Prawidłowe cięcie owoców jagodowych ma znaczenie dla ich dalszego rozwoju i zdrowia. O czym pamiętać wykonując ten zabieg? Na przykładzie borówki, jagody kamczackiej i maliny, wyjaśnia Justyna Krulczuk – autorka książki „Uprawa owoców jagodowych”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Gaj.
Borówka – prawidłowe cięcie
Pierwsze cięcie po posadzeniu wykonujemy wiosną (nawet w przypadku sadzenia jesiennego) nad drugim lub trzecim pąkiem borówki, usuwając jednocześnie wszystkie drobne, słabe i uszkodzone pędy. Należy pamiętać, aby zabieg ten wykonać, zanim ruszy wegetacja rośliny. Jeżeli zamierzamy ściółkować plantację (najlepiej trocinami z drzew iglastych oraz korą sosnową), borówkę należy umieścić w podłożu dokładnie na takiej samej głębokości jak rosła w szkółce. Cięcie owocującej borówki wykonujemy głównie ze względów lustracyjnych. Usuwamy stare, krótkie lub uszkodzone pędy. Zważamy również na to, aby roślina miała luźną koronę.
Jak przycinać jagodę kamczacką. Zdania są podzielone
Zdania na temat cięcia jagody kamczackiej są podzielone. Z jednej strony specjaliści radzą nam przycinać roślinę w pierwszym roku po posadzeniu do wysokości 50 cm oraz pozostawić trzy najsilniejsze, a zarazem blisko siebie usytuowane pędy, stanowiące trzon krzewów. Z drugiej strony dostajemy informacje, że przez pierwsze 5 lat nie ma potrzeby prześwietlenia rośliny. Tak więc, jak w wielu przypadkach, powinniśmy poddać samodzielnej analizie, jakie prace należy wykonać. Najczęściej jednak w tego typu sytuacjach ogrodnicy robią samodzielnie doświadczenia w swoich ogrodach na dwa typy zaleceń.
Cięcie malin
Wycinanie owocujących pędów najlepiej dokonać po pierwszych przymrozkach tuż przy samej ziemi. Nie jest to skomplikowana czynność i wykonuje.
Przeczytaj jeszcze więcej na temat: cięcie malin
Powyższe porady pochodzą z książki Justyny Krulczuk „Uprawa owoców jagodowych” wydanej nakładem Wydawnictwa Gaj. W poradniku zawarto najważniejsze, praktyczne wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji owoców jagodowych. Ta podręczna książeczka przyda się zarówno przydomowym ogrodnikom – amatorom, działkowcom jak i osobom myślącym o szerszej uprawie owoców jagodowych.