Home Bez kategorii Pogoda na czerwiec 2021

Pogoda na czerwiec 2021

Kolejny rekordowo zimny maj za nami. Pogoda nie rozpieszczała. Było zimno, wietrznie i mokro. Mimo słońca dni były zimne, tak samo jak noce – tych ciepłych brakowało – wschody roślin były fatalne. Czy czerwiec przyniesie ocieplenie, nadgoni wzrost roślin? Oto czerwcowa pogoda napisana w 2021 roku, czy także się sprawdzi się tak jak majowa?

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba nazywanym znakiem Bliźniąt do 21 czerwca, w tym dniu o godz. 05:32 pojawia się w znaku Raka i wtedy zaczyna się astronomiczne lato. Nów z zaćmieniem Słońca – 10 czerwca, pełnia – 24 czerwca.

Czerwiec 2021 – ciepły, mokry i dynamiczny

Czerwiec może obfitować w zmiany i anomalie, a prognozowanie może utrudniać trwające zaćmienie. Jednak miesiąc powinien być dosyć ładny, ciepły, ale obfitować w różnorodne opady. W pierwszej dekadzie licznym opadom może towarzyszyć nieprzyjemny wiatr, który może sprawiać, że dni i temperatura będą mniej przyjemne. Podczas ciepłych, nawet upalnych dni, niewykluczone liczne burze z ulewnym deszczem i gradem. Opady dodatkowo powinny nasilić się pod koniec pierwszej i na początku drugiej dekady. Wtedy niewykluczone też burze, ulewy i grad. Intensywne opady mogą powodować zalania i podtopienia.

Ciepły, ale z burzami i ulewami

Zimniej, ale także deszczowo może być na przełomie dekad. Wtedy mimo słonecznych dni nie będzie zbyt ciepło. Pogodniej i cieplej powinno się zrobić wraz z nadejściem kalendarzowego lata. Wtedy dni upalne, ciepłe i pogodne powinny być częstsze, zwłaszcza gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Temperatury z przewagą tych wysokich i przyjemnych. Opady, jeżeli się pojawią, to raczej lokalnie i zazwyczaj, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Niewykluczone wtedy burze, ulewy z gradem i silnym deszczem. W czerwcu wody i wilgoci w glebie nie powinno brakować, chociaż mogą wystąpić miejsca z lokalną suszą.

Prognoza dodatkowa:

Gdy na letnim niebie, w pogodny dzień, pokazują się chmury „baranki”, można oczekiwać trwałości ładnej aury i prognozować nadchodzące ciepłe dni.

LUDOWA METEOROLOGIA NA CZERWIEC

Czerwiec na maju często się wzorował, jego chłody i pluchy chętnie naśladował.

Gdy na Boże Ciało (3 czerwca) deszcz bywa, pada zwykle w pierwsze żniwa.

PRZYSŁOWIA NA CZERWIEC

Norbert, Robert, Medard (6, 7, 8 czerwca) to bracia młodzi, spodziewajcie się powodzi.

Kto sieje tatarkę na Antka (13 czerwca) i Wita (15 czerwca), to mu pięknie powschodzi i zakwita.

Powiązane artykuły

Leave a Comment