Home material partnera Odpowiednie oświetlenie dla przydomowego tarasu – co wybrać?

Odpowiednie oświetlenie dla przydomowego tarasu – co wybrać?

by materiał partnera

Wypoczynek w przydomowej strefie to wielki komfort, z którego uwielbia korzystać wielu z nas. Po wytężonych pracach ogrodniczych miło bowiem rozkoszować się pięknem przydomowego terenu, spędzać czas z bliskimi lub organizować spotkania ze znajomymi. Warto podczas aranżowania wygodnego miejsca do rekreacji zadbać o wszystkie detale – w tym o odpowiednie oświetlenie. Dlaczego oświetlenie tarasu jest tak ważne? Jakie produkty wykorzystać? Czy oświetlenie tarasu może być energooszczędne i przyjazne środowisku? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Oświetlenie tarasu – do czego służą lampy w przydomowym terenie?

Na tarasach lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie instaluje się wiele produktów oświetleniowych. W jakim celu? Przede wszystkim istotne są względu praktyczne. Dobrze rozmieszczone punkty świetlne zapewniają bezpieczeństwo przemieszczania się, minimalizują ryzyko upadku na tarasie lub w jego pobliżu. Co więcej dają komfort korzystania ze strefy relaksu również wtedy, gdy na zewnątrz zaczyna robić się ciemno.

Z drugiej strony oświetlenie na tarasie spełnia również rolę dekoracyjną. Zdobi przestrzeń, buduje klimat do wypoczynku oraz podkreśla i wydobywa z ciemności szczególnie ciekawe okazy roślinne lub elementy małej architektury ogrodowej, z których jesteśmy szczególnie dumni.

Najpopularniejsze produkty oświetleniowe na taras – co może się przydać?

Jakich lamp używać na tarasie? Spektrum możliwości jest olbrzymie. Warto choćby sprawdzić, co poleca np. salon oświetleniowy: Azzardo.com.pl, pełen pomysłów i sprawdzonych rozwiązań.

Do najpopularniejszych produktów zaliczają się:

  • lampy elewacyjne,
  • lampy wiszące,
  • lampy na słupkach.

W pierwszej kategorii znajduje się wiele opraw, które montuje się bezpośrednio na ścianach w ramach tarasu. Może być to jedna większa lampa typu plafonu lub szereg mniejszych oprawek: oczka wpustowe, reflektory, kinkiety – rozmieszczone w odpowiednich miejscach, zapewniają równomierne doświetlenie przestrzeni. Na zadaszonych tarasach chętnie montuje się lampy wiszące, które trafiają najczęściej nad zestaw mebli wypoczynkowych, podobnie jak robi się to w domowych salonach.

Oprócz lamp, znajdujących się bezpośrednio w przestrzeni tarasu, niejednokrotnie stosuje się także rozwiązania wokół podestu. Najczęściej spotyka się oprawy na słupkach, wbijane bezpośrednio w grunt – to ciekawy sposób na doświetlenie przestrzeni tarasu i stworzenie nastrojowego klimatu do wypoczynku lub przyjmowania gości.

Oświetlenie zasilane z sieci czy lampy solarne?

Podczas budowania systemu oświetleniowego trzeba również wziąć pod uwagę sposób zasilania. Podstawowym rozwiązaniem są oczywiście oprawy zasilane z domowej sieci. Wymaga to jednak wcześniejszego kompleksowego zaplanowania całego rozwiązania, by poprowadzić w sposób bezpieczny i wygodny przewody do miejsc, gdzie mają trafić lampy. To niezawodne rozwiązanie, by zapewnić optymalny poziom światła na każdym tarasie. Wymaga jednak uwagi, dobrego planu i wiąże się z kosztami remontowo-instalacyjnymi.

Inną opcją są cieszące się obecnie wielką popularnością lampy solarne. To praktyczne produkty, których nie trzeba podłączać do sieci energetycznej, ponieważ prąd potrzebny do działania źródeł światła wytwarzają samodzielnie – z promieni słonecznych – dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych. To zatem energooszczędny, przyjazny naturze i kieszeni sposób na zapewnienie oświetlenia w ogrodach. Ma jednak pewne ograniczenia – dotyczy wyłącznie lamp na otwartych przestrzeniach, w dobrze nasłonecznionych miejscach. Co więcej natężenie światła wieczorem jest w pełni zależne od warunków w ciągu dnia.

Nowoczesne, skuteczne i stylowe oświetlenie tarasu

Taras stanowi wakacyjne przedłużenie wnętrz rekreacyjnych w każdym domu. To na nim się odpoczywa, spożywa posiłki, popija poranną kawę lub przyjmuje gości. Warto zatem zadbać o to, by był perfekcyjnie doświetlony z pomocą produktów o dobrej trwałości (wysoki współczynnik ochrony IP), energooszczędnych (wyposażonych w źródła światła LED) i modnych. Poprawi to funkcjonalność przestrzeni i sprawi, że stanie się ona jeszcze przyjaźniejsza dla domowników oraz w pełni dopasowana do bieżących trendów aranżacyjnych.

Powiązane artykuły

Leave a Comment