Czy można wykorzystać ocet w ogrodzie? Jeżeli tak to jaki jest najlepszy i do jakich „czynności” warto go stosować? Oto propozycja jak wykorzystać ocet w ogrodzie…Często dostajemy takie pytania do Czytelników…
Jaki ocet wykorzystać w ogrodzie?
Jabłkowy ocet winny i zwykły ocet spirytusowy doskonale nadają się do stosowania w ogrodzie ekologicznym. Stanowią naturalną alternatywę dla niektórych chemicznych środków ochrony. Na dodatek są tanie i dosyć bezpieczne dla ludzi. Przy pielęgnacji ogrodu lepiej jest stosować ocet zwykły o silniejszym stężeniu, np. 10%, będzie on szybciej i skuteczniej dział. Ocet można wykorzystać np. przy walce z chwastami – oto przykład.
Ocet na chwasty w ogrodzie
Młode chwasty i trawy, które rosną w szparach, pęknięciach betonu lub zagłuszają inne rośliny, skutecznie usunie się polewając lub spryskując białym octem spirytusowym. Oprysk należy wykonywać w ciepły i bezwietrzny dzień, powtarzając przez kilka następnych dni. Przy usuwaniu chwastów dobrze jest zabezpieczyć sąsiednie rośliny przed nieumyślnym uszkodzeniem i wypaleniem. Usuwanie starszych chwastów trwa zdecydowanie dłużej, gdyż trzeba je częściej i przez dłuższy okres spryskiwać octem minimum 10%.
Zwalczanie chwastów i szkodników
Czynności te najlepiej wykonywać przy ubywającym Księżycu między pełnią i nowiem, najlepiej też w kwadrze uprawy, szczególnie w dni oznaczone łopatką. Do zwalczania mechanicznego, ścinania itp. chwastów, gdy już wydają one kwiaty, zawiązują nasiona, mają liście, dobry bywa też okres pełni.
Skuteczny oprysk z octu
Równie skuteczna jest mieszanka wykonana z:
- 1 łyżki octu winnego jabłkowego,
- 1 łyżki mocnego alkoholu np. dżinu lub wódki,
- oraz 1 łyżeczki rozpuszczonego szarego mydła
- i 1 litra gorącej wody.
Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać i przelać do ręcznego spryskiwacza. Spryskiwać chwasty, dopóki płyn nie zacznie ściekać z liści. Przy wykonywaniu oprysku, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie popryskać zdrowych roślin.
Więcej porad i przykładowych zastosowań octu w ogrodzie znajdą Czytelnicy w książce „Tradycyjny Ogród Ekologiczny tom V – Ogród ekologiczny 50 pytań i odpowiedzi”.