Home Ogród Mech na trawniku? – Podpowiadamy jak walczyć z mchem… 8 sposobów

Mech na trawniku? – Podpowiadamy jak walczyć z mchem… 8 sposobów

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Pytanie: Ekologiczny Poradnik Księżycowy jest w moim domu od zawsze już wiele lat. Pamiętam lata, kiedy dostawałam go w znajomym kiosku „spod lady”. Pomagał mi w różnych sprawach. Mam wielki kłopot i proszę o radę i odpowiednią literaturę. Jestem już osobą starszą i przez to mój ogród nie jest już tak zadbany jak kiedyś. Moim zmartwieniem jest wszędobylski mech. Serdecznie proszę o wskazówki, jak z nim walczyć. Nawóz ze składnikiem zwalczającym mech nic nie pomógł. Zdaję sobie sprawę, że pracy będzie dużo, bo ogród jest duży, ale muszę podjąć to wyzwanie. Proszę tylko o informację, jak, co i kiedy. Ogród jest obsadzony iglakami. Rosną w nim jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie, porzeczki i dużo ozdobnych krzewów. Łączę serdeczne pozdrowienia – Krystyna 

Przyczyn nadmiernej ilości mchu na trawniku może być kilka. Walka z mchem nie należy do najłatwiejszych, ale jest kilka ekosposobów, by sobie z nim poradzić.

1. Warto pamiętać, że mech lubi rosnąć na wilgotnej i dosyć ciężkiej, zbitej ziemi, a rzadko kiedy pojawia się na piaskach i podłożu przepuszczalnym. (Warto zrobić badanie gleby, by ocenić jej stan i mieć jasność, jakich składników brakuje lub jest zbyt wiele).

2. Warto często grabić trawnik (szerokimi grabiami) lub wertykulować, by zapewnić mu dostateczną ilość powietrza i rozluźnić ziemię, można nakłuwać go widłami, walcem z kolcami lub innymi ostrymi narzędziem (to tzw. zabieg aeracji, który też rozluźnia i napowietrza), murawę można też posypać średnioziarnistym piaskiem, by poprawić przepuszczalność i strukturę gleby.

3. Mech preferuje kwaśne podłoże (obecność iglaków na pewno sprzyja zakwaszeniu), dlatego warto odkwasić glebę i wykonać wapnowanie (zwłaszcza gdy pH gleby jest poniżej 6,0). Zabieg najlepiej wykonać w kwadrze uprawy przed nowiem. Będzie najbardziej skuteczny.

4. Ograniczyć rozwój mchu może właściwe podlewanie. Warto trawę podlewać dosyć długo i silnie, ale nie za często. Najlepiej podlewać między nowiem a pełnią, najobficiej tuż po nowiu w kwadrze liścia. Najlepiej w dzień pochmurny, gdy panuje niższe ciśnienie powietrza.
5. Trawa powinna być krótko koszona (ok. 4 cm) i nie częściej niż raz w tygodniu, to zapewni większy dostęp światła, delikatnie osuszy i poprawi wentylację. By wzmocnić trawę, najlepiej ścinać ją w kwadrze liścia tuż po nowiu.
6. Na trawniku nie zaleca się pozostawiania resztek po skoszeniu. Korzystniej ze skoszonej trawy zrobić kompost i wykorzystać go do nawożenia roślin w ogrodzie.
7. Warto właściwie dobrać mieszankę traw w zależności od miejsca siewu: wybrać gatunki lubiące zacienienie lub te wolące słońce.
8. Warto pamiętać, że w ogrodnictwie ekologicznym nie zaleca się upraw monokulturowych, a takimi jest niestety trawnik. Gdy walka z mchem okaże się zbyt absorbująca i czasochłonna, może warto zmienić rodzaj uprawy i stworzyć łąkę z różnych traw i roślin? Taka półdzika łąka będzie dodatkową ozdobą ogrodu, z której mech na pewno wyniesie się sam.

Pamiętajmy, że najlepszą kwadrą do zwalczania chwastów jest kwadra uprawy – kolor niebieski w Ekologicznym Poradniku Księżycowym na ścianę

Magdalena Przybylak-Zdanowicz
 

Powiązane artykuły

Leave a Comment