Home Ogród Ocet w ogrodzie

Ocet w ogrodzie

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Czy można wykorzystać ocet w ogrodzie? Jeżeli tak to jaki jest najlepszy i do jakich „czynności” warto go stosować? Oto propozycja jak wykorzystać ocet w ogrodzie…Często dostajemy takie pytania do Czytelników… 

Jaki ocet wykorzystać w ogrodzie?

Jabłkowy ocet winny i zwykły ocet spirytusowy doskonale nadają się do stosowania w ogrodzie ekologicznym. Stanowią naturalną alternatywę dla niektórych chemicznych środków ochrony. Na dodatek są tanie i dosyć bezpieczne dla ludzi. Przy pielęgnacji ogrodu lepiej jest stosować ocet zwykły o silniejszym stężeniu, np. 10%, będzie on szybciej i skuteczniej dział. Ocet można wykorzystać np. przy walce z chwastami – oto przykład.

Ocet na chwasty w ogrodzie

Młode chwasty i trawy, które rosną w szparach, pęknięciach betonu lub zagłuszają inne rośliny, skutecznie usunie się polewając lub spryskując białym octem spirytusowym. Oprysk należy wykonywać w ciepły i bezwietrzny dzień, powtarzając przez kilka następnych dni. Przy usuwaniu chwastów dobrze jest zabezpieczyć sąsiednie rośliny przed nieumyślnym uszkodzeniem i wypaleniem. Usuwanie starszych chwastów trwa zdecydowanie dłużej, gdyż trzeba je częściej i przez dłuższy okres spryskiwać octem minimum 10%.

Zwalczanie chwastów i szkodników

Czynności te najlepiej wykonywać przy ubywającym Księżycu między pełnią i nowiem, najlepiej też w kwadrze uprawy, szczególnie w dni oznaczone łopatką. Do zwalczania mechanicznego, ścinania itp. chwastów, gdy już wydają one kwiaty, zawiązują nasiona, mają liście, dobry bywa też okres pełni.

Skuteczny oprysk z octu

Równie skuteczna jest mieszanka wykonana z:

  • 1 łyżki octu winnego jabłkowego,
  • 1 łyżki mocnego alkoholu np. dżinu lub wódki,
  • oraz 1 łyżeczki rozpuszczonego szarego mydła
  • i 1 litra gorącej wody.

Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać i przelać do ręcznego spryskiwacza. Spryskiwać chwasty, dopóki płyn nie zacznie ściekać z liści. Przy wykonywaniu oprysku, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie popryskać zdrowych roślin.

Więcej porad i przykładowych zastosowań octu w ogrodzie znajdą Czytelnicy w książce „Tradycyjny Ogród Ekologiczny tom V – Ogród ekologiczny 50 pytań i odpowiedzi”.

Powiązane artykuły

Leave a Comment