Home Ogród Marzec 2021 – czas prac w ogrodach i na polach

Marzec 2021 – czas prac w ogrodach i na polach

Rozpoczynamy marzec czas intensywnych prac na polach i w ogrodach. Jak działać w zgodzie z kalendarzem księżycowym? Oto wskazówki na pierwszy wiosenny miesiąc – marzec 2021. 

Pierwsze prace w marcu

Cieplejszy marzec skłania rolników i ogrodników do wiosennego wzruszania gleby oraz pierwszych siewów do gruntu. Zgodnie z tradycją najkorzystniejszym terminem do wykonywania wszelkich prac w ogrodzie i na polu jest zawsze Wielki Tydzień. W tym miesiącu przypada w kwadrze korzenia od 29 marca do 3 kwietnia. Wtedy właśnie warto wykonać najwięcej prac.

Siejemy rośliny liściowe, owocowe , kwiaty i zioła

Wysiewać rośliny liściowe, owocowe, kwiaty i zioła na rozsadnikach, w inspektach na wczesną rozsadę najlepiej w kwadrze korzenia do 5 marca. Później korzystny czas będzie w kwadrze liścia od 14 do 19 lub w kwadrze owocu od 22 do 27 marca. Bardzo dobry czas także w kwadrze korzenia pod koniec miesiąca w Wielkim Tygodniu, czyli od 29 marca do 3 kwietnia. Unikać dni wykreślonych.

Siewy roślin korzeniowych

Dla roślin korzeniowych, zwłaszcza selera i pora, najlepsze będą kwadry korzenia na początku i na końcu miesiąca (zwłaszcza Wielki Tydzień). Dobra też kwadra liścia i kwadra owocu. Będzie to również dobry czas do przesadzania i sadzonkowania roślin wysianych wcześniej. Prace wykonywać najlepiej przed południem.
Gdy Księżyc ubywa do 12 i po 28 marca, zwłaszcza w kwadrze uprawy, można zbierać zioła korzeniowe. Gorszym terminem jest kwadra liścia. Najwcześniejsze siewy do gruntu roślin korzeniowych jednorocznych – marchwi, pietruszki, pasternaku, skorzonery, rzodkiewki, a także cebuli – rozpocząć najlepiej w kwadrach korzenia. Jeżeli będzie zbyt zimno na początku miesiąca, warto przełożyć siewy na koniec marca i początek kwietnia, zwłaszcza na Wielki Tydzień. Unikać dni wykreślonych. Wcześniej dobra będzie też kwadra liścia oraz owocu. Sadzić dymkę najlepiej też w kwadrach korzenia na początku marca lub na przełomie marca i kwietnia. Dobry czas również w kwadrze liścia i owocu.

Pierwsze siewy do gruntu zbóż

W powyższych terminach na cieplejszych i bardziej suchych stanowiskach wykonywać pierwsze siewy do gruntu roślin motylkowych, m.in. grochu i zbóż. Sadzenie wiosenne drzewek owocowych i ozdobnych, np. iglaków, jeżeli mróz popuścił, przeprowadzać w podobnych terminach. Na ciepłych stanowiskach, o ile gleba już dobrze rozmarzła – najlepszym terminem będą kwadry korzenia, zwłaszcza ta w Wielkim Tygodniu – można zaczynać przesadzać karpy roślin wieloletnich, m.in. dzielżany, złocienie, paprocie oraz różne rośliny skalne i trawy. Dobry czas będzie również w kwadrze liścia i w kwadrze owocu.

Rośliny pokojowe i balkonowe

Rośliny pokojowe, balkonowe – m.in. pelargonie – sadzonkować, ukorzeniać najlepiej w kwadrze korzenia do 5 marca. Korzystne też są kwadra liścia i owocu. Potem bardzo dobry termin będzie pod koniec miesiąca lub w kwietniu w drugiej kwadrze korzenia, czyli w Wielkim Tygodniu, ale może być już zbyt późno.

Wiosenne prace w sadzie

Ciąć drzewa, krzewy, formować korony, prześwietlać, usuwać suche gałęzie i pędy, skracać pędy młodych drzewek i krzewów, przycinać wcześnie kwitnące byliny i trawy najkorzystniej, gdy Księżyc ubywa do 13 i po 28 marca. Jeżeli nie ruszą soki, można jeszcze ciąć drzewa w lasach z przeznaczeniem na opał lub sprzęty najlepiej w tym samym terminie. Z kolei drewno budulcowe pozyskiwać w okresie przybywania Księżyca od 14 do 27 marca.

W kwadrach korzenia, o ile się ociepli, można przystąpić do przygotowania własnych sadzonek, np. porzeczki, bukszpanu, jeżyn, ziół, roślin pokojowych.

Zrazy z drzew owocowych ścinać przed pełnią (28 marca) 25, 26, 27, i po pełni (27 lutego, 28 marca) 1, 2 oraz 29, 30, 31 marca.

Wiosenne zabiegi uprawowe

Jeżeli tylko gleba trochę się osuszy, warto przystąpić do jej uprawy. Wszelkie prace uprawowe w polu i w ogrodzie, orki, przekopywania, bronowania, wałowania, niszczenie chwastów, szkodników najlepiej wykonywać w kwadrze uprawy w pierwszej połowie miesiąca. Dobry czas na te zabiegi będzie też w kwadrach korzenia po pełni do 5 i od 29 w Wielkim Tygodniu. Jeżeli będzie zbyt chłodno w kwadrze korzenia i uprawy na początku miesiąca, prace można wykonać również w kwadrze liścia i owocu. W powyższych terminach, zwłaszcza jednak od 6 do 13, przerabiać komposty, nawozić pola, ogrody, łąki. Jeżeli będzie zbyt zimno, prace przełożyć na kwadrę korzenia w Wielkim Tygodniu, wcześniej dobra też kwadra liścia.

Marzec w gospodarstwie

Ptactwo domowe nasadzać na ekologiczny wylęg piskląt najlepiej przed pełnią od 22 do 27 marca.

Ubijać zwierzęta od 14 do 27 marca. Unikać dni wykreślonych.

Prace w pasiekach, przeglądanie, podmiatanie uli przeprowadzać najlepiej do 12 i od 29 marca w dni słoneczne, ciepłe, bezwietrzne. Szczególnie dobry czas od 6 do 12 marca. Podkarmiać korzystnie od 14 do 27 marca.

 

Grafiki pochodzą z wersji na ścianę Ekologicznego Poradnika Księżycowego i objęte są prawami autorskimi.

Powiązane artykuły

Leave a Comment