Home Ogród Marzec w ogrodzie i na polu

Marzec w ogrodzie i na polu

by redakcja

Marzec w ogrodzie i na polu – podpowiadamy co robić. Wiosenny marzec zaprasza ogrodników do intensywnej pracy w ogrodzie i inspekcie. Oto najlepsze terminy marcowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Marzec w ogrodzie

Ciepły marzec pozwala rolnikom i ogrodnikom na pierwsze wiosenne wzruszanie gleby oraz pierwsze siewy do gruntu. Wysiewać rośliny liściowe, owocowe, kwiaty i zioła na rozsadnikach, w inspektach na wczesną rozsadę najlepiej w kwadrze korzenia od 11. do 15. Wcześniej korzystny czas będzie w kwadrze liścia na początku miesiąca 1 lub w kwadrze owocu od 3. do 8. Dobry czas także w kwadrze liścia pod koniec miesiąca od 25. do 30. Unikać dni wykreślonych.

Dla roślin korzeniowych, zwłaszcza selera i pora, najlepsza będzie kwadra korzenia, mniej korzystna wcześniejsza kwadra liścia (1.) i kwadra owocu. Potem dosyć dobry czas po nowiu w kwadrze liścia od 25. do 30. Będzie to również dobry czas do przesadzania i sadzonkowania roślin wysianych wcześniej. Prace wykonywać najlepiej przed południem.

Gdy Księżyc ubywa, od 11. do 23., zwłaszcza w kwadrze uprawy, można zbierać zioła korzeniowe. Gorszym terminem są kwadry liścia.

Najwcześniejsze siewy do gruntu roślin korzeniowych jednorocznych – marchwi, pietruszki, pasternaku, skorzonery, rzodkiewki, a także cebuli – rozpocząć najlepiej w kwadrze korzenia w połowie marca (wcześniej dobry termin też w kwadrze liścia i owocu). Jeżeli będzie zbyt zimno, warto przełożyć siewy na koniec miesiąca lub na początek kwietnia, unikać dni wykreślonych.

Sadzić dymkę najlepiej też w kwadrze korzenia, wcześniej dobry czas w kwadrze liścia i owocu, później w kwadrze liścia pod koniec miesiąca.

W powyższych terminach na cieplejszych i bardziej suchych stanowiskach wykonywać pierwsze siewy do gruntu roślin motylkowych, m.in. grochu i zbóż.

Sadzenie wiosenne drzewek owocowych i ozdobnych, np. iglaków, jeżeli mróz popuścił, przeprowadzać w podobnych terminach. Na ciepłych stanowiskach, o ile gleba już dobrze rozmarzła – dobrym terminem będzie kwadra korzenia w połowie miesiąca – można zaczynać przesadzać karpy roślin wieloletnich, m.in. dzielżany, złocienie, paprocie oraz różne rośliny skalne i trawy. Dobry czas będzie również w kwadrach liścia i w kwadrze owocu.

Marzec na balkonie

Rośliny pokojowe, balkonowe – m.in. pelargonie – sadzonkować, ukorzeniać najlepiej w kwadrze korzenia od 11. do 15. Wcześniej korzystne też kwadra liścia i owocu. Potem dobry termin pod koniec miesiąca w drugiej kwadrze liścia lub w kwietniu, ale może być już zbyt późno.

Marzec w sadzie

Ciąć drzewa, krzewy, formować korony, prześwietlać, usuwać suche gałęzie i pędy, skracać pędy młodych drzewek i krzewów, przycinać wcześnie kwitnące byliny i trawy najkorzystniej, gdy Księżyc ubywa od 10. do 24. (brak linii lub linia przerywana).

W kwadrze korzenia, o ile się ociepli, można przystąpić do przygotowania własnych sadzonek, np. porzeczki, bukszpanu, jeżyn, ziół, roślin pokojowych.

Zrazy z drzew owocowych ścinać przed pełnią (9.) 6., 7., 8., i po pełni 10., 11., 12 marca.

Marzec w lesie

Jeżeli nie ruszą soki, można jeszcze ciąć drzewa w lasach z przeznaczeniem na opał lub sprzęty najlepiej w tym samym terminie. Z kolei drewno budulcowe pozyskiwać w okresie przybywania Księżyca do 8. i po 24.

Marzec na polu

Jeżeli tylko gleba trochę się osuszy, warto przystąpić do jej uprawy. Wszelkie prace uprawowe w polu i w ogrodzie, orki, przekopywania, bronowania, wałowania, niszczenie chwastów, szkodników najlepiej wykonywać w kwadrze uprawy w drugiej połowie miesiąca. Dobry czas na te zabiegi będzie też w kwadrze korzenia po pełni od 11. do 15.

Jeżeli będzie zbyt chłodno w kwadrze korzenia i uprawy, prace można wykonać pod koniec marca w kwadrze liścia lub w kwietniu w kwadrze owocu.

W powyższych terminach, zwłaszcza jednak od 16. do 24., przerabiać komposty, nawozić pola, ogrody, łąki. Jeżeli będzie zbyt zimno, prace przełożyć na kwadrę liścia pod koniec miesiąca.

Marzec w gospodarstwie

Ptactwo domowe nasadzać na ekologiczny wylęg piskląt najlepiej przed pełnią od 3. do 8.

Ubijać zwierzęta do 8. i po 24. Unikać dni wykreślonych.

Prace w pasiekach, przeglądanie, podmiatanie uli przeprowadzać najlepiej od 11. do 23. w dni słoneczne, ciepłe, bezwietrzne. Szczególnie dobry czas od 16. do 23.

Podkarmiać korzystnie do 8. i po 24 marca.

Powiązane artykuły

Leave a Comment