Marzec w ogrodzie i na polu – podpowiadamy co robić. Wiosenny marzec zaprasza ogrodników do intensywnej pracy w ogrodzie i inspekcie. Oto najlepsze terminy marcowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym.Â
Marzec w ogrodzie
Ciepły marzec pozwala rolnikom i ogrodnikom na pierwsze wiosenne wzruszanie gleby oraz pierwsze siewy do gruntu. Wysiewać rośliny liściowe, owocowe, kwiaty i zioła na rozsadnikach, w inspektach na wczesną rozsadę najlepiej w kwadrze korzenia od 11. do 15. Wcześniej korzystny czas będzie w kwadrze liścia na początku miesiąca 1 lub w kwadrze owocu od 3. do 8. Dobry czas także w kwadrze liścia pod koniec miesiąca od 25. do 30. Unikać dni wykreślonych.
Dla roślin korzeniowych, zwłaszcza selera i pora, najlepsza będzie kwadra korzenia, mniej korzystna wcześniejsza kwadra liścia (1.) i kwadra owocu. Potem dosyć dobry czas po nowiu w kwadrze liścia od 25. do 30. Będzie to również dobry czas do przesadzania i sadzonkowania roślin wysianych wcześniej. Prace wykonywać najlepiej przed południem.
Gdy Księżyc ubywa, od 11. do 23., zwłaszcza w kwadrze uprawy, można zbierać zioła korzeniowe. Gorszym terminem są kwadry liścia.
NajwczeÅ›niejsze siewy do gruntu roÅ›lin korzeniowych jednorocznych – marchwi, pietruszki, pasternaku, skorzonery, rzodkiewki, a także cebuli – rozpocząć najlepiej w kwadrze korzenia w poÅ‚owie marca (wczeÅ›niej dobry termin też w kwadrze liÅ›cia i owocu). Jeżeli bÄ™dzie zbyt zimno, warto przeÅ‚ożyć siewy na koniec miesiÄ…ca lub na poczÄ…tek kwietnia, unikać dni wykreÅ›lonych.
Sadzić dymkę najlepiej też w kwadrze korzenia, wcześniej dobry czas w kwadrze liścia i owocu, później w kwadrze liścia pod koniec miesiąca.
W powyższych terminach na cieplejszych i bardziej suchych stanowiskach wykonywać pierwsze siewy do gruntu roślin motylkowych, m.in. grochu i zbóż.
Sadzenie wiosenne drzewek owocowych i ozdobnych, np. iglaków, jeżeli mróz popuścił, przeprowadzać w podobnych terminach. Na ciepłych stanowiskach, o ile gleba już dobrze rozmarzła – dobrym terminem będzie kwadra korzenia w połowie miesiąca – można zaczynać przesadzać karpy roślin wieloletnich, m.in. dzielżany, złocienie, paprocie oraz różne rośliny skalne i trawy. Dobry czas będzie również w kwadrach liścia i w kwadrze owocu.
Marzec na balkonie
Rośliny pokojowe, balkonowe – m.in. pelargonie – sadzonkować, ukorzeniać najlepiej w kwadrze korzenia od 11. do 15. Wcześniej korzystne też kwadra liścia i owocu. Potem dobry termin pod koniec miesiąca w drugiej kwadrze liścia lub w kwietniu, ale może być już zbyt późno.
Marzec w sadzie
Ciąć drzewa, krzewy, formować korony, prześwietlać, usuwać suche gałęzie i pędy, skracać pędy młodych drzewek i krzewów, przycinać wcześnie kwitnące byliny i trawy najkorzystniej, gdy Księżyc ubywa od 10. do 24. (brak linii lub linia przerywana).
W kwadrze korzenia, o ile się ociepli, można przystąpić do przygotowania własnych sadzonek, np. porzeczki, bukszpanu, jeżyn, ziół, roślin pokojowych.
Zrazy z drzew owocowych ścinać przed pełnią (9.) 6., 7., 8., i po pełni 10., 11., 12 marca.
Marzec w lesie
Jeżeli nie ruszą soki, można jeszcze ciąć drzewa w lasach z przeznaczeniem na opał lub sprzęty najlepiej w tym samym terminie. Z kolei drewno budulcowe pozyskiwać w okresie przybywania Księżyca do 8. i po 24.
Marzec na polu
Jeżeli tylko gleba trochę się osuszy, warto przystąpić do jej uprawy. Wszelkie prace uprawowe w polu i w ogrodzie, orki, przekopywania, bronowania, wałowania, niszczenie chwastów, szkodników najlepiej wykonywać w kwadrze uprawy w drugiej połowie miesiąca. Dobry czas na te zabiegi będzie też w kwadrze korzenia po pełni od 11. do 15.
Jeżeli będzie zbyt chłodno w kwadrze korzenia i uprawy, prace można wykonać pod koniec marca w kwadrze liścia lub w kwietniu w kwadrze owocu.
W powyższych terminach, zwłaszcza jednak od 16. do 24., przerabiać komposty, nawozić pola, ogrody, łąki. Jeżeli będzie zbyt zimno, prace przełożyć na kwadrę liścia pod koniec miesiąca.
Marzec w gospodarstwie
Ptactwo domowe nasadzać na ekologiczny wylęg piskląt najlepiej przed pełnią od 3. do 8.
Ubijać zwierzęta do 8. i po 24. Unikać dni wykreślonych.
Prace w pasiekach, przeglądanie, podmiatanie uli przeprowadzać najlepiej od 11. do 23. w dni słoneczne, ciepłe, bezwietrzne. Szczególnie dobry czas od 16. do 23.
Podkarmiać korzystnie do 8. i po 24 marca.