Home Ogród Marzec na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w marcu? Oto 17 podpowiedzi

Marzec na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w marcu? Oto 17 podpowiedzi

Cieplejszy marzec na polu w sadzie i w ogrodzie, powoli pozwala rolnikom i ogrodnikom na pierwsze wiosenne wzruszenie gleby oraz pierwsze siewy do gruntu. Jakie prace wykonywać w marcu? Oto 17 podpowiedzi

Czas na siewy i rozsady

1. Możesz zacząć wysiewać rośliny liściowe, owocowe, kwiaty i zioła na rozsadnikach oraz w inspektach na wczesną rozsadę w kwadrach liścia i w kwadrze owocu. Pamiętaj, że dla roślin korzeniowych, zwłaszcza selera i pora, najlepsza będzie kwadra korzenia – kolor pomarańczowy.
2. W korzystny dniach przesadzaj i sadzonkuj rośliny wysiane wcześniej. Prace wykonuj najlepiej przed południem.
3. W pierwszym wiosennym miesiącu możesz zbierać zioła korzeniowe – najlepiej w kwadrze uprawy, dni z rysunkami korzeni.
4. Wykonuj najwcześniejsze siewy do gruntu roślin korzeniowych jednorocznych – marchwi, pietruszki, pasternaku, skorzonery, rzodkiewki, a także cebuli m.in. dymki. Jeżeli będzie zbyt zimno prace przełóż na koniec marca lub początek kwietnia.
 
5. Na cieplejszych i bardziej suchych stanowiskach wykonaj pierwsze siewy do gruntu roślin motylkowych, m.in. grochu i zbóż. 

Zadbaj o drzewka i rosliny wieloletnie

6. Rozpocznij wiosenne sadzenie drzewek owocowych i ozdobnych, np. iglaków, jeżeli oczywiście mróz popuścił.
7. Na ciepłych stanowiskach, o ile gleba już dobrze rozmarzła, przesadzaj karpy roślin wieloletnich, m.in. dzielżanów, złocieni, paproci oraz różnych roślin skalnych i traw.
8. W marcu możesz sadzonkować i ukorzeniać rośliny pokojowe, balkonowe – m.in. pelargonie – od 3. do 8.
9. Pamiętaj by w dniach korzystnych ciąć drzewa, krzewy, formować korony, prześwietlać, usuwać suche gałęzie i pędy, skracać pędy młodych drzewek i krzewów, przycinać wcześnie kwitnące byliny i trawy – najlepiej gdy Księżyca ubywa.
 10. Jeżeli jeszcze nie ruszą soki możesz jeszcze ciąć drzewa w lasach z przeznaczeniem na opał, sprzęty – gdy Księzyca ubywa, a na budulec – gdy Księżyca przybywa.

 Zrób sadzonki i pobierz zrazy do szczepień

11. Gdy się ociepli, przystąp do przygotowania własnych sadzonek np. porzeczki, bukszpanu, jeżyn, ziół, roślin pokojowych – najlepiej w kwadrze korzenia.
 12. Pobierz w tym miesiącu zrazy do szczepień z drzew owocowych – zrób to przed i po marcowych pełniach (2. i 31.).

 To czas na uprawę ziemi

 13. Jeżeli tylko gleba trochę się osuszy, rozpocznij jej uprawę. Wszelkie prace uprawowe w polu i ogrodzie, orki, przekopywania, bronowania, wałowania, niszczenie chwastów, szkodników najlepiej wykonuj w dniach korzystnych do tych zabiegów – kolor niebieski.
14. W tym miesiącu pamiętaj by w korzystnych dniach przerabiać komposty, nawozić pola, ogrody, łąki. Jeżeli jednak będzie zbyt zimno prace przełóż na koniec marca, czyli na Wielkii Tydzień lub na początek kwietnia.

Zwierzeta i praca z Księżycem

15. Jeżeli chcesz mieć własny drób rozpocznij nasadzać ptactwo domowe na ekologiczny wylęg piskląt, zrób to w dniach oznaczonych kolorem czerwonym – przed pełnią.
16. W marcu nie zapomnij o pszczołach i przeprowadź stosowne prace w pasiece najlepiej w dni słoneczne, ciepłe, bezwietrzne.
17. Wybierz się na pierwsze wiosenne połowy ryb – dni oznaczone rysunkiem rybki będą pomagały odnieść sukces.
Bardziej szczegółowe terminy i zalecenia do przeprowadzania ww. zabiegów, prac i czynności znajdziesz w Ekologicznym Poradniku Księżycowym na 2018 rok.
Zapraszamy do lektury!
 

Powiązane artykuły

2 komentarze

Anonimowy 30 marca 2014 - 09:48

ja zastanawiam się jak odświeżyć i zadbać o trawnik, który wygląda na bardzo zniszcozny zimą? czy wertykulator mógłby coś tutaj zdziałąć? i jeśli tak to jaki model i jaki producent? stiga?

Reply
mpz 4 kwietnia 2014 - 09:05

Jeżeli trawnik nie jest bardzo mocno zniszczony to grabienie powinno wystarczyć, można użyć także weltykulatora. Czynności wykonywać najlepiej w kwadrze korzenia i uprawy. Natomiast cięcia warto przeprowadzać w kwadrze liścia po nowiu, wtedy trawa będzie regularnie wzmacniana i przez to znacznie lepiej będzie wyglądać nawet po zimie. Warto pamiętać, że w ogrodnictwie naturalnym zamiast trawy, czyli monokultury, proponuje się zawsze założenie trawiastej łąki złożonej z wielu gatunków roślin. Jej uprawa jest znacznie łatwiejsza w pielęgnacji, "przyjemniejsza dla oka" i pozwala zachować tak ważną dla eko systemu bioróżnorodność. Pozdrawiam!

Reply

Leave a Comment