Home Ogród Ogród ekologiczny terminy prac na marzec 2022

Ogród ekologiczny terminy prac na marzec 2022

Ogród ekologiczny – terminy prac na marzec 2022 zgodne z kalendarzem księżycowym.  Marzec to intensywny czas siewów na rozsady, a także pierwsze siewy do gruntu warzyw nie bojących się zimna.  Jak zaplanować terminy prac w ogrodzie ekologicznym na marzec 2022 – oto nasze podpowiedzi.

Ogród ekologiczny – terminy prac na marzec 2022 zgodne z kalendarzem księżycowym

Siejemy warzywa liściowe na rozsadę

Cieplejszy marzec skłania rolników i ogrodników do wiosennego wzruszania gleby oraz pierwszych siewów do gruntu. Wysiewać rośliny liściowe, owocowe, kwiaty i zioła na rozsadnikach, w inspektach na rozsadę najlepiej w kwadrze korzenia od 19 do 23 marca. Wcześniej korzystny czas będzie w kwadrze liścia od 3 do 9 lub w kwadrze owocu od 12 do 17 marca. Unikać dni wykreślonych.

Dla roślin korzeniowych, zwłaszcza selera i pora, najlepsza będzie kwadra korzenia w drugiej połowie miesiąca, wcześniej dobra też kwadra liścia i kwadra owocu. Będzie to również dobry czas do przesadzania i sadzonkowania roślin wysianych wcześniej. Prace wykonywać najlepiej przed południem.
Gdy Księżyca ubywa do 1 i po 18 marca, zwłaszcza w kwadrach uprawy, można zbierać zioła korzeniowe. Gorszym terminem jest kwadra liścia.

Pierwsze siewy do gruntu w eko ogrodzie

Najwcześniejsze siewy do gruntu roślin korzeniowych jednorocznych – marchwi, pietruszki, pasternaku, skorzonery, rzodkiewki, a także cebuli – rozpocząć najlepiej w kwadrze korzenia. Jeżeli będzie zbyt zimno, warto przełożyć siewy na początek kwietnia, zwłaszcza na Wielki Tydzień, unikać dni wykreślonych. Wcześniej w marcu dobra będzie też kwadra liścia oraz owocu, ale może być jeszcze zbyt zimno. Sadzić dymkę najlepiej też w kwadrze korzenia od 19 do 23 marca, dobry czas wcześniej w kwadrze liścia i owocu. W powyższych terminach na cieplejszych i bardziej suchych stanowiskach wykonywać pierwsze siewy do gruntu roślin motylkowych, m.in. grochu i zbóż.

Sadzenie wiosenne drzewek owocowych i ozdobnych, np. iglaków, jeżeli mróz popuścił, przeprowadzać w podobnych terminach. Na ciepłych stanowiskach, o ile gleba już dobrze rozmarzła – najlepszym terminem będzie kwadra korzenia i Wielki Tydzień w kwietniu – można zaczynać przesadzać karpy roślin wieloletnich, m.in. dzielżany, złocienie, paprocie oraz różne rośliny skalne i trawy. Dobry czas będzie również w kwadrze liścia i w kwadrze owocu.

Kiedy ukorzeniać pelargonie?

Rośliny pokojowe, balkonowe – m.in. pelargonie – sadzonkować, ukorzeniać najlepiej w kwadrze korzenia od 19 do 23 marca. Korzystne też są kwadra liścia i owocu. Potem bardzo dobry termin będzie w kwietniu w Wielkim Tygodniu lub w kwadrze korzenia, ale może być już zbyt późno.

Wiosenne cięcie drzew i krzewów – najlepsze terminy

Ciąć drzewa, krzewy, formować korony, prześwietlać, usuwać suche gałęzie i pędy, skracać pędy młodych drzewek i krzewów, przycinać wcześnie kwitnące byliny i trawy najkorzystniej, gdy Księżyca ubywa do 2 i po 18 marca (brak linii lub linia przerywana – kolor żółty i niebieski). Jeżeli nie ruszą soki, można jeszcze ciąć drzewa w lasach z przeznaczeniem na opał lub sprzęty najlepiej w tym samym terminie. Z kolei drewno budulcowe pozyskiwać w okresie przybywania Księżyca od 3 do 17 marca.

W kwadrze korzenia, o ile się ociepli, można przystąpić do przygotowania własnych sadzonek, np. porzeczki, bukszpanu, jeżyn, ziół, roślin pokojowych.

Kiedy pobierać zrazy z drzew owocowych

Zrazy z drzew owocowych ścinać przed pełnią (18 marca) 15, 16, 17, i po pełni 19, 20, 21 marca.

Kiedy wykonać wiosenne uprawki na polu i w ogrodzie

Jeżeli tylko gleba trochę się osuszy, warto przystąpić do jej uprawy. Wszelkie prace uprawowe w polu i w ogrodzie, orki, przekopywania, bronowania, wałowania, niszczenie chwastów, szkodników najlepiej wykonywać w kwadrach uprawy w pierwszej połowie miesiąca do 2 i pod koniec miesiąca od 25 marca. Dobry czas na te zabiegi będzie też w kwadrze korzenia po pełni od 19 do 23. Jeżeli będzie już ciepło na początku miesiąca, prace można wykonać również w kwadrze liścia i owocu. W powyższych terminach, zwłaszcza jednak do 2 i od 25 marca do 1 kwietnia, przerabiać komposty, nawozić pola, ogrody, łąki. Później dobry czas będzie również w Wielkim Tygodniu w kwietniu oraz w kwadrze liścia w marcu i w kwietniu.

Marzec w ekologicznym gospodarstwie

Ptactwo domowe nasadzać na ekologiczny wylęg piskląt najlepiej przed pełnią od 12 do 17 marca.

Ubijać zwierzęta od 3 do 17 marca. Unikać dni wykreślonych.

Prace w pasiekach, przeglądanie, podmiatanie uli przeprowadzać najlepiej 1 marca i od 19 do 31 marca w dni słoneczne, ciepłe, bezwietrzne. Szczególnie dobry czas od 25 do 31 marca. Podkarmiać korzystnie od 3 do 17 marca.

Powiązane artykuły

Leave a Comment