Home Dom Ogród w mieście, czyli jak wykorzystać zielony potencjał miasta (2) „Permakulturowy ogród artystów”

Ogród w mieście, czyli jak wykorzystać zielony potencjał miasta (2) „Permakulturowy ogród artystów”

Jedną z form zagospodarowania przestrzeni miejskiej w portugalskiej Lizbonie jest tzw. „Permakulturowy ogród artystów”. Dlaczego do szczególne miejsce? Przekonajcie się sami…

warzywa, zioła, kwiaty i permakultura

Zielone miejsce wśród bloków

Permakulturowy ogród artystów to ciekawy przykład zielonego miejsca położonego wśród domówi i bloków, nieopodal torów kolejowych, na którym grupa artystów postanowiła stworzyć dla siebie i swoich bliskich miejsce spotkań. Właścicielem ziemi jest bank, któremu spodobała się idea powstania ogrodu otwartego, kolektywnego innego niż np. park, w którym m.in. odbywać się będą artystyczne zajęcia plenerowe.
W ogrodzie jest miejsce zabaw dla dzieci

Ogród z permakulturą

Na pustym kawałku ziemi, a raczej zielonym nieurzytku, artyści i ludzie sztuki, artyści – ogrodnicy stworzyli ogród w zgodzie w zasadami i filozofią permakultury, gdzie m.in. grządki i ścieżki wyścielone są słomą.
Oczko wodne w centralnej części ogrodu

W kształcie koła i z oczkiem wodnym

Pierwszą część stanowi ogród w kształcie koła. Na środku jest oczko wodne, a po bokach grządki na których posadzone są warzywa, zioła oraz drzewka owocowe.
słoma, drewno, kamień, rośliny, woda, czyli naturalna bioróżnorodność
Płody rolne wykorzystywane są do przygotowywania wspólnych posiłków (na obrzeżach działki wydzielono miejsce na kuchnię pod chmurką – cosinha popular).
Kuchnia polowa w której przygotowywane są posiłki
Jest to pierwsza część nowo powstałego ogrodu. Będzie on systematycznie rozbudowywany i powiększany.
Ogród stale jest powiększany  – miejsce pod nowe zasiewy
Tekst i zdjęcia: Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Wizyta w Lizbonie odbyła się w ramach projektu „Seeds for the Future – Nasiona dla Przyszłości”, realizowanego przez Stowarzyszenie Dla Dawnych Odmian i Ras www.ddoir.org.pl oraz partnerów z Portugalii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Grundtvig „Uczenie się przez całe życie”. 

Widok na całą działkę usytuowaną między blokami – nieużytek zamienia się w artystyczny ogród

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment