Home Ogród Marzec w ogrodzie, sadzie i na polu

Marzec w ogrodzie, sadzie i na polu

Marzec daje już odczuć, że natura powoli budzi się do życia. Dni są dłuższe i cieplejsze. Jakie więc prace zaplanować w ogrodzie i na polu?

Ciepły marzec pozwala rolnikom i ogrodnikom na pierwsze wiosenne wzruszanie gleby oraz pierwsze siewy do gruntu. Można wysiewać rośliny liściowe, owocowe, kwiaty i zioła na rozsadnikach, w inspektach na wczesną rozsadę najlepiej w kwadrze korzenia od 22. do 27. Wcześniej korzystny czas będzie w kwadrze liścia od 7. do 13. oraz w kwadrze owocu od 15. do 20. Unikać dni wykreślonych.

Marzec w ogrodzie – sadzenie warzyw i zbiór ziół

Dla roślin korzeniowych, zwłaszcza selera i pora, najlepsza będzie kwadra korzenia, mniej korzystna wcześniejsza kwadra liścia i kwadra owocu. Będzie to również dobry czas do przesadzania i sadzonkowania roślin wysianych wcześniej. Prace zaleca się wykonywać najlepiej przed południem.

Gdy Księżyc ubywa, do 5. i po 21., zwłaszcza w kwadrach uprawy, można zbierać zioła korzeniowe. Gorszym terminem jest kwadra liścia. Najwcześniejsze siewy do gruntu roślin korzeniowych jednorocznych – marchwi, pietruszki, pasternaku, skorzonery, rzodkiewki, a także cebuli – rozpocząć najlepiej w kwadrze korzenia w drugiej połowie marca (wcześniej dobry
termin też w kwadrze liścia i owocu). Jeżeli będzie zbyt zimno, warto przełożyć siewy początek kwietnia, unikać dni wykreślonych. Sadzić dymkę najlepiej też w kwadrze korzenia, wcześniej dobry czas w kwadrze liścia i owocu. W powyższych terminach na cieplejszych i bardziej suchych stanowiskach wykonywać pierwsze siewy do gruntu roślin motylkowych, m.in. grochu i zbóż.

Sadzenie drzewek owocowych

Sadzenie wiosenne drzewek owocowych i ozdobnych, np. iglaków, jeżeli mróz popuścił, przeprowadzać w podobnych terminach. Na ciepłych stanowiskach, o ile gleba już dobrze rozmarzła – dobrym terminem będzie kwadra korzenia pod koniec miesiąca – można zaczynać przesadzać karpy roślin wieloletnich, m.in. dzielżany, złocienie, paprocie oraz różne rośliny skalne i trawy. Wcześniej dobra też kwadra liścia i owocu w pierwszej połowie miesiąca.

Marcowe prace w ogrodzie

Rośliny pokojowe, balkonowe – m.in. pelargonie – sadzonkować, ukorzeniać najlepiej w kwadrze korzenia od 22. do 27. Wcześniej korzystne są też kwadra liścia i owocu. Potem dobry termin w kwietniu, ale może już być zbyt późno. Ciąć drzewa, krzewy, formować korony, prześwietlać, usuwać suche gałęzie i pędy, skracać pędy młodych drzewek i krzewów, przycinać wcześnie kwitnące byliny i trawy najkorzystniej, gdy Księżyc ubywa do 6. i po 21. (brak linii lub linia przerywana). Jeżeli nie ruszą soki, można jeszcze ciąć drzewa w lasach z przeznaczeniem na opał lub sprzęty najlepiej w tym samym terminie. Z kolei drewno budulcowe pozyskiwać w okresie przybywania Księżyca od 7. do 20. W kwadrze korzenia, o ile się ociepli, można przystąpić do przygotowania własnych sadzonek, np. porzeczki, bukszpanu, jeżyn, ziół, roślin pokojowych. Zrazy z drzew owocowych ścinać przed pełnią (21.) 18., 19., 20., i po pełni 22., 23., 24 marca.

Jakie prace wykonywać na polu?

Jeżeli tylko gleba trochę się osuszy, warto przystąpić do jej uprawy. Wszelkie prace uprawowe w polu i ogrodzie, orki, przekopywania, bronowania, wałowania, niszczenie chwastów, szkodników najlepiej wykonywać w kwadrach uprawy na początku i na końcu miesiąca. Dobry czas na te zabiegi będzie też w kwadrze korzenia po pełni od 22. do 27. Jeżeli będzie zbyt chłodno na początku miesiąca w kwadrze uprawy, prace można wykonać w połowie marca w kwadrze liścia, owocu lub w kwietniu w kwadrze liścia. W powyższych terminach, zwłaszcza jednak do 6., i od 28., przerabiać komposty, nawozić pola, ogrody, łąki. Jeżeli będzie zbyt zimno, prace przełożyć na kwadrę liścia w kwietniu.

Marzec w gospodarstwie i pasiece

Ptactwo domowe nasadzać na ekologiczny wylęg piskląt najlepiej przed pełnią od 15. do 20. Ubijać zwierzęta od 7. do 20. Unikać dni wykreślonych.

Prace w pasiekach, przeglądanie, podmiatanie uli przeprowadzać najlepiej do 5. i po 21. w dni słoneczne, ciepłe, bezwietrzne. Szczególnie dobry czas do 5. i od 28. Podkarmiać korzystnie od 7. do 20 marca.

Powiązane artykuły

Leave a Comment