Home Ogród Najczęstsze choroby i szkodniki marchwi oraz ekologiczne metody ich zwalczania

Najczęstsze choroby i szkodniki marchwi oraz ekologiczne metody ich zwalczania

by Martyna Cieślińska

Uprawa ogródka w sposób naturalny i wolny od chemii nie jest trudna. Zdarza się jednak, że nasza plantację zaatakują choroby. Jakie są najczęstsze szkodniki marchwi? Jak walczyć z nimi w sposób ekologiczny?

Choroby, jakie występują na plantacji marchwi, to najczęściej choroby grzybowe, m.in. chwościk marchwi, mączniak prawdziwy baldaszkowatych, alternarioza naci marchwi.

Chwościk marchwi objawia się na liściach w postaci wydłużonych, brunatnych plam. Po czasie cała nać brunatnieje, więdnie i zasycha. Mączniak prawdziwy baldaszkowatych jest z kolei bardzo popularny. Na liściach pojawiają się białe plamy, które pokrywa mączysty nalot z małymi, czarnymi zarodnikami. Plamy szybko pokrywają całe liście, które zasychają. Alternarioza atakuje zaś  przede wszystkim starsze liście, na których pojawiają się brązowe plamki. Zaatakowane szybko zasychają, co osłabia także korzenie. Chorobom grzybowym sprzyja wysoka wilgotność powietrza i podłoża.

Chcesz ekologicznie uprawiać marchew? Sprawdź, która odmiana sprawdzi się najlepiej.

Jak walczyć ze szkodnikami marchwi bez chemii?

Ekologiczna walka z chorobami opiera się przede wszystkim na profilaktyce. Choroby grzybowe bardzo szybko zawlekają się na daną plantację, jeśli nie przestrzegamy odpowiednich warunków higieny uprawy. Chodzi przede wszystkim o stosowanie odkażonych narzędzi, dokładne usuwanie resztek pożniwnych oraz wysiew zdrowego materiału siewnego. Nie bez przyczyny też przestrzega się w uprawie marchwi odpowiedniego zmianowania. To może być klucz do uzyskania zdrowej plantacji. Zarówno na mączniaka, jak i na chwościk sprawdzają się ekologiczne opryski, np. z wrotyczu, skrzypu, czosnku czy cebuli.

Kiedy siać marchew? Jakie sąsiedztwo jest korzystne? Jak ją przechowywać? Przeczytasz w tekście „Ekologiczna uprawa marchwi” w serwisie biokurier.pl

Ekologiczny oprysk z wyciągu skrzypu polnego

By go przygotować, potrzebujemy 500 g świeżego skrzypu, który kroimy lub mielimy. Zanurzamy go w 5 litrach wody i zostawiamy na 24 godziny w ciemnym i chłodnym miejscu. Następnie gotujemy przez 20 min i przecedzamy przez gazę. Otrzymany roztwór stosujemy co 5 dni do podlewania i opryskiwani w rozcieńczeniu 1:4. co 5 dni.

Szkodniki marchwi

Najgroźniejszym i najpopularniejszym zarazem szkodnikiem marchwi jest połyśnica marchwianka. Jest to mała muchówka o ciemnym ciele i pomarańczowych nogach. Larwy szkodnika są walcowate, o zabarwieniu kremowym. Zimuje jako poczwarka i posiada dwa pokolenia w ciągu roku. Szkody w uprawie wyrządzają larwy, które wgryzają się w korzenie i tworzą w nich ciemne kanały. W efekcie roślina więdnie i zamiera. Szkodnikowi sprzyjają zarośla oraz wilgotne środowisko, a także duża ilość chwastów znajdujących się w okolicy uprawy marchwi.

Aby zwalczać tego szkodnika, należy przestrzegać zmianowania, a więc unikania sadzenia marchwi po innych roślinach korzeniowych oraz sadzeniu jej na tym samym miejscu co 3 lata. Warto dbać o dokładne odchwaszczanie plantacji oraz wysiewanie nasion w odpowiedniej odległości. Dobrze jest także unikać nawożenia nieprzefermentowanym obornikiem. Nie zapominajmy o regularnej lustracji plantacji, im wcześniej zaczniemy działać tym lepiej.

Bawełnica topolowo-marchwiana to z kolei podłużna mszyca, która żeruje na korzeniach marchwi. Pokrywa je białą, włóknistą wydzieliną. Jest to szkodnik dwudomowy, ponieważ zimą żeruje na topoli. Uszkodzenie korzeni marchwi powoduje drastyczne zmniejszenie plonów, nawet o 50%. Rozwojowi szkodnika sprzyja zakładanie plantacji marchwi w niedalekim sąsiedztwie od topoli. Unikajmy takiego rozmieszczenia, minimalna odległość uprawy to około 1 km. Do ekologicznej walki z ta mszycą sprawdzają się opryski z bylicy piołun, czosnku, cebuli, mniszka, skrzypu lub aksamitki.

Ekologiczny oprysk z bylicy

Aby uniknąć połyśnicy marchwianki, należy zastosować ekologiczny oprysk z bylicy. To bardzo prosta metoda naturalnej walki ze szkodnikiem. Potrzebujemy 300 g świeżej bylicy piołun albo 30 g suszonego zioła. Całość umieszczamy w 10 litrach wody i gotujemy przez 30 min. Mieszaninę przecedzamy przez gazę i podlewamy lub opryskujemy nią okazy marchwi. Taki oprysk nie tylko działa na połyśnicę marchwiankę, ale także na choroby grzybowe.

Powiązane artykuły

Leave a Comment