Home Ogród Październik na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w październiku? Oto 18 podpowiedzi z Ekologicznego Poradnika Księżycowego

Październik na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w październiku? Oto 18 podpowiedzi z Ekologicznego Poradnika Księżycowego

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Październik na polu, w sadzie i w ogrodzie to czas bardzo intensywnych prac. Jak najlepiej dbać o ogród i pole jesienią? Kiedy zbierać i przetwarzać zioła, owoce i warzywa by były najsmaczniejsze i najbardziej prozdrowotne? Oto 18 wskazówek dotyczących październikowych prac na polu, w sadzie i w ogrodzie…

1. Kiedy wybierać rośliny korzeniowe?

W październiku należy kończyć wybieranie roślin korzeniowych, bulwiastych, kłączowych, ziół korzeniowych. W tym roku najkorzystniejsze terminy to kwadra korzenia i uprawy od 6 do 18. Płody z roślin korzeniowych i zioła korzeniowe – ale też pietruszka, skorzonera, por, pasternak – zebrane w tych kwadrach będą najwartościowsze i powinny się lepiej przechowywać w piwnicach, kopcach.

 2. Kiedy sadzić konwalie, cebule kwiatowe, czosnek, dymkę?

Kwadra korzenia, czyli czas po pełni Księżyca 5 października, jest najlepsza do wykopywania, dzielenia karp, korzeni, wyjmowania bulw, sadzenia kłączy konwalii, cebul kwiatów, czosnku, dymki. Można także przełożyć prace na listopad, pamiętając, że dobrze jest wyjmować kłącza, bulwy, korzenie, gdy przymrozki zwarzą liście i wstrzymają wegetację.
Dynie: hokkaido i sweet dumpling, cukinie: okrągłe i podłużne

3. Kiedy zbierać rośliny kapustne, liściowe i owocowe

Zgodnie z kalendarzem księżycowym warto pozyskiwać rośliny kapustne, liściowe, owoce w kwadrach owocu – kolor czerwony w kalendarzu na ścianę, korzystna też kwadra liścia i kwadra korzenia.

 4. Kiedy sadzić drzewka owocowe, drzewka i krzewy iglaste oraz róże?

Drzewka owocowe, drzewka i krzewy iglaste oraz róże najlepiej zadzić, gdy opadną na nich liście. Najkorzystniejszy czas to kwadry owocu i w drugiej kolejności kwadra liścia. Dobra też kwadra korzenia. Unikać kwadry uprawy i dni wykreślonych. Wszelkie tego rodzaju prace lepiej wykonywać przed południem. By drzewka się lepiej przyjmowały, warto maczać korzenie w papce gliniastej samej lub z dodatkiem krowieńca, ewentualnie można stosować rozcieńczone gnojówki zwierzęce z gliną, serwatką i popiołem z drzew liściastych.

5. Kiedy przesadzać, sadzić i siać nasiona drzew owocowych?

W podanych terminach warto też sadzić, przesadzać dziczki, siać nasiona jabłoni, gruszek, śliwek i wiśni, także orzechów i innych drzew.
Eko jabłka

6. Kiedy zbierać jabłka i gruszki?

Kończyć zbiory zimowych jabłek, gruszek w kwadrach owocu. Dosyć korzystna do zbioru kwadra liścia i kwadra korzenia.

7. Kiedy zbierać dzikie owoce leśne oraz orzechy?

Podane terminy to również w miarę dobry czas do zbioru wartościowych, witaminowych owoców leśnych: dzikiej róży, berberysu, tarniny, głogu, a także żołędzi, szyszek, nasion drzew, kwiatów, ziół i innych roślin. Wybierać do zbiorów dni słoneczne i godziny popołudniowe. W tych terminach także otrząsać ostatnie orzechy.
Kapusta kamienna głowa

8. Kiedy zbierać i kisić kapustę i liście buraków?

Do zbiorów kapusty i jej kwaszenia najlepsze będą okresy, gdy Księżyca przybywa. Najkorzystniejsza są październikowe kwadry owocu (podwójna linia ciągła w tradycyjnym ekologicznym poradniku księżycowym lub kolor czerwony w kalendarzu księżycowym na ścianę), później kwadra liścia. Dobra też jest kwadra korzenia. Również wtedy dobrze jest kisić liście buraków. (Oto nasze artykuły dotyczące kiszenia Kiedy najlepiej kisić kapustę by była smaczna i chrupiąca? )

9. Kiedy przesadzać sałatę głowiastą, siać szpinak i wysiewać poplony?

W kwadrze liścia i w kwadrach owocu można przesadzać sałatę głowiastą, zimującą w gruncie. Wtedy też siać jeszcze rośliny na zielone nawożenie, na poplony oraz siać szpinak.

10. Kiedy nawozić pola i ogrody?

Najlepszy czas do wywożenia i nawożenia obornikiem, kompostem pól, łąk, ogrodów przypada zawsze w kwadrze uprawy,  nieco mniej korzystna jest kwadra korzenia.

11. Kiedy wapnować, rozlewać gnojówkę, przerabiać komposty, ściółkować?

W podobnych terminach jak przy nawożeniu w październiku warto wapnować, rozlewać gnojówkę, przerabiać komposty, ściółkować grządki np. z ziołami.
Oczko wodne jesienią

12. Kiedy tępić szkodniki, wykonywać zabiegi uprawowe oraz prace porządkowe w oczku wodnym?

Wszelkie zabiegi uprawowe, orki, przekopywania grządek, wzruszania ziemi, kopczykowania przeprowadzać także w kwadrze korzenia i uprawy. Wtedy także wykonać prace porządkowe w oczku wodnym, tępić szkodniki itp.

13. Kiedy bielić drzewka?

W sadzie w kwadrze uprawy przed nowiem (19), smarować pnie pastą złożoną z gliny i krowieńca, najlepiej rozcieńczoną serwatką, a przy jej braku wodą, albo z gliny, krowieńca, popiołu drzewnego i wapna.

14. Kiedy kosić trawę i podlewać rośliny?

Ostatni raz kosić trawę najlepiej w kwadrze liścia. Wtedy też silnie podlewać rośliny dwuletnie zimujące w postaci rozet w gruncie oraz wtedy podlewać iglaki.
Bory Tucholskie

15. Kiedy odławiać ryby?

Odławiać ryby w stawach najlepiej od 6 do 18.

16. Kiedy ubijać zwierzęta?

Ubój zwierząt gospodarskich przeprowadzać do 4.  i po 19. (dni zaznaczone linią ciągłą w tradycyjnym eko poradniku), w godzinach przedpołudniowych.

17. Kiedy przeprowadzać zabiegi rozpłodowe?

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać do 4.  i po 19.
Pasieka późną jesienią

18. Kiedy pracować w pasiece?

Ostatnie prace pielęgnacyjne w pasiekach – m.in. ogacać ule, okładać je matami – wykonywać najlepiej od 6. do 18. szczególnie korzystne dni od 12. do 18.
 
Tekst: Magdalena Przybylak-Zdanowicz
 
Zdjęcia: archiwum Eko Media i Autorka
 
 
Ukazał się już nowy Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2018. Zamów już dzisiaj!
 

Powiązane artykuły

Leave a Comment