielić pomieszczenia inwentarskie w okresie zakreskowanym linią przerywaną.

Dokarmiać ryby częściej w stawach i oczkach wodnych do 5. i po 22.

Strzyc owce w okolicach nowiu (22 maja). Dbać o czystość w oborach, stajniach, chlewach.

Zabiegi higieniczne najlepiej przeprowadzać przed nowiem od 14. do 22., dni zaznaczone linią przerywaną.

Większość prac pielęgnacyjnych w pasiekach wykonywać najlepiej od 8. do 21., szczególnie od 14. do 21 maja. Unikać prac przy pszczołach do 7. i od 23., wtedy jednak można owady podkarmiać.

 

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Powiązane artykuły

Leave a Comment